Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OPEL MONZA NIN FRANKFURT AUTO SHOWDA LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Opel Monza Konsept hafif malzemelerle tasarlanmış atletik görünümlü ileri teknoloji ile Opel’in gelecek nesil modellerine ilişkin önemli ip...

Opel Monza Konsept hafif malzemelerle tasarlanmış atletik görünümlü ileri teknoloji ile Opel’in gelecek nesil modellerine ilişkin önemli ipuçları veriyor. 

12-22 Eylül tarihleri arasında Frankfurt'taki Uluslararası Motor Show'da dünya galasını gerçekleştirecek. 

Opel CEO'su Dr. Karl-Thomas Neumann, “Monza Konseptin Opel markasına ilişkin detayları yansıttığını buna ilave olarak Opel’in gelecek modellerine temel oluşturacak optimum verimlilik ve ileri teknoloji bilgi-eğlence sistemi yönelik ipuçları veriyor” dedi. Verimlilik ve Bilgi-Eğlence Sistemine yönelik öncü bir LED korumasıyla dikkat çekiyor. 

Optimum verimlilik alanında kullanılan malzemelerin hafifliği, iç mekanda optimal kullanım ve gelişmiş aktarma organlarıyla kendini gösteriyor. 

Monza Konsepteki ileri düzey elektrifikasyon da dikkat çekici. Atletik Verimlilik 1977 yılında IAA'da bir dünya galası gerçekleşen Opel Monza altı silindirli motora sahip Coupe idi. Monza, 

Yeni Monza Konsept Monza ön geleneğini devam ettirmektedir. Çamurlukların önünden büyük bumerang şeklindeki hava girişleri, markanın logosu gururla taşıyan şık krom bar ile tamamlanmış. 

Monza Konsept ile Mark Adams ekibindeki tasarımcılar, ilk Insignia ile üretime sokulan Heykeltraş sanatını barındıran Opel tasarım felsefesine yeni bir yorum getirmekte. “Seçilen belirgin hatlar tasarım ve kapsamlı konturlar Opel Tasarım felsefesinin çekirdeğini oluşturmayı sürdürüyor. 

Yeni Monzanın atletik görüntüsü genel verimliliğine vurgu yapıyor. Bu geleceğe yolculukta cesur adımı” diyor Opel Tasarım Başkanı Mark Adams. Monza Konsept’in kaput hattı oldukça sofistike

 ilk başta klasik bir Coupe gibi bir yarım daire şeklinde oluşturulmuş, fakat daha sonra sadece bagaj kapısına ulaşmadan önce biraz daha yukarı doğru hareket ettirilmiş.

 Sadece 1.31 metre yüksekliği ile sportif bir görünümüne ve düz siluetine rağmen, bagaj bölmesinden ne bir eksiltme  hacim olarak 500 litre  ne de yolcular için kısıtlı boşluk payı var. 

Bu, tüm sürücü alanının geleneksel modellerden yaklaşık 15 santimetre daha alçak olmasından kaynaklanıyor. Monza Konsept, bir orta boy otomobil ile aynı ferahlıkta yolcu bölmesini sunuyor. Geniş kapılar maksimum işlevsellik sağlamakta. 

Bunlar, bir akbabanın kanatlarını tamamen yukarıya kaldırmışçasına etkilemekte ve B-sütununun olmaması sayesinde geniş, açık yolcu kabinine (veya içerideki ortama) engelsiz bir görünüm sunmaktadır. Verimlilik ve Bilgi-Eğlence Sistemi Opel modellerinin gelecek jenerasyonuna yönelik temeli oluşturmakta. 

Direksiyonun başına geçildiğinde Monza Concept, otomobiller ve bilgi-eğlence konusunda sizi tamamen yeni ve benzersiz dünyasına sürüklüyor. 

Orijinal Monza’da, 35 yıl önce sürücü alanındaki dijital göstergeleriyle öne çıkıyordu. Monza Concept, yenilikçi tavrına son teknoloji LED koruma teknolojisi ile devam etmekte. 

Sürücüler; artık geleneksel bireysellik, faklı bilgileri gösteren ayrı ekranlar bulamayacaklar; bunun yerine, kapıdan kapıya uzanan ve tek bir projeksiyon yüzeyi olarak kullanılan geniş, heykelimsi gösterge paneli ile karşı karşıyalar. 

Bilgi ve dekoratif donanımlar; sürücünün ihtiyaçlarına, zevkine ve moduna göre kişiselleştirebileceği yüzey üzerinde görüntülenebilmektedir. 

