Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARINDA OTOMOBİL SAHİPLERİNİ YAKINDAN İLGİLENDİREN BİR DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Sigorta şirketleri, 1 Ocak 2014’ten itibaren zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarını, istedikleri oranda artırıp indirebilecek. Halen ...

Sigorta şirketleri, 1 Ocak 2014’ten itibaren zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarını, istedikleri oranda artırıp indirebilecek. Halen 6 aydan önce değiştirilemeyen fiyatlar, yeni yıldan itibaren aylık olarak yenilenecek. 

YÖNETMELİK DEĞİŞTİ 
Trafik sigortalarında fiyat tariflerini belirleyen yönetmelik değiştirildi. Mevcut uygulamada şirketler, illere, araçlara göre belirlenen ve Hazine Müsteşarlığı onayına sunulan rehber tarifedeki fiyatların en fazla yüzde 250 oranında üstüne çıkabiliyor. 

Ya da en az yüzde 10 oranında altına inebiliyor. Yeni yönetmelik, bu sınırlamayı tamamen kaldırıyor. 

SİGORTA ŞİRKETLERİNE YETKİ VERİLİYOR 
Sigorta şirketlerine, araç türüne göre il bazında temel sigorta primini serbestçe tespit edebilme yetkisi veriliyor. Böylece İstanbul’daki bir otomobilin rehber tarifede halen 503 lira olan zorunlu trafik sigortası, en fazla bin 750 lira'ya çıkarılabiliyorken yeni dönemde sınır olmaksızın daha yüksek bir rakam olmasının önü açılıyor. 

Aynı şekilde sadece yüzde 10 indirimle 450 lira'ya inebilen fiyatın, daha düşük olmasına imkan sağlanıyor. Sigorta sektörü temsilcileri, serbest rekabet ortamında trafik sigortası fiyatlarının çok yüksek oranda artmayacağı görüşünde. 

FİYATLARINI 1 EKİM'DEN İTİBAREN İLAN EDECEKLER Yeni yönetmelik, sigorta şirketlerine tarifelerini internet sitelerinden ilan etme şartı da getiriyor. Şirketler, 1 Ekim’den itibaren fiyatlarını internetten ilan edecek.NTVMSNBC