Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TRAFİK CEZASI KESEN GÖZLÜK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince geliştirilen Mobil Elektronik Denetleme Sistemi (Mobil EDS) devreye girdi.  Mobil EDS, aracıyla trafik...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince geliştirilen Mobil Elektronik Denetleme Sistemi (Mobil EDS) devreye girdi. 


Mobil EDS, aracıyla trafik ihlalleri tespit edilerek, sürücülere ceza kesilecek. Yaklaşık 225 bin liraya mal olan proje kapsamında tasarlanan gözlük tipi kamerayla da aracın giremediği dar sokaklarda hizmet verilecek. 

Trafik Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Akkaya, aracın emniyet şeridi ihlal sistemi, park ihlal sistemi, hız ihlal sistemi ve koridor tipi hız ihlal sistemi gibi teknik özellikleri bulunduğunu söyledi. 

Akkaya, “Bu araç özellikle kent merkezlerinde, şehir ve ilçe merkezlerinde trafiğin yoğun olduğu yerlerde, park ihlallerinin önlenmesi, kırmızı ışık ihlallerinin engellenmesi, aşırı hızdan kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı kazaların önlenmesi amacıyla hayata geçirildi" dedi. 

Mobil araç hakkında bilgiler veren Akkaya, şöyle konuştu: "Araç, üstünde bulunan kameralar ve elektronik algılama sistemleriyle, belirlenen alanı kontrol altında tutarak, hız ihlali, belirlenen süre üzerinde park ihlali, şerit ihlali, sinyalize kavşaklarda kırmızı ışık ihlali yapan araçları fotoğraflıyor ve videolarını alarak kaydediyor. 

Ayrıca araçta yüksek hızlı 3G haberleşme, merkez veri iletimi, ihlal resim kayıtları, 360 derece kamera ve gözlük tipi kamera yer alıyor." 

Aracın 7 gün 24 saat hizmet vereceğini ifade eden Akakaya, "Araç örneğin bir sokakta geçerken, hatalı park eden araçların kaydını alıyor, bir süre sonra o sokaktan tekrar geçtiğinde aynı araçlar varsa ceza uygulanacak. 

Araçta belediyemizden 2 teknik operatör ve 2 trafik polis bulunacak. Araç haftanın 7 günü çalışacak. Araç, gece görüşlü olduğu için 24 saat hizmet verebilecek" dedi.NTVMSNBC