Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Y KUŞAĞI OTOMOBİL SATIN ALMIYOR, KİRALIYOR

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER), tüketici davranışlarındaki değişim konusunda KPMG ile beraber yaptığı araştırmada; 30 yaşa...

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER), tüketici davranışlarındaki değişim konusunda KPMG ile beraber yaptığı araştırmada; 30 yaşa kadar olan kişilerin otomobil satın almak yerine dönemsel kiralama yoluna gittikleri belirlendi. 


OYDER araştırmasında, özellikle küresel çapta gelişmiş ülkelerdeki yeni trendlerin yakın gelecekte Türkiye pazarı için de geçerli olacağı vurgulandı. Buna göre “Y” kuşağı olarak adlandırılan genç tüketiciler, otomobil satın almak yerine artık otomobili gerektiğinde kiralama yöntemine başvuruyor. 

Gelişmiş ülkelerde geçerli olan bu yöntemin Türkiye için de oluşmaya başladığı gözlemleniyor” denildi. Raporda yetkili satıcıların bu durum karşısında alacağı tedbirlerin önemli bir soru olarak karşılarına çıktığının altı çizilirken, “Bu gelişmeyi bekleyenler geç kalmadan kendi iş planlarını gözden geçirmeliler” ifadesine de yer verildi. 

OYDER’in araştırmasında ayrıca yakın gelecekte otomobil satın alacakların ucuz finansman seçenekleri ve ücretsiz periyodik bakım seçeneklerine önem vereceği ve bu kriterlere bakarak alım kararı verecekleri belirtildi. 

KPMG araştırmasında ayrıca; otomobil içinde teknolojik iletişim enstrümanlarının bulunması tercih edilmede markayı öne çekerken, fiyatların düşmesi ve destek sağlanması halinde hibrit ve elektrikli araçların satın alınmasını da öncelikli bir yere taşıyor. “Y” kuşağı gençler otomobil alımında egzos emisyon oranları düşük çevreci araçları tercih edeceklerini de belirtiyorlar.

Hiç yorum yok