Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

DİZEL ARAÇ SAHİPLERİ ARTIK DAHA FAZLA VERGİ ÖDEYECEK

ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor. Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre h...

ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor. Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyor. 

Büyük motorlu taşıtlar için çok, küçük motorlular ise az vergi ödeniyor. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında bu vergilendirme sistemi değişiyor. 

EN YÜKSEK SALINIM DİZELDE 
Otomobil veya ağır vasıtaların egsozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek. Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. 

Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin, üçüncü sırada ise LPG yer alıyor. Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlardan çok daha fazla vergi alınacağı ifade ediliyor. 

Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Dizel yakan bir jipten, benzin tüketen jiplerden daha fazla vergi alınacak. 

Bu durumun dizelin avantajını azaltacağı belirtiliyor. Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.haberturk