Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

VOLKSWAGEN'DEN TÜRKİYEYE ŞARTLI YATIRIM TEKLİFİ

Türkiye’de yatırım yapması için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın bizzat görüştüğü VW Grubu’nun fizibilite çalışmasını bir ay içinde sunması...

Türkiye’de yatırım yapması için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın bizzat görüştüğü VW Grubu’nun fizibilite çalışmasını bir ay içinde sunması bekleniyor. 


Almanların, yatırıma karşılık Türkiye’deki markaların distribütörlüğünü almak istediği belirtiliyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ‘Türkiye’de satışlarda 1 numara olacaksın ama yatırım yapmayacaksın.’ sözleriyle eleştirdiği VW’le ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. 

Alman otomotiv devi, bu ayın sonu ya da haziran ayı başında Türkiye’ye gelerek Bakan Çağlayan’la ‘yatırım zirvesi’ için buluşacak. 

Mart ayında Cenevre’de Çağlayan ve Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk ile görüşen VW Yönetim Kurulu Üyesi Cristian Klinger, yatırım fizibilite çalışmasını paylaşacak. Ancak Almanların yatırıma ‘yeşil ışık’ anlamına gelen bu önemli ziyaret öncesinde Doğuş Otomotiv tarafına şartlar koştuğu belirtiliyor. 

Otomotiv sektöründen güvenilir kaynaklara göre, Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn’un hükümetin ısrarlı yatırım davetine sıcak baktığı, 2015-2016’da satışa sunulacak yeni hafif ticari araç üretimi için Türkiye ile Polonya arasında karar aşamasına geldiği ancak 1994’ten bu yana VW Grubu markalarının distribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv’den kendi markalarını istediği belirtiliyor. 

Edinilen bilgilere göre, Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi, Şahenk’ten Türkiye’de 1 numaraya yükselen kendi markaları Volkswagen ve Audi, Porsche, Seat, Skoda, Bentley, Lamborghini, Bugatti’nin distribütörlüğünü talep ediyor. 

Bir başka deyişle VW Grubu, Doğuş Holding’in elinde bulunan yüzde 65,5’lik (yüzde 34,5’i Borsa İstanbul’da işlem görüyor) Doğuş Otomotiv hissesini satın alarak, markalarının Türkiye’deki satışını üstlenmiş olacak. 

ARTAN SATIŞLAR İŞTAH KABARTTI 
Doğuş Otomotiv, geçen yıl tüm markalarıyla 125 bin 563 adetlik satışa ulaştı. 2011’de bu rakam 113 bin 399 adetti. Pazar payını yüzde 12,6’dan yüzde 15,4’e yükseltti. 5,1 milyar liralık satış geliri elde etti. 

Net dönem kârını yüzde 83 artırarak, 142 milyon liradan 260 milyon liraya çıkarttı. Özellikle de Volkswagen’in son 2 yıldır ortaya koyduğu satış performansı Almanya merkezin takdirini kazandı. 2012’de satışlarını yüzde 20 artırarak, 55 bin 550 adetlik satışa ulaşan VW Binek Araç, 2013’te yeni Golf’ün rüzgarıyla Türkiye’de liderliğe yükseldi. 

Volkswagen Grubu’nun Doğuş’a ‘Dünyada 100 bin adetten fazla satan hiçbir distribütörümüz yok. Satışlar 100 bin adedi geçtiği zaman, markaların satışını direkt biz üstleniyoruz. Siz Doğuş Oto ile bayilik faaliyetlerine devam edin’ teklifini götürdüğü de dile getiriliyor. 

30 yetkili satış ve servis noktası bulunan Doğuş Oto, geçen yıl 34 bin 741 araç satışına imza attı. VW Grubu markalarının satışlarının yaklaşık dörtte birini Doğuş kendi bayileri üzerinden gerçekleştiriyor.ZAMAN