Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA’DAN CENEVRE’DE 3 DÜNYA 1 AVRUPA PRÖMİYERİ

Toyota “her zaman daha iyi otomobiller üretme” vizyonunu Cenevre Motor Show’da bir kez daha ortaya koydu.  2013 Cenevre Motor Show’da...

Toyota “her zaman daha iyi otomobiller üretme” vizyonunu Cenevre Motor Show’da bir kez daha ortaya koydu. 

2013 Cenevre Motor Show’da Yeni nesil RAV4, Yeni Auris Touring Sports tasarımı, FT-86 Open konsept ile Toyota i-ROAD konseptini beğenilere sunan Toyota, tutkulu ve heyecan verici modelleri ile takdir toplarken, yeni tasarım anlayışıyla da tüm dikkatleri üzerine çekti. 

Cenevre’de 3 Dünya 1 Avrupa prömiyeri gerçekleştiren Toyota en yeni otomobilleriyle teknolojik gelişimini gözler önüne sererken, yarının teknolojisiyle ilgili ipuçları veren konsept araçlarıyla da göz doldurdu. 

Yeni RAV4 ile “Güvenli, Çevik ve Keyifli Sürüş” Cenevre’de Avrupa prömiyerini gerçekleştiren 4.nesil RAV4 temel değerlerinden ödün vermeden önceki nesillerin mirasını günümüze taşıyor. “Keskin Bakış” farları, “Under Priority” ön ızgara tasarımı ve gündüz yanan LED farları ile Toyota’nın yeni tasarım anlayışının ürün gamındaki en güncel yansıması olan Yeni RAV4, 4x4 genlerinden güç alarak fark yaratmayı hedefliyor. 
 
Dinamik ve gücünü yansıtan dış görünüşüyle Yeni RAV4, sürücü odaklı ve yüksek kalite hissi sunan sofistike bir atmosfer yaratıyor. Geniş iç mekan ve bagaj hacmi ile birlikte gelişmiş konfor ve güvenlik donanımları da sunan Yeni RAV4’ün uzunluğu bir önceki nesile göre 205 mm artarak 4570 mm’ye ulaştı. 

Genişliği 30 mm ve dingil mesafesi 100 mm arttığı halde Yeni RAV4, 10.6 metrelik dönüş çapı ile sınıf lideri manevra kabiliyetine sahip. ‘Air Management’ yaklaşımıyla tasarlanan Yeni RAV4’ün tavan yüksekliği 25 mm azaltılırken, bagajın yükleme kapasitesi de 647 litreye ulaşabiliyor. 

Çok yönlü kullanıma yönelik geliştirilen Toyota Easyflat koltuk sisteminin de sunulduğu Yeni RAV4, geniş hacimli iç mekanında 970 mm’lik ön ve arka koltuk mesafesiyle sınıfında üst düzey konforu getiriyor. 

Yeni RAV4’te, 2,0 lt Valvematic benzinli Multdrive S şanzımanlı 4X4 seçeneği, 2,0 lt D-4D dizel 6 ileri manuel şanzımanlı 4x2 seçeneği ve 150 HP 2,2 lt DCAT dizel motor otomatik şanzımanlı 4x4 seçeneği sunuluyor. 

Yeni RAV4’te, 4 tekerden çekişli modellerin tümünde sunulan Sport modu dinamik bir sürüşü garantiliyor. Araç kaymaya başlamadan virajın girişinde tork dağılımı otomatik olarak 90:10 yapılıyor. 

Viraj alınırken dışa kayma başlarsa, 50:50 seviyesinde arttırılarak ve Direksiyondan Destekli Araç Denge Kontrol Sistemi’nin de devreye girmesiyle sürücünün direksiyonu doğru yöne çevirebilmesi için destek oluyor. 2013 Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almak için tasarlanan Yeni RAV4, ilk defa sunulan güvenlik donanımları ile de dikkat çekiyor. 

Karanlık bir yolda ileriden gelen aracı tespit ederek farları uzundan kısaya dönüştüren Otomatik Yanan Uzun Farlar, aracın istemsiz bir şekilde şeritten çıkması durumunda uyarı veren Şerit Takip Asistanı ve kör noktada hareket eden bir aracı tespit ederek sürücüyü uyaran Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi alternatif modern çözümlerin yanısıra yine önemli bir özellik olan her türlü yolda sürücünün sabit bir hızda gitmesini sağlamak için vites değişimini, motor hızını, ABS sisteminin frenleme kapasitesini düzenleyen Eğim İniş Destek Kontrol Sistemi (DAC) ile de Yeni RAV4’te güvenlik en üst seviyede sunuluyor. 

Toyota’nın ‘Kansei’ tasarım departmanı tarafından tasarlanan RAV4 ‘Premium’, yeni RAV4’ün çok yönlülüğünü Cenevre’de gözler önüne serdi. 

Spesifik olarak geliştirilen ve tamponlarla beraber gövdeye de yayılmış olan ‘Derin Bronz’ renk, prestij ve zarafeti çağrıştırıyor. Ön tarafta yatay çizgiler barındıran hava girişi ve krom spoilerdeki LED ışıklar dikkat çekici. 

Yeniden tasarlanmış olan arka tampondaki krom eklentiler, alüminyum alt koruma plakası ve birleşik egzoz borusu tasarımı otomobilin prestijini öne çıkartıyor. Yeni RAV4’ün bir diğer tasarım çalışması ‘Adventure’ ile daha güçlü ve donanımlı off-road kapasitesine sahip bir RAV4 amaçlanıyor. 

