Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OPEL ADAM 70 HP GÜÇ ÜRETEN 1.2 LİTRELİK BENZİNLİ MOTORLA PİYASAYA SÜRÜLECEK

Bütünüyle Almanya’da geliştirilen ve üretilen tek otomobil olan Yeni ADAM ile Opel, A segmentinde anahtar markalardan biri konumuna ulaşmay...

Bütünüyle Almanya’da geliştirilen ve üretilen tek otomobil olan Yeni ADAM ile Opel, A segmentinde anahtar markalardan biri konumuna ulaşmayı amaçlıyor. 

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik “Opel ADAM, başka hiçbir otomobilin sunamadığı derecede bireyselleştirilebiliyor ve tarzı eğlenceli bir çeviklikle harmanlıyor. ADAM kesinlikle tüm genç ve kendisini genç hisseden sürücülerin otomobili,” olduğunu ifade ederek. “Ve ADAM tüm bu duygusal çekiciliği Alman mühendisliği ve kalitesinin son noktası ile bir araya getirdiğinden, Avrupa’daki büyüme planımızda önemli bir rol oynayacak.” dedi. 

Küçük olmasına rağmen kaslı bir görünüme sahip ADAM yaklaşık 3.70 metre uzunluğunda ve 1.72 metre genişliğinde (aynalar hariç). Bu şık, üç kapılı hatchback şehir içi sürüşlerde sağladığı kolaylıkla rahat bir sürüş imkanı sunuyor. Bununla birlikte sahip olduğu sürüş dinamikleri, eğlence ve çevikliğe odaklanan şasi ve direksiyon ayarları sayesinde şehir dışında da dikkat çekici ve konforlu bir sürüşe olanak tanıyor. 

İç mekanda ADAM, dört kişiye üst sınıf otomobilde seyahat ediyormuş hissi sunarken aynı zamanda önde oturan yolcular küçük bir otomobilden beklenmeyen yüksek bir ferahlık duygusunun keyfini sürüyorlar. ADAM’ın kokpiti de, geniş renk, dekor, şık tavan döşemesi ve ışık efekti seçenekleriyle sahibinin zevkine göre bireyselleştirilebiliyor. 

Opel ADAM ayrıca üst segmentlerin seçkin teknolojilerini de sunuyor. Araç sahibinin araç içerisindeki akıllı telefonunu (Android ve Apple iOS) entegre eden yeni IntelliLink araç içi bilgi-eğlence sistemi bu otomobili en iyi bağlantıya sahip küçük otomobil haline getiriyor. 

ADAM’ın doğal şehir ortamı için ideal diğer özellikler arasında, en dar alanlarda dahi park etmeyi kolaylaştıran Gelişmiş Park Pilotu, sürüş güvenliği sağlayan Kör Nokta Uyarı Sistemi ve özellikle şehir içi kullanımlarda direksiyonu farkedilir derecede yumuşatan yeni hidrolik direksiyon sistemi “CITY” modu yer alıyor. 

ADAM yalnızca rakiplerinden daha fazla bireysellik sunmakla kalmıyor: yüksek bir standart donanım seviyesi ile aynı zamanda paranızın karşılığında size daha fazla otomobil sunuyor. 51 kW/70 bg 1.2 litrelik benzinli motora sahip ADAM’ın giriş fiyatı 11.500 Avro (Almanya’da KDV dahil Tavsiye Edilen Satış Fiyatı). Üst sınıf teknolojiler ve sınırsız bireyselleştirme seçenekleri bile ulaşılmaz değil. Örneğin, IntelliLink bilgi-eğlence sistemi fazladan yalnızca 300 Avro karşılığında sunulurken, yıldızlı bir gökyüzü izlenimi yaratan 64 LED lambayla aydınlatılan starlight tavan döşemesi yalnızca 380 Avro karşılığında satın alınabiliyor. 

Canlı tekerlekler: küçük lifestyle otomobil segmentindeki yeni çocuk ADAM ADAM, Opel’in ürün atağı yaptığı bu süreçte çok önemli bir anda piyasaya giriyor. 2008’den bu yana Opel, amiral gemisi Insignia ile başlayıp yüksek hacimli modelleriyle devam eden biçimde model yelpazesini tümüyle yeniden şekillendirdi ve artık pazarda yeni segmentlere giriyor ya da yeni segmentler yaratıyor: 

Ampera (menzil uzatma sistemine sahip elektrikli otomobil), Mokka (Küçük SUV), ADAM (şık küçük otomobil) ve yakında gelecek Cascada (orta boy convertible) modellerinin tümü, bu geniş büyüme programının üçüncü dalgasının parçaları olup, Opel portföyünün genişlemesine katkıda bulunuyorlar. Şu anda Opel özellikle, 3.70 metrelik ADAM, 3.74 metrelik Agila, 4.00 metrelik çekirdek model Corsa, 4.28 metrelik yeni Mokka SUV ve 4.29 metrelik Meriva’yı içeren A ve B segmentlerindeki varlığını güçlendiriyor. 

