Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ VERSO NUN YARATICISI TÜRK MÜHENDİS MEHMET KILIÇ PARİS MOTOR SHOWDAYDI

Toyota Yeni Verso’yu bir Türk mühendis Mehmet Kılıç yarattı.  Toyota’nın Adapazarı Fabrikası’ndan 30 kişilik bir Türk ekibinin de bul...

Toyota Yeni Verso’yu bir Türk mühendis Mehmet Kılıç yarattı. 

Toyota’nın Adapazarı Fabrikası’ndan 30 kişilik bir Türk ekibinin de bulunduğu toplam 150 kişilik bir kadronun başında bulunan Mehmet Kılıç tarafından ortaya çıkarılan Yeni Verso 26 ayda tamamlandı. 

Toyota’nın başarılı Türk Mühendisi Mehmet Kılıç, Toyota’nın önümüzdeki 24 ay içinde 20 yeni ürün projesi geliştireceğini de söyledi. Haziran 1978, Belçika doğumlu ve Evli, iki çocuk babası olan Mehmet Kılıç, İlk, orta ve Belçika’da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini Belçika/ Limburg Teknik kampüsünde Elektronik Mühendisliği diploması alarak tamamladı. 

Toyota'da kariyerine başlamadan önce, Belçika'da bir başka araç üreticisinde yaklaşık 3 sene, Üretim mühendisi olarak görev yaptı. Son 10 yıldan günümüze, Toyota Araştırma-Geliştirme, Avrupa merkezinde görev yapmaktadır. 

Toyota'daki kariyerinin büyük kısmını Araştırma-Geliştirme Departmanı içerisinde mevcut olan Prototip bölümünde, parça/ araç uzmanı olarak sürdürdükten sonra, 2008 yılı sonu itibari ile, TME R&D Prototip bölümünün ilk lokal müdürlüğüne atandı. 

2010 yılı sonunda, Avrupa'da tasarlanıp, geliştirilmek üzere onay almış 2013 Verso modelinin “Assistant Chief Engineer- Baş Mühendis Yardımcısı” pozisyonuna tayin edildi. Mehmet Kılıç Toyota organizasyonu içerisinde bu göreve tayin edilen “Japon olmayan, Avrupalı ve Türk” ilk kişi ünvanına sahip. 

Mehmet Kılıç, bu görevini yaklaşık 2 yıldır, Brüksel'de bulunan Toyota Motor Europe Araştırma-Geliştirme merkezinde sürdürmektedir.