Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TRAFİK SİGORTASINDA REHBER TARİFE DE ZAMLANDI

Tarife uygulamaları yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrası trafik sigortasında fiyatların nasıl şekilleneceği tartışılırken, bir zam da ‘...

Tarife uygulamaları yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrası trafik sigortasında fiyatların nasıl şekilleneceği tartışılırken, bir zam da ‘Temmuz Ayı Trafik Sigorta Rehber Tarifesi’nde görüldü. 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, 1 Temmuz 2013 tarihli trafik sigortası rehber tarifesi illere göre değişmekle birlikte, Ocak ayına göre yaklaşık yüzde 10 oranında artış yapıldı. 

Bursa’da yüzde 1, İzmir’de yüzde 12 artış Türkiye Sigorta Birliği tarafından hazırlanan tarife, sigorta şirketleri için bağlayıcı olmamakla beraber rehber niteliği taşıyor. 

Rehber tarifede özel otomobiller için belirlenen prim tutarı İstanbul’da 468 TL’den 503 TL’ye, İzmir’de 348 TL’den 390 TL’ye, Ankara’da ise 416 TL’den 460 TL’ye yükseltildi. 

Bu rakamlara göre özel otomobiller için trafik sigortası rehber tarife primleri, yılın ikinci yarısında ilk yarısına göre İstanbul’da yüzde 7, Ankara’da yüzde 11, İzmir’de ise yüzde 12 oranında artırıldı. Bursa’daki artış yüzde 1 ile sınırlı kalırken Adana ve Antalya’da primler yüzde 7 oranında arttı. 

İstanbul taksilerine yüzde 16 zam Taksiler için belirlenen rehber tarife fiyatları ise İstanbul’da 2 bin 472 TL’den 2 bin 875 TL’ye, Ankara’da bin 672 TL’den bin 786 TL’ye, İzmir’de ise bin 993 TL’den 2 bin 245 TL’ye yükseltildi. 

Buna göre İstanbul taksileri trafik sigortası rehber tarifesi 2013 yılının ilk yarısına göre yüzde 16 oranında zamlandı. İzmir taksilerinde zam oranı yüzde 13 olarak hesaplanırken, Ankara taksi rehber tarife prim zammı yüzde 7 olarak gerçekleşti. 

Adana, Antalya ve Bursa taksi prim tarifelerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Karşılaştırma imkânı serbestliği dengeleyecek Tüm değişikliklerle giderek artan trafik sigortası primleri, tüketicileri en uygun fiyatı sunan sigorta şirketini daha yakından takip etmeye zorluyor. 

Sigorta karşılaştırmalarında kaskoya duyulan ilginin yerini trafik sigortasına bıraktığını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Aslında daha önce de şirketlerin trafik sigortasında fiyatlamaları birbirinden farklıydı ama son bir yıl içinde görülen prim artışları bu konudaki farkındalığı önemli ölçüde artırdı. 

Yeni değişiklikle 1 Ocak 2014 itibariyle sigorta şirketleri, limitlere bağlı kalmaksızın tarifelerini serbestçe belirleyebilecek ve aylık olarak değiştirebilecek. 

Ama yeni uygulama aynı zamanda tüketicilerin sigortada daha şeffaf fiyat karşılaştırması yapılabilmesinin önünü açıyor ki bunu çok daha önemli buluyor ve bu değişikliklerin birbirini dengeleyeceğini düşünüyoruz” dedi.ZAMAN