Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FORD OTOSAN 4 YERLİ MOTOR GELİŞTİRDİ

Bu yıl ihracatta rekor kırmaya hazırlanan Ford Otosan, ABD’de sattığı 49 bin araçlık açığı yeni pazarlarla kapatacak. Tamamen yerli 4 motor...

Bu yıl ihracatta rekor kırmaya hazırlanan Ford Otosan, ABD’de sattığı 49 bin araçlık açığı yeni pazarlarla kapatacak. Tamamen yerli 4 motor geliştiren Ar-Ge ekibi, 4 modelin de tasarımını yaptı.

Ford Otosan, son dönemde yaptığı Ar-Ge atağıyla ürün geliştirmeye harcadığı mesaiyi ciddi miktarda artırdı. Yaklaşık 2 ay önce Sancaktepe’de dev Ar-Ge merkezinin temellerini atan şirket, Çin’den transfer ettiği yeni genel müdür başyardımcısıyla bu alandaki büyümesini sürdürmek için kolları sıvadı. 

1300 kişiye ulaşacak Şirketin genel müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan’ın eskiden üretimi domine ettiğini, şimdiyse araştırma ve geliştirmeyle öne çıkmaya başladığını söyledi. 

2013’ü 1300 kişilik Ar-Ge ekibiyle kapatacaklarını ifade eden Yenigün, “Çok kuvvetli bir motor geliştirme ekibimiz var. Başarılı bir motor geliştirmek, bir mühendise sadece bir kere nasip olur. Bizim ekibimiz 3 ayrı motor neslinin geliştirilmesini tamamladı” dedi. Tamamen yerli olarak 4 farklı motor geliştirdiklerini vurgulayan Yenigün, şöyle devam etti:

 “Transit için ürettiğimiz 200 beygirlik Ecotorq ünite, araçtaki en güçlü motor konumunda. Cargo için geliştirdiğimiz ilk motorumuz olan 9 litrelik Duratorq’un başarısının ardından aynı ekip, 3’üncü nesil motorlarımız olan 11 ve 13 litrelik Duratorq’u da geliştirip pazara sundu. Motor, 100 milyon dolarlık bir iş. Ekibimizde yaklaşık 150 kişi sadece motorla ilgileniyor. Kamyon operasyonlarındaysa 450 kişi var. 

Bu Ar-Ge ekibimiz mevcut Transit Connect’in yanı sıra yeni Cargo, Courier ve yeni nesil Transit Connect’in de tasarımını yaptı. Bu, Türkiye’de hiçbir firmanın yapabileceği bir iş değil.” Çin’den transfer etti Ford Oto­sa­n’­da, ge­nel mü­dür baş­yar­dım­cı­sı Grant Be­lan­ge­r’­in AB­D’­ye atan­ma­sıy­la bo­şa­lan kol­tu­ğu, İn­gi­liz Will Pe­ri­am ge­ti­ril­di. 

Be­lan­ger, mar­ka­nın Det­ro­it’­te­ki ye­dek par­ça, plan­la­ma ve lo­jis­tik di­rek­tör­lü­ğü­ne atan­dı. İş ya­şa­mı­na 1989’da, For­d’­da ya­tı­rım ana­lis­ti ola­rak İn­gil­te­re­’de baş­la­yan Pe­ri­am, ye­ni gö­re­vin­den ön­ce, mar­ka­nın mer­ke­zi Çi­n’­de bu­lu­nan As­ya Pa­si­fik böl­ge­si iş stra­te­ji­si di­rek­tör­lü­ğü gö­re­vi­ni yü­rü­tü­yor­du. 

Cargo’yu 59 ülkeye satabiliriz Ar-Ge’yi yalnızca Ford’a sattıklarını aktaran Haydar Yenigün, motoru diğer markalara da satabildiklerini kaydetti. Kamyonu da kendilerinin sattığını ifade eden Yenigün, “Kamyonu 59 ülkeye satabiliyoruz. Bu ülkelere Ford Otosan olarak gidip, Fort Trucks ismiyle ağı kuruyoruz ve satış yapabiliyoruz” diye konuştu. 

Yeni nesil Transit Connect’in artık Türkiye’de üretilmeyeceğini hatırlatan Yenigün, şunları söyledi: “Geçen yıl ABD’ye 49 bin Connect ihraç ettik. Artık Connect satamayacağız ama bunu yeni pazarlarla telafi edeceğiz. 

Transit Custom iyi bir performansa sahip. Ayrıca yakında üretimine başlayacağımız Courier’i de ABD’ye ihraç edeceğiz. Fakat bu hazırlık 2-2,5 yıl sürecektir. Buna rağmen ihracatımızda adet olarak bu yıl rekor kıracağız.” BUGÜN