Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SUBARU XV SATIŞA SUNULDU

Kompakt boyutlar, simetrik sürekli dört çeker özelliği ve göz alıcı tasarımıyla 2012’nin Crossover segmentinde en çok konuşulacak olan model...

Kompakt boyutlar, simetrik sürekli dört çeker özelliği ve göz alıcı tasarımıyla 2012’nin Crossover segmentinde en çok konuşulacak olan modeli yeni Subaru XV tüketici ile buluştu.

Comfort donanım paketine sahip düz vitesli XV 70 bin 800 TL, CVT şanzımanlı Comfort donanım paketli XV ise 74 bin 800 TL’den satın alınabiliyor.

Subaru XV’nin Elegance versiyonu 78 bin 900 TL, Premium versiyonu ise 92 bin 200 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

XV, Crossover segmentinde, simetrik sürekli dört çeker özelliğini 1.6 litrelik benzinli motor ve CVT otomatik şanzıman ile birlikte sunan tek model olma özelliği ile öne çıkıyor.


Subaru XV Türkiye’de üç farklı donanımla piyasada

Comfort:
Düz vites: 70 Bin 800 TL CVT: 74 Bin 800 TL
17” alüminyum jantlar, Ön sis farları, Elektrikli yan aynalar, Yol bilgisayarı, Isıtmalı ön koltuklar,
CD + 4 hoparlör, Otomatik klima, Ön cam rezistansı, Yan perde ve diz hava yastıkları, Otomatik start stop, VDC (Araç Dinamikleri Kontrolü)

Elegance (Comfort’un üzerine)

Düz vites: 78 Bin 900 TL CVT: 82 Bin 900 TL
Gövde rengi yan aynalar, Karartılmış camlar, Xenon farlar, 6 Hoparlör + display, USB – i Pod girişi, Geri görüş kamerası, Hız sabirleme sistemi, Bluetooth®, Otomatik yanan ön farlar, Yağmur sensörü, Deri direksiyon simidi, Çift bölgeli otomatik klima, Gelişmiş yol bilgisayarı

Premium (Elegance’ın üzerine)

CVT : 92 Bin 200 TL
Deri döşeme, Sunroof,Elektrikli sürücü koltuğu, Akıllı giriş ve anahtarsız çalıştırma

C sınıfı Crossover kategorisine yeni bir soluk getiren Subaru XV “Başarılı Birlikteliğin” yeni adresi olarak tanımlanıyor. Subaru’nun köklü geçmişinin en belirgin özellikleri; güvenlik, sağlamlık ve sportiflik Yeni XV’nin genlerini oluşturuyor. Tamamen yeniden tasarlanmış 1.6 litrelik boxer motorun yanı sıra düşük hızlarda bile üst seviyede tork üreten 2.0 litrelik dizel Boxer motor Subaru XV’nin kalbini oluşturuyor.

Dış görünümünde ön ve arkada altıgen tasarımlar, farlarda keskin kartal gözlerini öne çıkaran XV, iç tasarımda ise ferahlık ve güven duygusuyla ön plana çıkıyor. Bu ferahlık aynı zamanda yolculara güven hissi vererek, Subaru’nun “Confidence in Motion” marka sloganıyla da mükemmel bir uyum sağlıyor.

Subaru’nun stratejik modeli XV
Subaru XV, rakiplerinin büyük çoğunlukla iki çekerli olduğu Crossover kategorisinde standart simetrik dört çeker özelliği ile büyük bir boşluğu dolduruyor. Subaru XV’de üst düzey konfor ve geniş kabin tasarımı kompakt ve hafif gövde yapısı ile harmanlanıyor.

XV, Subaru’nun gelecek nesil motorları ve yenilenen şanzımanı ile mükemmel manevra kabiliyeti sayesinde üstün sürüş performansı ve yakıt verimliliği sunuyor. 1.6 motor, otomatik şanzıman ve sürekli dört çeker özelliklerini bir arada sunan piyasadaki tek araç olan yeni XV, Subaru’nun stratejik modeli olarak tanımlanıyor.

Gövde tasarımı
XV, Crossover işlevselliğini ön plana çıkararak şık ve akıcı çizgilerini yüksek gövde ile bir araya getiren yeni bir tasarıma sahip. Ön kısımda tercih edilen altıgen ızgara ve atmaca gözünü andıran farlar Subaru araçlarının benzersiz kimliğini ön plana çıkarıyor.

