Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS BİLETLERİ ZAMLANDI

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Hatipoğlu, Türkiye'de otobüs taşımacılığındaki kalitenin dünya standa...

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Hatipoğlu, Türkiye'de otobüs taşımacılığındaki kalitenin dünya standartlarının üstünde olduğunu savundu.

Türkiye'de üretilen çeşitli markalara ait otobüslerin yurtdışına satıldığını anlatan Hatipoğlu, Türkiye'de üretimi yapılan otobüslerin, özellikle AB ülkelerine ve Ortadoğu'ya ihraç edildiğini belirtti.

Otobüs taşımacılığının, maliyeti yüksek bir sektör olduğunu açıklayan Hatipoğlu, ''Otobüs fiyatları 300 bin ile 400 bin euro arasında değişiyor. Bugün benzinin fiyatı 3 lirayı geçti. Bu maliyetler bizim belimizi büküyor'' dedi.

Şehirlerarası otobüs biletleri fiyatlarında belli dönemlerde düzenlemelere gidildiğini ifade eden Hatipoğlu, maliyetlerin de yüksek olması nedeniyle bu yükü fiyatlara yansıtarak, vatandaşlarla paylaştıklarını söyledi.

Sektörün, devletten hiçbir destekleme görmeden sadece kendi mali imkanlarıyla ayakta kaldığını aktaran Hatipoğlu, şunları kaydetti:

''Uluslararası taşımacılık ve deniz taşımacılığı yapanlardan ÖTV alınmıyor. Ancak biz bu durumdan yararlanamıyoruz. Hem vatandaşı zor durumda bırakmamak için hem de maliyetlerimizi karşılamak için zaman zaman artışlara gidiyoruz. Çünkü tek başına vatandaşın ya da bizim bu maliyetleri karşılamamız mümkün değil. Vatandaş tek başına bu yükü kaldıramaz. Bu nedenle Mayıs ayının sonunda şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarında yüzde 10-15 arasında bir artış yaşandı.''ntvmsnbc

Hiç yorum yok