Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

AVRUPA KAMYON YARIŞLARI ŞAMPİYONASI’NIN İLK YARIŞI 15 MAYISTA İSTANBUL PARKTA YAPILACAK

Dünyanın en fazla izlenen spor organizasyonları arasında gösterilen Formula 1 için yaklaşık 250 milyon dolara inşa edilen İstanbul Park pist...

Dünyanın en fazla izlenen spor organizasyonları arasında gösterilen Formula 1 için yaklaşık 250 milyon dolara inşa edilen İstanbul Park pisti, Türkiye’nin bu yılki takvimden çıkarılmasının ardından sessizliğe bürünmüştü.

İşte bu sessizlik, 15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek kamyon yarışıyla yerini homurtulara bırakacak.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun girişimiyle, Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası çerçevesinde bu yıl takvime alınan İstanbul Park pisti, söz konusu şampiyonanın 2012 sezonunun açılış yarışına sahne olacak. 15 Mayıs günü gerçekleştirilecek yarışta, Avrupa’nın önemli takımları, her biri 5.5 ton ağırlığındaki çekicilerle piste çıkacak.

Geçen yıl toplamda 500 bin kişinin izlediği, bununla birlikte 80 ülkede televizyon yayınları sayesinde milyonlarca izleyiciye ulaşan Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, bu yıl İstanbul’un da katılımıyla 11 yarış üzerinden koşulacak.

Kamyon markaları destekliyor
İstanbul, sezonun ilk yarışı olarak takvime girerken, son yarış Fransa’daki Le Mans pistinde gerçekleştirilecek. Yarış, Türkiye’nin yanı sıra İspanya (2), İngiltere, Fransa (2), Belçika, Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nde de yapılıyor. İngiltere’de ayrı bir kamyon yarışları şampiyonası düzenleniyor. Bu yılki pilotlar arasında bir de kadın bulunuyor.

1984’te İngiltere’de başlayan kamyon yarışları, MAN, Mercedes, Renault, Scania, Volvo, Ivecogibi büyük üreticiler tarafından da destekleniyor. Özel hazırlanmış TIR çekicileri ile gerçekleşen yarışlar, genelde 8 ila 10 tur üzerinden yapılıyor. Yarışın, geçen yıl 46 binin üzerinde ağır ticari aracın satıldığı Türkiye’de de ilgi görmesi bekleniyor.

1100 beygİrlİk canavarlar
Minimum 5.5 ton ağırlığa, 13 lt hacimli ve 1100 HP’lik motorlara sahip kamyonlar, yarış ta 160 km/s hıza çıkabiliyor. Motor özellikleri sayesinde bu araçlar 60 km/s’den 160 km/s’ye 7 saniyeden kısa bir sürede ulaşabiliyorlar.
Formula 1 araçlarının ağırlığıysa 640 kilodan az olamıyor. 2.4 lt motorlar 800 HP dolayında güç üretiyor. Yarış sırasındaki maksimum hızları 300 km/s’nin hayli üzerinde. 0-100 km/s hızlanmalarıysa 2 sn civarında.milliyet/levent köprülü

Hiç yorum yok