Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

AUDİNİN E-TRON MODELLERİ, GELECEKTE UZUN MESAFELERİ SESSİZ ELEKTRİKLİ MOTORLARIYLA KAT EDECEK.

Audi, elektrikli otomobillerin yayaların güvenliği için en büyük dezavantajlarından biri olan sessiz motorların çözümü ile ilgili yaratıcı b...

Audi, elektrikli otomobillerin yayaların güvenliği için en büyük dezavantajlarından biri olan sessiz motorların çözümü ile ilgili yaratıcı bir yol geliştirdi.

Markanın merkezi Almanya’nın Ingolstadt kentinde oluşturulan akustik laboratuarında, mühendisler ve müzik adamları, Audi’nin elektrikli otomobil teknolojisi e-tron için motor sesi besteliyor.

Otomotivin geleceği olan elektrikli otomobiller, giderek yaygınlaşırken, bu teknolojinin öne çıkan özelliklerinden biri olan sessizlik, bazı durumlarda kullanıcılar ve yayalar için yarardan çok zarar sağlıyor. Elektrikli motorların sessizliği, şehir yaşamını daha çekilir hale getirmesinin yanında özellikle şehir içinde yayalar için de güvenlik sorunu oluşturabiliyor.

Karşıdan karşıya geçen veya yaya geçidinde bekleyen yayalar, elektrikli otomobilleri duymayacağı için birçok riskle karşı karşıya kalabiliyor.

Uzay mekiği sesi gibi

Audi Akustik Laboratuvarı’nda bilim adamları, bu sorunun çözümünü her bir e-tron modeli için ayrı ayrı yapay motor sesi geliştirmekle buldu. Benzinli veya dizel motorlu Audi modellerinde, ses, motor tarafından üretiliyor. Ancak e-tron modellerinde motor ses üretmediği için, bu eksik müzik adamları ve mühendisler tarafından dolduruluyor.

Yüzlerce saat araştırma, geliştirme, miksaj ve yaratıcı çalışmanın ardından, akustik laboratuarında motor sesi yapay olarak üretiliyor. Uzmanlar, bilim kurgu filmlerindeki uzay mekiği seslerini andıran geleceğin motor sesini elde etmek için bilgisayar programlarından yararlanıyor.

E-tron’larda yer alan kontrol ünitesi, dışarıya verilecek sesi, aracın hızını, devir gücünü, yük miktarını ve daha onlarca veriyi hesaplayarak oluşturuyor. Ses, dışarıya mili saniyeler içinde aracın şasisine yerleştirilen hoparlörler yardımıyla veriliyor.

Hoparlörler normal durumda 8 ila 10 Watt gücünde bir ses çıkışı sağlıyor. Bu rakam uç durumlarda 40 Watt’a kadar çıkabiliyor. Audi her e-tron modeli için, onun imzası olacak ve karakterini yansıtacak motor sesi geliştiriyor.milliyet

Hiç yorum yok