Yenilikçi tasarıma sahip alüminyum jantlar ve biçimli hatlara sahip yan kaplama XV’ye sportif ve çekici bir görünüm kazandırıyor. Ön ve arka tamponların köşeleri aracın aerodinamik performansını artıran ve böylece yakıt tasarrufuna katkı sağlayan özel bir tasarıma sahip. XV’nin bagaj bölmesinin zemini ve tavanın içyapısı yeniden oluşturuldu. Zeminde seviye farkı olmaması bagaja eşya yükleme ve indirmeyi kolaylaştırıyor. XV’nin bagaj alanı hacmi ise 380 litre.

Şık ve konforlu kabin tasarımı
XV’de yolculara üst düzey bir kalite hissi sunmak üzere aracın geniş ve konforlu kabininde, şık ve kaliteli malzemeler kullanıldı. Gösterge paneli kabine ferahlık hissi katmak için yatay olarak yerleştirildi. Lüks kabinde deri, metal ve kumaş malzemeler farklı dokunuşlar ve hisler yaratmak üzere mükemmel bir denge içerisinde bir araya getirildi.

Ön konsolda yumuşak dokunuşlu plastik kullanıldı.Yolcuların oturabileceği tüm konumlarda konforlu bir yolculuk yapmasını sağlamak üzere koltuklar kolayca katlanabilecek gövde için daha güvenli olabilecek şekilde tasarlandı. Daha yüksek kalça noktası ile yeni ön koltuk tasarımı, sürüşü çok daha keyifli bir hale getiriyor. Sürücü koltuğu standart olarak altı yönde ayarlanabilme özelliğine sahip.

Ayrıca ön koltukların özel yapısı sayesinde kaza anında koltukların geriye esnemeleri sağlanarak sürücü ve yolcuların maruz kaldığı şok etkisi absorbe edilmiş oluyor. XV’nin kabini konforun yanı sıra gelişmiş bilgi/eğlence sistemi ve her türlü eşyanın kolayca ulaşılabileceği bir şekilde düzenlendi. Şehirli tasarıma uygun olarak donatılan kabinin sürücü koltuğu çevresinde küçük eşyalar için saklama alanları bulunuyor.

Sürücüye görsel bildirim sunmak üzere tasarlanan “Çok fonksiyonlu gösterge” MFD hem standart hem de 4.3 inç renkli LCD’ye sahip üst sınıf versiyon ile birlikte çalışıyor. Çevre dostu sürüş söz konusu olduğunda MFD yakıt verimliliği bilgilerinden çok daha fazlası gösterge panelinde sunuluyor.

Eco-sürüş göstergesi, Eco- gösterge ve Eco-değer ekranları gibi altı farklı fonksiyon sürücüye yakıt tasarrufunu artırma konusunda yardımcı oluyor. Gösterge panelinin orta kısmında bulunan büyük LCD monitör tek bir tuşla ulaşılabilecek şekilde sürücüye vites ve yakıt ile ilgili önemli verileri sunuyor.

MFD, müzik sistemi ve hız sabitleme sisteminin kontrol edilmesini sağlayan düğmelerin bulunduğu gümüş çerçeveli deri kaplama direksiyon simidi iç mekana sportif zenginlik katıyor. Deri, dekoratif gümüş metal panel ve metal kapak kullanımı sayesinde vites kolu lüks bir görünümde.

Vites kolu üstten ve yandan kavranacak şekilde tasarlanmış ve hareket yolu ise ideal şekilde ayarlanmış. Yeni XV’de sürüş konforunu artıran ekipmanlar kullanılıyor. Modellerde tek veya çift bölgeli klimalar tercih ediliyor. XV’nin tüm versiyonlarında standart olarak 2-DIN müzik sistemi: 1 CD çalar ve 6 hoparlör kullanılıyor.

Akustik koşullara uygun gelişmiş ses kalitesi ve ince ayar imkanı sunan bu ses sitemi aynı zamanda kapılardan kaynaklanan titreşim ve yankıyı da azaltma özelliğine sahip. XV’ye özel ayarlanmış olan hoparlörler sayesinde sürücü ve yolcular etraflarını saran yüksek kaliteli müziğin keyfini çıkartabiliyor. Sistem Bluetooth® ve i-POD sistemi özelliklerine sahip.

