Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

RENAULT, TÜRKİYE’DE ÜRETTİĞİ RENAULT MEGANE HB’YE ÇİFT KAVRAMALI OTOMATİK SEÇENEĞİ DE EKLEDİ.

Manuel versiyondan daha az tüketen EDC, performans olarak da düz vitesi aratmıyor. Türkiye'nin otomotiv alanındaki artan performansı üre...

Manuel versiyondan daha az tüketen EDC, performans olarak da düz vitesi aratmıyor.


Türkiye'nin otomotiv alanındaki artan performansı üreticilerin de dikkatini çekiyor. Pek çok model, Türkiye'ye özel donanımlarla üretilirken, en yeni teknolojiler de daha uygun fiyatlarla sunuluyor.

Ülkemizde üretim yapan 8 ana markadan biri olan Renault Mais, Bursa'daki fabrikasında Fransız markanın 6 farklı modelini üretiyor. Üretim bandına en son eklenen model olan Megane HB ise, küçük farklılıklarla ithal versiyondan ayrılıyor.

Çift debriyajlı

Türkiye'de üretilen model, yerli olmasının yanında markanın en son yeniliği olan çift kavramalı (debriyajlı) otomatik şanzıman opsiyonuna sahip. Bu şanzıman, hızlı vites geçişleri sayesinde hem klasik otomatiklerin hantallığını ortadan kaldırıyor hem de yarı otomatik şanzımanların sarsıntılı geçişlerini yaşatmıyor. Bu sayede otomatik şanzımanın manuele göre yavaş kalması ve daha fazla tüketmesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Çift kavramalı şanzıman üreten firma sayısı ancak iki elin parmakları kadar. Renault ise bu pazarda dizel ve otomatik seçeneğini sunun ender markalar arasında. Üreticinin başarılı 1.5 litrelik dizel motorunu kullanan Megane HB, EDC adı verilen şanzımanıyla son derece iyi bir kombinasyon sunuyor.

Manuel versiyondan farklı olarak 5 beygir daha fazla (110 beygir) güç üreten EDC, 240 nmlik torkunun avantajını iyi kullanıyor. 6 ileri şanzıman, başarılı ve sarsıntısız vites geçişlerinin yanı sıra doğru vites seçimleriyle de sürücüyü yormuyor.

Manuelden daha az yakıyor

Otomatik şanzımana rağmen yaklaşık 1.4 tonluk Megane HB'nin 0-100 km/s hızlanması 11.7 saniye sürüyor. Bu hızdan sonra da ivmelenmesini sürdüren araç, genel itibariyle 1.5 litre olduğunu pek hissettirmiyor. Aracın maksimum hızı 185 km/s. Performans anlamında beklentileri karşılayan araç, yakıt tüketiminde ise adeta yüzleri güldürüyor. 4.4 litrelik ortalama tüketim değeri, manuel şanzımanlı versiyona göre 0.1 litre daha başarılı.

Dijital yerine analog
Yerli üretim Megane HB'de dışarıda gözle görülür bir fark olmasa da iç mekanda dijital yerine analog gösterge tablosu kullanılıyor. Oturma pozisyonundan tuş yerleşimine, ergonomi ve kalite anlamında hiçbir farklılığı bulunmayan yerli modelin bagaj hacmi 368 litre.

Megane HB 37 bin 950 liradan başlıyor
Son derece zengin bir donanımla sunulan Megane HB'nin benzinli modelde başlangıç fiyatı 37 bin 950 lira olarak belirlenmiş. Dizel motoru seçenler minimum 42 bin 900 lira, EDC de olsun isteyenler 48 bin 600 lira ödemek durumunda.Bugün

Hiç yorum yok