Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

KAR LASTİĞİNDE TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Kış aylarında trafik kazalarını minimuma indirmek ve tekerlek zincirlerinin yollara zarar vermesi üzerine çıkarılan yeni yönetmelikle tic...

Kış aylarında trafik kazalarını minimuma indirmek ve tekerlek zincirlerinin yollara zarar vermesi üzerine çıkarılan yeni yönetmelikle ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. 

Kurala uymayanlara da 500 lira ceza kesilecek. Kar yağışlarının yoğun yaşandığı kış mevsiminde trafik kazalarında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi sonucu başlatılan uygulamadan sürücüler memnun. Bursa’da hizmet veren Premio Oto Lastik Servisi yetkililerinden Zafer Özyürük, bu kontrollerin yapıldığı takdirde araçların çok daha güvenli bir şekilde yollara çıkacağını dile getirdi. 

Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda mevcut kullanılan lastiklerin yere tutunamadığını söyleyen Özyürük, “Ciddi tutunma kaybı yaşıyor. Bunun için kış lastiği kullandığınız takdirde bunu dezavantajdan avantaj haline getiriyorsunuz. Tabii kaymayan bir araç demek kaza riskini çok düşürmek demektir. 

Şu an bütün lastiklerde aynı şekilde kış lastiği kullanılırsa ciddi anlamda kaza riski azalacak” dedi. Uygulamanın ardından talep patlaması yaşadıklarını kaydeden Özyürük, “Herkes şu an ciddi halde lastik soruyor. Tabii ki bu bizim işlerimizi de artırdı. Bu tip tedbirlerin çok daha önceden alınmış olması gerekirdi. 

Yani yaz dönemlerinden bu yana bunun hazırlıkları yapılsaydı şu anki yoğunluk olmayacaktı. Bizler daha rahat taleplere cevap verecektik. Fakat şu an hem stoklardaki bulunulabilirlik sıkıntıları olsun, hem de bunun yanı sıra servislerimizdeki yoğunluk sıkıntıları olsun bizi birazcık bu anlamda sıkıntıya sokuyor” diye konuştu.

LASTİK SEÇERKEN DİKKAT EDİN 
Yolu iyi kavrayabilen kış lastiğini tavsiye eden Özyürük, “Kılcal kanal sayısı fazla, blok sayısı fazla, yere adaptasyonu fazla olabilecek bir lastik düşünülmesi lazım. Tüm üretici firmalar bundaki en iyi ürünlerini ortaya çıkartıyorlar. Bu konuda tabi ki muhakkak uzmanlardan destek alınması gerekir. 

Çünkü hangi araca hangi lastik uygun olur, bunun yanı sıra ebatlarda bazen değişiklik olabiliyor. Kimse bu tip bir şey için gidip de ceza ödemek istemez. Dolayısıyla caydırıcı bir cezadır. Ama burada önemli olan hepimizin güvenliğidir” dedi. Aracına kar lastiği taktırmak için servise getiren Mustafa Uygur ise, uygulamadan memnun olduğunu ifade ederek, “Bu bizim sağlığımız açısından da önemli. Ben her sene araca kar lastiği taktırıyorum. Bu kazaları da engelleyecek. 

Herkesin kar lastiği kullanmasını tavsiye ederim” şeklinde konuştu. Servis şoförü Fatih Güleç ise, kar lastiğinin araçların yolda savrulmasını engellediğini söyleyerek, “Uygulama gayet güzel. Zincir takmak çok zor. Araca da zarar verebiliyor. Kış mevsiminde de zorlanıyor. Kar lastiği iyi bir sürüş sağlıyor” diye konuştu.MİLLİYET