Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ALMAN OTOMOTİV DEVLERİNDEN CİN GİBİ ÇÖZÜM

Lüks Alman markalar, Maliye'nin satışları azaltmak için koyduğu % 130'luk vergiye çare buldu. Türkiye'ye özel üretilen 1.6 lt l...

Lüks Alman markalar, Maliye'nin satışları azaltmak için koyduğu % 130'luk vergiye çare buldu. Türkiye'ye özel üretilen 1.6 lt lüks otolar yok satıyor. 


Sabah'ın haberine göre; lüks oto satışını yüksek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile engelleyerek, dış ticaret açığını azaltmayı planlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e en büyük darbe Alman markalarından geldi. 

Mercedes-Benz ile BMW, yüksek vergilerden kurtulmak için 1.6 lt hacimli motorlar üretmeye başlayınca, işin rengi değişti. Maliye'nin lüks otonun satışları azaltmak için yüzde 130'a çıkardığı ÖTV, düşük hacimli motorlarla işe yaramamaya başladı. 

Vergilerin motor hacmine göre belirlendiği Türkiye'de, 1.6 lt ve altındaki motorlarda yüzde 37 olan ÖTV, 1.6-2.0 lt motorda yüzde 80'e, 2.0 lt üstü hacimli motorda ise yüzde 130'a çıkıyor. 

Dünyada ise vergiler otomobilin satış bedeline göre alınıyor. Maliye'nin benzer bir uygulamayı Türkiye'de yapması halinde, lüks otocuların 1.6 formülü bozulacak. 

SATIŞ REKORU KIRILDI 
Düşük vergi dilimine giren 1.6 lt motorlu modellerle birlikte, Türkiye'de lüks otomobil pazarı büyümeye başladı. Mercedes-Benz ve BMW, yılın ilk yarısında global pazarlarda satış rekoru kırarken, iki markaya en büyük destek Türkiye'den geldi. 

İki devin satışlarının en çok arttığı ülkeler arasında ilk sıralarda Türkiye yer aldı. 

TÜRKİYE'NİN KATKISI BÜYÜK 
Yılın ilk yarısında Mercedes- Benz'in global satışları yüzde 6.4 artarak 694 bin 433 adetle rekor kırdı. Ayrıca, haziran satışları da yüzde 8.3 artışla 131 bin 609 adete çıkarak yeni bir rekora imza attı. 

Mercedes-Benz'in dünyada satışlarını en çok artırdığı ülke yüzde 95.1 ile Arjantin olurken, ikinci en büyük artış yüzde 75.1 ile Türkiye'de yaşandı. 

BMW Grubu'da Mini ve Rolls- Royce markalarıyla birlikte ilk yarıda satışlarını yüzde 6 artırarak, 954 bin adetlik satışa ulaştı. BMW, ilk 6 ayda yeni bir satış rekoru kırdı. 

ÜÇ FARKLA LİDERLİK 
Vergi avantajlı motorlarla atağa geçen Mercedes- Benz, temmuzda lüks otomobil liderliğini 3 farkla ele geçirdi. Yıla iyi başlayan BMW ise liderliği 7 ayın sonunda Mercedes'e devretti. 

Ocak-temmuz döneminde Mercedes 10 bin 402 adet, BMW ise 10 bin 309 adet satış gerçekleştirdi. Mercedes 2013'te 17 bin, BMW ise 16 bin satış hedefliyor.