Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MERCEDES BENZ 3 SİLİNDİR KULLANMAYACAK

Alman otomobil devi Mercedes Benz, ezeli rakibi BMW’nin i8 hybrit spor otomobilinde kullandığı 3 silindirli benzinli ve dizel motor teknolo...

Alman otomobil devi Mercedes Benz, ezeli rakibi BMW’nin i8 hybrit spor otomobilinde kullandığı 3 silindirli benzinli ve dizel motor teknolojisini arkadan çekişli ana sedan modellerinde kullanmayacağını açıkladı. 

Markanın Motor Geliştirme Bölümü Başkanı olan Bernhard Heil Cenevre Otomobil Fuarı’nda Autocar sitesine şu açıklamayı yaptı: “3 silindirli motor seçenekleri ile ilgili yaptığımız araştırmalar sonucunda arıtma ve yakıt tasarrufu konularında bu teknolojinin pek de bir avantajı olmadığını anladık.” 

 Alman devinde görevli bir mühendis Mercedes Benz’in 3 silindirli motorları test ettiğini ancak yakıt tüketiminin en alt seviyede olduğu düşük hızlarda titreşim ve arıtma kayıplarına neden olduğu için kullanmama kararı aldıklarını belirtti. 

Mercedes Benz tüm yeni motor seçeneklerini pratik olarak en düşük hızda seyredecek şekilde ayarlıyor. Heil’in belirttiğine göre marka bu teknolojiyi “Down-Speeding” olarak adlandırıyor. Arıtma problemi için 3 silindirli motorların tek ihtiyacı olan ise denge milleri. 

Ancak bu denge milleri eklendiğinde aracın ağırlığı ile birlikte yakıt tüketimi ve maliyeti de artarak 3 silindirli motorun avantajlarını ortadan kaldırıyor. Bernhard Heil aynı zamanda Mercedes Benz’in mevcut 2.1 litrelik OM651 kodlu motor ünitesinin ikinci serisi olacak düşük kapasiteli dizel motorların geliştirilmesine sıcak baktığını da belirtti. 

Heil herhangi bir olası motor seçeneği hakkında bilgi vermezken, 1.9 litrelik ve 2.0 litrelik yeni dizel motorların üretilebileceği düşünülüyor. Marka önden çekişli ufak modelleri için ise gelecekte denge millerine sahip 3 silindirli motorlar üretebileceğinin sinyallerini verdi. 

Heil, düşük silindir sayısı sayesinde önden çekişli hybrit modellerin ön tekerleklerinin arasına jeneratörü konumlandırmak için alan kazanabileceklerini belirtti.(arabalar)

Hiç yorum yok