Şık ADAM modelinin gelişiyle Opel, 5 kapılı Agila ile birlikte A segmentindeki sunumunu da tamamlıyor. Agila, sahip olduğu yüksek işlevsellik seviyesi ve kullanışlı özellikleriyle tüketiciyi ikna ederken ADAM, rakipsiz bireyselleştirme potansiyeli, kaslı tasarımı ve üstün teknolojisiyle öne çıkıyor. ADAM tanıdık tarifleri taklit etmiyor. Segmentteki başlıca rakipleri retro tasarım yolunu seçerken ADAM taze ve cesur bir yol izliyor. “ADAM, retronun oyun kuralı olmadığını kanıtlıyor. 

Yeniliği, hayal gücünü, bireyselleştirmeyi ve kaliteyi temel değerleri olarak belirliyor,” diyor Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik. Öncelikle, sahip olduğu modern, modaya uygun görüntüsü, neredeyse sınırsız kişiselleştirme olanakları ile bir araya gelerek onu tüm rakiplerinden ayırıyor. 

Ayrıca ADAM, kokpitindeki yüksek kaliteli unsurların kullanımında ve güvenliğini, konforunu ve eğlence faktörünü pekiştiren teknolojilerde ortaya koyduğu gibi, normalde yalnızca üst sınıf araçların premium modellerinde sunulan özellikleri sunuyor. Aynı zamanda, Opel tüm versiyonlarda yüksek bir standart donanım seviyesi ile ADAM’ın ücretlerini ulaşılabilir düzeyde tutuyor. 

Opel, ADAM müşterilerinin yaklaşık %80’inin gerçek şahıslar olmasını ve bunların yarısından fazlasının yeni müşteriler olmasını bekliyor. Fakat ADAM şirketler ve işletmeler için de bir imaj aracı olarak öne çıkacak: satışların yaklaşık %20’sinin filo ve ticaret sektöründe olması bekleniyor. 

Genel olarak ADAM, otomobilinin kendi bireysel kişiliğini yansıtmasını isteyen, tarz sahibi genç ve kendisini genç hisseden erkekler ve kadınları cezbedecek. Bu insanlar, moda bilinci ve bireyselliğe büyük önem verirler; onlar yalnızca trendleri takip etmez, onları bizzat yaratırlar ve bu sebeple fikir liderleridirler. 

“ADAM ile Opel yalnızca, benzersiz bir küçük otomobil isteyen sadık Opel müşterilerini heyecanlandırmakla kalmıyor aynı zamanda henüz marka ile tanışmamış yeni müşteriler de kazanıyor. Bu yeni müşteriler, otantik oluşu ve potansiyel rakiplerinden açıkça farklı oluşu sebebiyle ADAM’a geliyorlar. Müşteriler artık otomobillerine alışmak zorunda değiller çünkü ADAM sahibinin karakterini ve yaşam tarzını yansıtıyor,” diyor 

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik. Uzmanlar, ADAM’ın yeni bir yarışmacı olduğu yaşam tarzına odaklı alt segmentin önümüzdeki yıllarda istikrarlı biçimde büyüyeceğini tahmin ediyorlar. 2000 yılından bu yana A segmentindeki şık otomobillerin (yaklaşık 3.70 metre uzunluktaki) satışı %30 civarında artarken, B segmentindeki lükse odaklı otomobillerin (yaklaşık 4.00 metre uzunluktaki) satışı %110 arttı. 2008 yılındaki 450.000 otomobil tesciline karşılık 2011 yılında Avrupa’da bu şık araçlardan yaklaşık 630.000 adet trafiğe çıktı. Şimdi Opel bu büyüyen pazarı ADAM ile fethetmek istiyor. Özellikle İtalya’da küçük otomobillere yönelik yüksek bir talep görülüyor ve bu pazar ADAM’ın en büyük pazarı haline gelebilir. 

Opel’in bu yeni yaşam tarzına odaklı küçük otomobili için diğer başlıca pazarlar Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda olacak. Almanya’da Üretildi: Eisenach’tan Avrupa’nın yollarına ADAM hakkında dikkate değer bir diğer nokta da onun yalnızca Almanya’da (Rüsselsheim’daki Uluslararası Teknik Geliştirme Merkezi’nde) geliştirilmekle kalmayıp aynı zamanda Almanya’da üretileceğidir. 

Opel, küçük bir otomobil için böyle bir karar veren tek otomobil üreticisi ve Eisenach fabrikasının yüksek verimliliği bunu mümkün kıldı. Opel, en güncel standartları karşılamak için Eisenach tesislerini sürekli olarak güncelliyor. 

ADAM’ın üretimine başlamak için toplam 190 milyon Avro yatırım yapılmış olup, bunun 120 milyonu tesisin kendisine yapılan yatırımdır. Bu yatırım, yeni binaları ve yeni, teknoloji harikası üretim tesislerini içeriyor. Böylece yakında yalnızca Corsa değil aynı zamanda Opel ADAM da montaj hattından “Almanya’da (özellikle Eisenach’ta) üretilmiş”