Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BMW LAZER AYDINLATMA SİSTEMİ GELİŞTİRİYOR

BMW’nin optik sistemler tasarımcısı Hanafi Abdul yaptığı açıklamada teknolojinin üretime hazır olduğunu ve doğru uygulamayı beklediğini söyl...

BMW’nin optik sistemler tasarımcısı Hanafi Abdul yaptığı açıklamada teknolojinin üretime hazır olduğunu ve doğru uygulamayı beklediğini söyledi.

Teknoloji ilk olarak i8 süper otomobil konseptinde halka tanıtılmıştı, ama Abdul sistemin 2013’te piyasaya sürülecek seri üretim i8’den önce kullanıma sokulabileceğini söyledi.

Lazer aydınlatma LED’e göre bazı önemli avantajlara sahip. BMW, Japonya’daki Nichia şirketiyle beraber geliştirilen sistemin, LED aydınlatmada kullanılan geleneksel kare hücrelere göre 100 kat daha parlak ve 100 kat daha küçük olduğunu iddia ediyor.

Geleneksel ön farlara ihtiyaç kalmayacağı için, bu gelişme gelecekteki BMW’lerin tarzını çarpıcı bir şekilde değiştirebilir.

Sistemin ikinci avantajı da verimliliği. Abdul bir lazerin eşdeğer bir LED sistemine göre iki kat daha verimli olduğunu, bunun da yakıt tüketimini kayda değer biçimde azalttığını söylüyor.

Teknoloji fotonlu bir işleyişe sahip. Galyum nitrür (GaN) kullanılarak mavi bir ışık oluşturuluyor, sonra bu fosfor bir disk yardımıyla beyaz ışığa dönüştürülüyor.

Teknoloji tıbbi ve askeri uygulamalarda zaten kullanıma girdi. Abdul 1. Sınıf bir lazer kullanıldığı sürece hiçbir güvenlik veya mevzuat sorununun olmayacağını söylüyor.Sistem 10.000 saat ömre sahip. ntvmsnbc

Hiç yorum yok