Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

VOLVO SARTRE (Safe Road Trains for the Environment) TESTİNİ TAMLADI

Yarı otonom otomobillerin kullanımını araştıran SARTRE projesinin parçası olarak, İspanya’da 200 kilometrelik bir mesafede test yapıldı. ...


Yarı otonom otomobillerin kullanımını araştıran SARTRE projesinin parçası olarak, İspanya’da 200 kilometrelik bir mesafede test yapıldı.

Kendi kendini süren otomobillerden oluşan bir konvoy halka açık bir otoyoldaki ilk testini tamamladı.

SARTRE (Safe Road Trains for the Environment – Çevre için Güvenli Yol Trenleri) projesi, öndeki bir aracı izleyen otomobillerde sürücü ihtiyacının ortadan kaldırılmasıyla ilgili AB destekli bir araştırma. Volvo XC90, V60 ve S60, artı bir kamyon Barselona’nın dışındaki otoyollarda profesyonel bir sürücünün kullandığı öndeki aracı izledi. Bu testle halka açık bir yolda, yol treni yolculuğu yapılmış oldu. 

SARTRE proje yöneticisi Linda Wahlström şöyle dedi: “Diğer yol kullanıcıları arasında sürmek projemiz için büyük bir kilometre taşı. Gerçekten heyecan vericiydi. Test pistindeki denemelerimiz sırasında beş ile onbeş metre arasında boşluklar denedik.” Araçlar öndeki aracı ve diğer araçları gözlemek için kameralar, radarlar ve lazer alıcıları gibi Volvo modellerinde zaten bulunan bir dizi teknolojiden yararlanıyor. 

Yeni kablosuz iletişim sistemleri, trenin öndeki aracın direksiyonunu, hızını ve frenlemesini taklit etmesine imkan tanıyor. SARTRE projesinin ortakları yol trenlerinin sürücülerin rahatlık seviyesini arttırabileceğini, sürücülerin sürmek yerine direksiyon başında çalışabileceklerini, okuyabileceklerini veya dinlenebileceklerini söylüyor. 

Ayrıca güvenlik ve kirlilik seviyelerinin iyileştirilebileceği ve arkadan çarpa şeklinde gerçekleşen kaza riskinin düşürülebileceği tahmin ediliyor. Wahlström sözlerini şöyle tamamladı: “Bu süre boyunca çok şey öğrendik. İnsanlar otonom sürüşün bilimkurgu olduğunu sanıyorlar, ama aslında bu teknoloji gerçek oldu bile. 

Tamamen kavramsal bir bakış açısından teknoloji sorunsuz çalışıyor ve yol treni gelecekte o veya bu biçimde kullanılacak.” ntvmsnbc