Gençliği ve dinamizmi ifade eden gövde renkleri
Subaru XV’nin “Mandalina Turuncusu – İnci” renkleri de dahil olmak üzere on renk seçeneği bulunuyor. Mandalina turuncusu – inci gençliği ifade ediyor. Diğer gövde renkleri arasında Metalik Buz Gümüş, Saten Beyaz İnci, Metalik Koyu Gri, Obsidyen Siyah İnci, Kamelya Kırmızısı İnci, Metalik Gök Mavisi, Derin Kiraz İnci, Deniz Mavisi İnci, Metalik Adaçayı Yeşili bulunuyor.

Motor ve şanzıman
Subaru XV’de kullanılan 1.6 litrelik motor tamamen yeni bir tasarım. Karşılıklı yatay olarak yerleştirilmiş motorun bilinen faydalarına sahip olmanın yanı sıra bu motor, yakıt verimliliği ve egzoz performansı açısından daha da geliştirildi. Yeni Lineartronic (CVT) şanzımanla birlikte yeni geliştirilen “Otomatik Çalıştırma Sistemi” kullanılması yakıt verimliliğini artırıyor.

Ayrıca, özellikle Avrupa ülkeleri için geliştirilen ve olumlu tepkiler alan 2.0 litrelik Subaru Boxer Dizel motor artık XV serisinde de kullanılıyor.Yeni nesil 1.6 Boxer Motor

Özellikler & Avantajlar

· Yanma verimliliğinin artırılması ve sürtünmenin azaltılması sayesinde yakıt tasarrufu artırılmış emisyon seviyesi ise azaltıldı.
· Daha etkin bir yanma performansı için yanma odası daha kompakt olacak şekilde tasarlanarak, soğutmalı EGR tasarımına yer verildi.
· Pistonlar, biyel kolları ve diğer parçalar daha hafif olacak şekilde tasarlandı.
· Önceki model motorlara kıyasla yakıt tasarrufu büyük ölçüde (yaklaşık yüzde 10) artırıldı. Hafif gövde yapısı, geliştirilmiş aerodinamik performans, yeni CVT kullanımı ve otomatik çalıştırma durdurma sistemi gibi faktörler bu artışa katkı sağladı.
· Düşük ve orta devirlerde daha iyi tork üretimi için daha uzun strok ve çift AVCS kullanılarak sürücünün çevik ve sarsıntısız bir hızlanma performansı yaşaması sağlandı.
· Her iki motor da (1.6 litre ve 2.0 litre) Euro 5 emisyon standartlarına uygun hale getirildi.

6 ileri manuel şanzıman ile donatılmış olan güçlü boxer dizel motor da Legacy, Outback ve Forester’dan sonra bu kez XV’de kullanılıyor. 1600 dd’den itibaren 350 Nm’lik torkunu ortaya koyabilen yeni motorun maksimum gücü ise 147 hm / 3600 dd. 2.0 litrelik boxer dizel tüketim değeri 100 km’de 5,6 litre. Özellikle Avrupa pazarı için geliştirilen Subaru boxer Dizel motor ön plana çıkaran özellikleri arasında; sağlamlığı, sarsıntısız oluşu, kompakt tasarımı ve çok düşük CO2 emisyonu yer alıyor.

Yeni CVT Lineartronic

Zincir Tahrikli CVT’nin (Sürekli Değişken Şanzıman) hafiflik, kompaktlık, üstün yakıt verimliliği ve geniş oran kapsamı gibi avantajlarına ek olarak Subaru, çevreye daha duyarlı ve daha iyi sürüş performansına sahip bir araç sunmak üzere yeni XV için yeni CVT’yi geliştirdi.

Bu yeni şanzımanın yeni geliştirilen motor ile bir araya gelince olağanüstü bir sürüş performansı ve yakıt tasarrufu sonucu ortaya çıktı. Yeni nesil CVT şanzıman artık 1.6 litrelik benzinli motor seçeneğinde de kullanılıyor. CVT’nin yeni motor ve şasi ile uyumlu olacak şekilde optimize edilmesi sayesinde yumuşak, konforlu ve sorunsuz kullanım sunuluyor.

