Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SÜPER YUMUŞAK PIRELLI F1 PZERO KANADA’DA İKİNCİ KEZ SAHNEDE

Pirelli’nin Türkiye’de “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği ve ilk kez Monako’da kullanıma sunulan yeni kırmızı renkli süper yumuşak F1 PZe...

Pirelli’nin Türkiye’de “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği ve ilk kez Monako’da kullanıma sunulan yeni kırmızı renkli süper yumuşak F1 PZero lastikler 10–12 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak olan Kanada GP’sinde ikinci kez sahneye çıkacak.

Amerika kıtasında yapılacak olan iki yarıştan biri olan Kanada GP’sinde kırmızı renkli süper yumuşak lastiklerin yanı sıra sarı renkli yumuşak lastikler de kullanılacak.

Dünyanın en çok gözde motorsporları organizasyonu Formula 1’e İzmit’te ürettiği F1 PZero ile tek resmi lastik tedarikçisi olarak destek veren Pirelli’nin ilk kez Monako GP’sinde görücüye çıkan yeni kırmızı renkli süper yumuşak lastiği, Kanada Grand Prix’sinde ikinci kez görücüye çıkıyor. 10–12 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak olan Kanada GP’sinde tıpkı Monako GP’sinde olduğu gibi kırmızı renkli süper yumuşak lastiklerin yanı sıra sarı renkli yumuşak lastikler kullanıma sunulacak.

Monako gibi Kanada da pist özelliği ile heyecan verici bir yarışa sahne olacak. Montreal’de bulunan Gilles Villeneuve isimli pist yüksek süratlere ulaşılan düzlüklerin ardından gelen keskin fren ve dönüş noktalarıyla öne çıkıyor. Pist bu yönüyle lastiklerin önemini arttırıyor. Tampon tampona bir mücadeleye sahne olan Monako GP’si 50 tur ve daha uzun süre aynı lastikle yarışılabileceğini kanıtladı. Karakteristik olarak Monako ile benzerlik gösteren Gilles Villeneuve pistinde Monako’dan farklı olarak birkaç geçiş noktası bulunuyor. Zemin ve karakteristik olarak sezonun en karmaşık pistlerinden biri olan Montreal’de en çok yarış kazanan pilot olarak 7 yarışla Michael Schumacher öne çıkarken Lewis Hamilton ise iki galibiyet ile ikinci sırada yer alıyor. Stratejinin ön plana çıktığı pistte geçen sezon 61 pitstop gerçekleştirilmiş ki bu da ortalama 2,5 pitstop anlamına geliyor.

Açıldığı 1978 yılından bu yana birkaç kez değişiklik yapılan pist Formula 1 dışında Nascar’a da ev sahipliği yapıyor. Pist üzerinde tozu yarış öncesinde temizlemek ve Pirelli F1 PZero’nun gelecekte kullanıma sunulacak yeni Medium lastiğini denemek için takımlara Cuma günkü serbest antrenmanlarda iki takım ekstra lastik verilecek.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Monako gerçekten de farklı stratejiyle yarışan üç pilotun liderlik mücadelesine sahne olan mükemmel bir yarış oldu. Bu yarışta elde ettiğimiz veriler gösterdi ki, Sebastian Vettel lastik değiştirmeden kırmızı bayrağa kadar devam edecek olsaydı sarı renkli yumuşak F1 PZero ile 62 tur yarışabilirdi ki bu da 200 km’nin üzerinde bir mesafe anlamına geliyor.

Kanada GP’sinin gerçekleştirileceği Gilles Villeneuve pisti sahip olduğu karakteristik itibariyle bu hafta tek pitstop stratejisine izin vermeyecek gibi görünüyor. Öte yandan, Monako’dan farklı olarak Kanada’da daha fazla geçiş noktası söz konusu ki; bu da hem takımların strateji belirlemesinde, hem de oluşacak olan heyecan açısından çok önemli bir nokta” derken, Williams takımı adına yarışan Rubens Barrichello “Montreal’deki pist araçların düşük downforce ve düşük tutunma özelliklerine olanak sağlıyor.

Bu da lastiklere zor anlar yaşatabilir. Ani fren ve dönüş noktalarına sahip olan pistin özellikle iki noktasında bulunan hairpin (keskin U dönüş) lastiklerin önemini arttırıyor. Özellikle ilk hairpin yüksek süratle gelinip aniden fren yaparak 1. viteste dönüş gerçekleştirilen bir nokta olmasıyla öne çıkıyor. Benim çok sevdiğim bir pist ve bu pistte yarışmak gerçekten de keyifli oluyor” diyerek lastiklerin öneminin altını çizdi.

Hiç yorum yok