Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

2015 FERRARİ CALİFORNİA T CENEVRE AUTOSHOWDA SERGİLENDİ

İtalyan efsanesi Ferrari, bu yıl 84.'sü düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda, şıklığı, sportifliği, çok yönlülüğü ve ayrıcalıklığı...

İtalyan efsanesi Ferrari, bu yıl 84.'sü düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda, şıklığı, sportifliği, çok yönlülüğü ve ayrıcalıklığı eşsiz şekilde buluşturan, son derece zarif ve yenilikçi tasarıma sahip California T'yi dünyanın beğenisine sundu. Cenevre Otomobil Fuarı'ndaki Ferrari standında sergilenen California T'nin yanı sıra V12 motora sahip Siyah-Bej iç tasarımıyla bir F12 Berlinetta ile 458 Spider modeli de otomobil tutkunlarının beğenisine sunuldu. 

Türkiye'de Tofaş çatısı altındaki Fer Mas A.Ş. tarafından temsil edilen Ferrari ayrıca, 4 koltuklu ve 4 çeker sistemine sahip yenilikçi FF modelinin, konforu artırılmış ve Apple Carplay uygulaması entegre edilmiş yeni versiyonunu da fuarda tanıttı. 

1950′lerde başlayan Şahlanan At geleneğini sürdüren California T, turboşarjlı V8 motoruyla yenilikçiliği daha da ileriye götürüyor. Tamamen yeni bir motor ünitesine sahip California T, dünyada ilk defa performans, tork ve Ferrari'nin geleneksel motor sesini, turboşarj teknolojisinin sağladığı yakıt tasarrufu avantajıyla birleştiriyor. 

Ferrari California T'nin en dikkat çekici yeniliklerinden birini 8 silindirli turbo motoru oluşturuyor. Araç katlanabilir metal tavanı (RHT) ve 2+ konseptinin sağladığı değişkenlikle kabinde daha fazla alan sunuyor. Sportiflik ve zarafetin kusursuz bileşimi olan direkt enjeksiyonlu 3.855 cc'lik turbo 8 silindirli motor, aracın şasisinde oldukça alçak bir noktada, ön-orta bölümde konumlanıyor. 

 7.500 devirde 560 HP güç sağlayan motor, maksimum 755 Nm tork ile birlikte, litre başına 145 HP'lik güç çıkışıyla, kategorisinin en yüksek güç seviyesini de sunuyor. Bu değerler, eşsiz bir yakıt verimliliğinin yanında, California T modeline sıfırdan 100 kilometreye sadece 3.6 saniyede olağanüstü bir hızlanma özelliği kazandırıyor. 

California T'nin V8 güç ünitesi aynı zamanda, bu tip bir motorda bulunan turbo gecikmesini ilk kez neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Böylelikle komutlara anında tepki verilmesi ve tıpkı atmosferik motorlarda olduğu gibi, Değişken Basınçlı Yönetim sayesinde tüm devir aralığında sürekli olarak artan bir tork eğrisi sağlanıyor. 

Bu sezon Formula 1 araçlarında da olduğu gibi, turbo sistemi, Ferrari California T'de yakıt tüketimini ve karbon emisyonunu azaltmak için kullanıldı. Bir önceki California modeliyle karşılaştırıldığında, yeni motor 70 HP daha fazla güç ve %49 tork artışı sağlarken, yakıt tüketimini %20 oranında azaltıyor. Emisyon değerleri, ortalama tüketimde 250 g/km'ye kadar düşerken, bu değer CO2/HP oranında %20 civarında azalma anlamına geliyor. 

California T'nin motoru, titizlikle yürütülen bir tasarım çalışması ile düz yataklı krank mili, üç parçalı döküm egzoz manifoldu ve turbo geometrisi gibi önemli bileşenler için özel üretim tekniklerinin kullanımı sayesinde, emiş ve egzoz safhalarında güçlü, çekici bir ses üretiyor. Bu ses, motor devri yükseldikçe daha da etkili bir hale geliyor. Böylesi bir sonuç, bir turbo motor için bir ilk sayılıyor. 