Toplamda 18 LED projektör; sürekli, adaptif çok fonksiyonlu bir ekran oluşturabilmektedir. Bu, otomobil için bir dünya galasıdır. Zaten alanında zamanla oluşturulmuş olan bu teknoloji, Queen Elizabeth’s Jubilee gibi önemli günlerde bir duyguya neden olmuştur ve bunu ilk olarak Opel tasarımcıları yolcu aracına uyguladılar. 

3D grafikler etkileyici ve hassas otomobil ve sürücü bilgisinden internet ve iletişim seçeneklerine ve dekoratif öğelere kadar önemli fonksiyonları yansıtıyor. 

Hem alan görüntüleme bilgileri hem de arka plan, kişisel olarak yapılandırılabiliyor ve sesli komutlarla ve direksiyon kumandalarıyla çalıştırılabiliyor. 

Bu, aynı zamanda Monza Concept'te kapsamlı akıllı telefon bağlantısı için de kullanılabiliyor. İletişim dünyasındaki üç öğe ile – BEN, BİZ ve HERKES – sürücüler sadece kendi sürüş deneyimine odaklanabiliyorlar veya arkadaşlarına ve ailelerine iletişim halinde olabilirler ve hatta herkesle internet ile bağlayabiliyorlar. 

BEN bilgi-eğlence sistemi aslen sürücülerin akıllı telefon bağlantılarını keser ve sürüş deneyimi ile ilgili bilgileri ön planda tutar. BİZ, Monza Concept'te bulunun yolcuların arkadaşlar ve aile üyeleri gibi seçilmiş bir grupla bağlamalarına imkan sağlar: 

Bunlar; kendi iletişim cihazlarıyla ve değişim bilgileriyle, müzik ve görüntüler, sohbet ve randevu almak vb. özelliklerle bilgi-eğlence sistemine katılabilirler. HERKES, US özelliğinin ötesine geçer. 

Bu, sürücünün hemen hemen tüm dış dünyaya bağlanmasını sağlar. Sürücüler örneğin kendi tabletleri ya da akıllı telefonları üzerindeki planlanan rotayı online olarak paylaşabilirler; böylece diğer insanlar, anlık araç-paylaşımına yeni bir yöntem getirerek yol boyunca onlarla birlikte ilerleyebilirler. Bu öncü eğlence ve bağlantı teknolojisi ile Monza Concept, Opel tasarımcılarının ve mühendislerinin ne kadar ileri görüşlü olduklarını göstermektedir; 

böylece araçların yeni jenerasyonu uyumlu, bağlantılı toplumuna katkıda bulunmaktadır. Monza Concept'teki trend belirleyici sensör ve bağlantı teknolojisinin sunduğu başka özellikler de mevcut: “Araçtan Araca” ve “Araçtan X'e” sistemleri hakkında gelişmeler konusunda önizleme sağlar

Opel araştırma departmanının şuan yoğun olarak üzerinde çalıştığı alanlarda ve gelecekteki bağımsız sürüş için önkoşullar. Uzun yol kullanıcılarını bağlayarak, haberleşme geliştirilebilir ve daha güvenli olabilir, çünkü tehlikeli trafik koşulları öncesinde olduğundan daha erken ve daha doğru şekilde kaydedilmektedir. 

 Esneklik: Motor çeşitliliğine yönelik modüler tasarım Monza Concept, bir tahrik sistemi seçerken mümkün olan en yüksek esnekliği sağlayan modüler bir tasarıma dayanıyor. 

Otomobilin artan elektrifikasyona dayalı bir dizi sürdürülebilir güç aktarım sistemleri makul gözüküyor. Frankfurt Motorshow’da gösterime sunulacak Monza Concept için mühendisler, CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) ile elektrikli bir sistem tasarlamış – Ampera’da kullanılandan daha ileri bir teknoloji. 

Vizyoner yaklaşımı ile Opel, içten yanmalı motorun yararları ile elektrikli sistemi birlikte kullanımına yönelik geliştirmeye devam ediyor. “Opel araçlarının gelecekte nasıl olacağı konusunda net bir görüşümüz var ve bu hedefe nasıl ulaşacağımız konusunda da bir net bir stratejimiz bulunmaktadır. 

Monza Concept, bu stratejiyi açık olarak tanıtmaktadır” diyor Dr. Karl-Thomas Neumann. “Bu; yalnızda tasarım konusunda değil aynı zamanda verimlilik ve sürücüler ile internet toplumu arasındaki bağlantı konusunda da müşterilerimizi bizden önümüzdeki yıllarda ne beklediği konusunda onları aydınlatıyor. 

Bu yüzden gelecekteki günlük otomobil yaşamı beklentisini göstermekte ve bu hedefe giden yolda önemli bir ilham kaynağı olarak hizmet vermektedir - ve sadece Opel için değil.”