Cesur koyu kırmızı renk, Yeni RAV4 Adventure versiyonuna atletik ve güçlü görünüm kazandırırken büyütülmüş tekerlek bombeleri 20 inç lastiklerin kullanılmasına olanak tanıyor. Arka ve ön tamponlardaki mat renk, çift egzoz opsiyonu gibi birçok yeniliğin yer aldığı “Adventure” versiyonu ile Yeni RAV4 maceracı bir görünüme bürünüyor. 

Yeni Auris Touring Sports “Referans Noktası” Cenevre Motor Show, Yeni Toyota Auris Touring Sports modelinin de dünya prömiyerine sahne oldu. Çok yönlü dinamik tasarımı ve 1.658 litreye ulaşabilen geniş bagaj kapasitesiyle Yeni Auris Touring Sports, orta sınıf Station Wagon segmentinde yeni referans noktası olarak görülüyor. 

Yeni Toyota Auris Touring Sports’ta tek tuşla katlanabilen arka koltuklar ve Toyota Easyflat koltuk sistemi ile fonksiyonellik öne çıkıyor. Segmentindeki ilk tam hibrit motor teknolojisi seçeneğine sahip olan Yeni Auris Touring Sports’un çekici “Black” tasarımı da Cenevre’de beğenilere sunula Toyota modelleri arasındaydı. 

Yeni Auris Touring Sports Black’in dış tasarımda; metalik gece siyahı renk ile uyumlu 19 inç lastikler, ön ızgara ile birlikte ön ve arka tamponlardaki kırmızı detaylar dikkat çekiyor. Çift krom egzoz ve koyulaştırılmış arka LED farlar ile ”sportif” duruşun altı çizilirken, siyah tavan sürgüleri ve karartılmış camlar otomobile prestijli bir görünüm kazandırıyor. 

İç tasarımda kendini gösteren kırmızı renk dikişli siyah deri, direksiyon simidi, kapı panelleri, spor koltuklar, vites takımı ve el frenini kaplamak için de kullanılmış. Kırmızı ışıklandırmalı gösterge paneli ile birlikte deri spor koltuklar ve yüksek kalite halı iç mekanda da premium hissi kuvvetlendiriyor. 

FT-86 Open Konsept Toyota’nın bol ödüllü spor otomobili GT86 modelinin yakın gelecekteki heyecan verici bir yansıması olmaya hazırlanan FT-86 Open konseptinin Dünya prömiyeri Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi. 

Toyota’nın çarpıcı, önden “boxer” motorlu, arkadan itişli, kompakt 2+2 spor otomobili GT86’nın “cabriolet” versiyonu olan FT-86 Open, spor otomobil tutkunlarının reaksiyonlarını ve geri bildirimlerini öğrenmek amacıyla ilk kez beğenilere sunuldu. 

FT-86 Open konsepti, GT86’nın performans, yüksek kavrama, dinamik özelliklerinin tamamını bir araya getirmek ve üst seviyede sürüş keyfi sunmak üzere tasarlandı. 

4.240 mm uzunluğunda, 1.775 mm genişliğinde, 1.270 mm yüksekliğe ve 2.570 mm dingil mesafesine sahip olan FT-86 Open konsepti, kontrast renklere sahip iç dizaynıyla dünyanın moda başkentlerinden biri olan Milano’da tasarlandı, aynı zamanda kentin ruhunu ve atmosferini de tam olarak yansıtıyor. 

FT-86 Open konsepti, GT86’nın motoruyla aynı özellikleri taşıyor. D-4S enjeksiyon teknolojisine sahip 1.988 cc’lik dünyanın ilk yatay yüksek devirli motoru ile donatılan FT-86 Open, düşük ağırlık merkezi, arkadan itişli, 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzımanı ve 200 beygir gücündeki yüksek devirli spor motor özellikleriyle benzersiz bir spor otomobil deneyimi yaşatıyor. 

Elektrikli hidrolik direksiyon 13,1’lik vites oranı ile yarış otomobillerinde olduğu gibi hız, kontrol becerisi ve benzersiz bir pedal hissine olanak tanıyor. 

Otomobilin ağırlığı ile ilgili olarak yapılan çalışmalar FT-86’nın toplam ağırlığını sadece 1.257 kg’de tutarken, ton başına yaklaşık 160 beygirlik bir güç/ağırlık oranına sahip olmasını da sağlıyor. FT-86 Open konsepti muadil motora sahip otomobiller arasında olabilecek en iyi güç/ağırlık oranı ile coupe otomobiller ağırlığında bir cabriolet otomobil olarak dikkat çekiyor. 

Toyota i-ROAD İki kişilik Toyota i-ROAD konsepti fuarın en fazla ilgi çeken modellerinden biri oldu. 
Toyota’nın bir diğer dünya prömiyerini gerçekleştirdiği model olan i-ROAD kompakt, eğlenceli ve 0 emisyonlu bir otomobil. Şehirlerde kişisel sürdürülebilir ulaşım için ideal çözüm olarak sunulan Toyota i-ROAD, bir çift 4 kW elektrikli motora, 3 tekerleğe, 2.350 mm uzunluğa, 1.445 mm yüksekliğe ve 850 mm genişliğe sahip bir araç. 

2 koltuklu olan Toyota i-ROAD 50 km menzili ile de dikkat çekerken, 3 saatte normal bir prizden şarj edilebiliyor. Sehiriçi trafiğinde bir motorsiklet gibi manevra kabiliyetine sahip olan Toyota i-ROAD, Toyota’nın gelecekte üreteceği araçlar için önemli bir referans noktası olarak görülüyor.