California T, yeni direksiyon kutusu ve süspansiyon ayarı ile birlikte, azaltılan direksiyon turu ve sürücünün komutlarına yönelik geliştirilmiş direksiyon tepkisi sayesinde, gerçek bir spor otomobilin dinamikleri sunuyor. Yeni yaylar ve son nesil Magnaride amortisörler, şasi hareket sensörü ile bir araya gelerek salınımı ve yalpalanmayı azaltarak olağanüstü düzeyde konforlu bir sürüşü de garanti ediyor. 

California T'nin maksimum viraj hızlanmasını elde edebilmek amacıyla en son nesil F1-Trac çekiş kontrol sistemini kullanıyor ve bu sayede sportif kişiliğini daha da ön plana çıkarıyor. Ferrari California T'nin karbon-seramik fren sistemi de, yeni kompozit disk ve balatalar ile oldukça yüksek performans sağlıyor. 

Frenler, sadece 34 metrelik 100-0 km/s frenleme mesafesi sağlamak için, yüksek performanslı ABS'yi kontrol eden ESP 8.0 ile entegre çalışıyor. Ferrari mühendislerinin büyük özen gösterdiği tasarım sürecinde, California T'nin yeni ve özgün bir kişiliğe sahip olması sağlanırken, bir yandan da önceki modelin genel boyutları korundu. Aracın gösterişli gövde hatları, Pininfarina ile işbirliği içinde Ferrari Stil Merkezi'nde çizildi ve Ferrari'nin önden motorlu yapısına büyük ölçüde uyum sağlandı. 

California T'nin yan kısımlarında 250 Testa Rosa'nın ünlü duba tipi çamurluk stilinden esinlenildi. Ön kanat çizgisi ise kompakt ve kaslı arka kısma doğru uzatılarak aerodinamik bir şıklık ve yanlara hareket sağlandı. Arka kısımda ise yeni bir üç siperli difüzör yer aldı. Ferrari California T'nin kabini de mümkün olabildiğince ergonomik şekilde dizayn edildi ve lüks Frau yarı anilin deri döşemeyle birlikte, kabinde sıcaklık ve ustalık hissi sağlandı. 

Kabin alanı, bagaj bölmesi ve arka koltuklar arasındaki açıklık sayesinde, araç sahiplerinin bagaj kapasitesinden tavan kapalı halde iken bile en verimli şekilde faydalanabileceği esneklik yaratıldı. Kişiselleştirme ayrıcalığıyla Yenilikçi Ferrari FF Çok yönlülük temasını sürdüren Ferrari FF, Cenevre Otomobil Fuarı'nda müşteriye özel kişiselleştirme programını içeren 3 yeni konfigürasyon seçeneğini de tanıttı. 

Ski, Golf ve Country olarak adlandırılan her üç 3 konfigürasyonda, farklı kullanım alanlarına uygun, fonksiyonelliği ve tasarım detaylarıyla dikkat çeken, sert ve su geçirmez teknik malzemelerden yararlanılıyor. Ski konfigürasyonundaki bagaj bölümünde metal unsurlarda çizilmeyi önleyici karbon fiber kullanılırken, Golf konfigürasyonunda daha çok spor amaçlı kullanılan klasik tartan malzeme tercih ediliyor. 

Outdoor ve doğa aktiviteleri düşünülerek tasarlanan Country konfigürasyonunda ise bagaj bölümünde kullanılan sıcak deri tonları, kabin içindeki Testa di Moro derisiyle uyum sağlıyor. Ferrari müşterileri FF modelini bundan böyle, araç içinde iPhone'ların daha kolay, güvenli ve eğlenceli bir şekilde kullanımına imkân tanıyan Apple Carplay uygulamasıyla birlikte de sipariş edebilecekler. Carplay uygulaması, iPhone kullanıcılarının sadece ses komutları veya dokunuşla, görüşme yapma, harita kullanma, müzik dinleme veya mesajlara erişebilmelerine olanak sağlıyor. 

Kullanıcılar Carplay'i aracın kendi ara yüzünden kolayca yönetebiliyor veya direksiyon üzerindeki bas/çek ses butonu yardımıyla herhangi bir dikkat dağılımı olmadan Siri sistemini aktive edebiliyor.haber7

Hiç yorum yok