Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

2013 MODEL ARAÇALR % 4 ZAMLI OLACAK

Yılsonunda hedefleri tutturabilmek adına kampanya indirimlere odaklanan şirketler şimdi de yeni model yılıyla birlikte yeni fiyat listeleri...

Yılsonunda hedefleri tutturabilmek adına kampanya indirimlere odaklanan şirketler şimdi de yeni model yılıyla birlikte yeni fiyat listeleri açıklıyor. 

Kia Türkiye distribütörü Çelik Motor’un Genel Müdürü Bora Koçak, ocakta devreye girecek 2013 model yılında otomobillere yüzde 4 oranında zam gelmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Birkaç aydır geçerli olan 3 puanlık ÖTV farkının bugüne kadar fiyatlara yansıtılmadığını ifade eden Koçak, “Orta sınıf bir araçta bin 500, iki bin liralık ÖTV farkını markalar bugüne kadar karşıladı. 

Euro 2,23 TL seviyesinden 2,36 TL’lere yükseldi ve fiyatlar kampanyalarla sürekli desteklendi. Bu yüzden 2013 modellerde 2-3 bin liralık fiyat ayarlamaları olacak.” dedi. Aralık ayının son günlerinde 2012 model otomobil stoklarının bitmesi için avantajlı kampanyalar yapıldığını kaydeden Koçak, ay sonunda pazarın 110 bin adetlik bir düzeyde kapanmasını beklediklerini kaydetti. 

Geçmiş yıllara göre satışların daha düşük kalmasında tüketicilerin bir kısmının 2013 model araçları beklemesinin etkili olduğunu belirten Koçak, “Kampanyalara rağmen ocak ayında 2012 model araçlar bayilerin elinde mutlaka olacak. 

Ancak 2013’te bugünkü fiyatlardan daha düşük fiyata otomobil satılmaz. Fiyatlar buradan daha aşağı inmez. Yerli markalar dışında ithal 2013 model araçlar en erken ocak sonu şubat ayı başında müşteriye ulaşır. 

Çünkü otomobilin yeni model yılı olabilmesi için 1 Ocak tarihinde üretilmesi gerekiyor. Yurtdışından Türkiye’ye sevkiyat en az 2-3 hafta sürüyor. Bu dönemde yerli araçlar avantaj yaşayacak.” dedi. 

Bora Koçak, 2012 yılı beklentilerini ve 2013 yılı hedeflerini şöyle dile getirdi: “Kia olarak bu yıl 13 bin adetlik satışa ulaşırız. Çelik Motor Filo Kiralama şirketimiz de 12 bin 350 araçla yılı kapatır. 2013 yılı ilk çeyreğinde Kia pro_cee’d modelimizi Avrupa ile aynı zamanda satışa sunacağız. 

Böylece cee’d ürün gamı tamamlanmış olacak. Gelecek yıla 14-15 bin adetlik satış hedefimiz var. Çelik Motor Filo Kiralama’da da 15 bin araç oluruz. Filo kiralama şirketimizi 2015’te yurtdışına açacağız. 2013’te de Çelik Motor Filo Kiralama’nın adını değiştireceğiz, onun üzerinde çalışıyoruz.” Koçak, 2013’te otomotiv pazarının 2012’ye benzer bir seviyede gerçekleşmesini öngördüklerini, satışların 800 bin adet seviyesinde olacağını sözlerine ekledi. 

Öte yandan Ford Otosan 2013 modellerinin fiyatlarını açıkladı. Buna göre Ford modellerinde ortalama yüzde 5 fiyat artışı görülecek. Fiyatları ilan eden Renault’da da 2013 modellerde 2-3 bin liralık fiyat artışı söz konusu olacak.....ZAMAN