Lineartronic şanzımanın kullanımı sayesinde daha yumuşak vites değiştirme performansı sağlanıyor. Sürücünün taleplerine karşı gösterilen tepkisellik ile sürüş konforu arasında mükemmel denge kuruluyor. Bu performans, sürülebilirlik kontrolünü, gaz pedalına göre ayarlanan yumuşak ve doğrusal bir hızlanma ile bir araya getiriyor.

Otomatik ve manuel modunu kendisi ayarlayan eden akıllı sistem

Direksiyon simidine monte edilen kollar sayesinde sürücü için vites değiştirmek çok daha kolay hale getirildi. Sürücü normal sürüş, ani frenleme veya çabuk hızlanma esnasında ellerini direksiyon simidinden ayırmadan doğru vites konuma anında geçiş yapabiliyor. Şanzımanın üst düzey tepkiselliği ve kontrol edilebilirliği kullanıcılara sportif bir sürüş hissi veriyor.

CVT’nin aktarma oranı 6 vitesli düz şanzıman modu ile kullanılmak üzere belirli noktalara sabitleniyor. Vites kolu D konumundayken direksiyona monte vites kolunun kullanılması durumunda şanzıman geçici olarak düz vites moduna geçiyor. Araç üstü sistemi aracın belirli bir hızda ilerlediğini tespit ettiğinde sistem aracı otomatik olarak D konumuna alıyor. Motor araç sabit durumdayken ikinci viteste kalkışı destekliyor ve buna bağlı olarak buzlu ya da kaygan yol koşullarında tekerleğin patinaj yapma durumu sınırlandırılıyor.

Yeni Otomatik Çalıştırma-Durdurma Sistemi

Trafikteki beklemeler gibi aracın hareketsiz durduğu zamanlarda motorun otomatik olarak durdurulması yakıt verimliliğini artırmakta. Bu yeni sistem geliştirilmiş “fikir değişikliği kontrolü” fonksiyonuna sahip. Bu fonksiyon motorun durdurulduktan sadece 0.2 saniye sonra sorunsuz bir şekilde yeniden çalıştırılabilmesini sağlıyor.

Subaru’nun yeni sisteminde marş motorunda tandem solenoidler bulunuyor. Bu solenoidler araç trafik ışığında beklerken motor otomatik olarak durdurulduğunda marş motorunun hızlı bir şekilde tepki vermesine olanak sağlıyor. Bu sistem sayesinde aracın durdurulması ve çalıştırılması arsında geçen süre önemli ölçüde azaltılarak araç hızlı bir şekilde çalıştırılıyor. Özellikle fikir değişikliği süresi yaklaşık olarak 0.2 saniyeye indirilmiş.

Sürücü start-stop özelliğinin sağladığı tasarrufu XV’nin merkezi bilgi ekranı olan MFD üzerinden takip edebilmekte.

XV’nin modern gövdesini ön plana çıkartan alüminyum jantlar

XV’nin yeni tasarlanan 17” alüminyum jantları, modelin şık ve modern gövdesini daha da ön plana çıkartarak etkili bir duruş sergilemesini sağlıyor. Tüm modellerde düşük dönme direncine sahip geniş çaplı lastikler kullanılıyor.

Aktif güvenlik sistemi
XV’nin ön kapılarında bölme camların kullanılması ve kapı aynalarının kapı panellerine monte edilmesi sayesinde ileri görüş alanı sınıfında en üst düzeye çıkarılarak kör nokta alanı daraltıldı.

Arka görüş alanı daraltılmadan arta tavan hattı daha düz hale getirilerek şık bir profil elde edildi. SRS sürücü/yolcu ön hava yastıklarına ilave olarak, tüm modellerde standart olarak SRS yan hava yastıkları, SRS perde hava yastıkları ve SRS sürücü diz hava yastığı kullanıldı.

Tüm modellerde standart olarak VDC (Araç Dinamikleri Kontrolü) sistemine yer verildi. Müdahale zamanlaması ideal düzeye getirildi ve tehlikeli durumlarda kaçınılmasını sağlayan etkin bir kontrol mantığı kullanıma sunuldu. VDC sistemine fren destek fonksiyonu da ilave edildi. Bu sayede XV, tehlikeden kaçınma ve sürüş güvenliği sağlama konusunda dünyada lider bir konuma geldi MİLLİYET

Hiç yorum yok