Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PIRELLI VALENCIA’DAKİ İLK RESMİ TESTİ BAŞARIYLA GEÇTİ

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, 2011’in ilk resmi testini F1 takımlarıyla birlikte Valencia’da başarıyla tamamladı. Valencia...

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, 2011’in ilk resmi testini F1 takımlarıyla birlikte Valencia’da başarıyla tamamladı.

Valencia’daki Ricardo Tormo pistinde gerçekleştirilen ilk resmi testte Pirelli, takımlardan P Zero F1 lastiklerinin yeni otomobillere gösterdiği uyumla ilgili izlenimlerini almış oldu. Bir sonraki resmi test 10-13 Şubat tarihlerinde Jerez’de gerçekleştirilecek.

Türkiye’de ürettiği lastiklerle 2011-2013 yılları arasında Formula 1’in resmi lastik tedarikçiliğini üstlenen Pirelli Abu Dhabi’de ıslak zeminde gerçekleştirdiği özel lastik testlerinin ardından resmi testlere başladı. 13 Mart 2011 tarihinde Bahreyn’de start alacak olan Formula 1 öncesinde Valencia’daki Ricardo Tormo pistinde gerçekleştirilen ilk resmi test için Pirelli, süper yumuşak, yumuşak, orta ve sert olmak üzere dört farklı lastik tipini takımlara sundu.

Sabahın erken saatlerinde 10ºC civarında olan ve gün içerisinde ancak 18ºC’ye kadar çıkan serin hava koşulları nedeniyle takımlar sert lastik dışındaki diğer üç tip lastik ile test yapmayı tercih etti. Valencia’da gerçekleştiren ilk resmi testin ardından Pirelli, Formula 1 takımlarının yeni lastiklerin yeni otomobillere gösterdiği uyumla ilgili izlenimlerini almış oldu. 2011 sezonunun en önemli yenilikleri olan Kinetic Energy Recovery System (KERS), ayarlı arka kanat ve Pirelli’nin yeni Formula 1 PZero lastiklerinin bir arada test edilmesi Valencia’daki testlere ayrı bir heyecan kattı.

Daha çok motosiklet yarışlarına ev sahipliği yapan Ricardo Tormo pistinin özellikleri ve serin hava şartları tüm sezondaki koşulları temsil etmese de, takımlar Pirelli lastikleri ile ilgili çok önemli izlenimler elde etmiş oldular. Takımların ortak görüşüne göre yeni Pirelli Formula 1 PZero lastikleri özellikleri ile şampiyonaya ayrı bir heyecan katacak ve doğru lastik seçimi ve kullanımı takımların başarılarında önemli bir rol oynayacak.

İlk resmi test sonrasında bir değerlendirme yapan Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery; “Oldukça keyifli ve verimli bir üç gün geçirdik. Bu test sadece bizim için değil, yeni otomobillerini bu testte lanse eden takımlar için de çok büyük öneme sahipti. Doğal olarak takımlar oldukça geniş konfigürasyon ve ayarlamalar ile testlerini gerçekleştirdi. Gerek pilotlardan, gerekse de takımlardan son derece olumlu geri bildirimler aldık. Aslında henüz erken, ancak inanıyoruz ki takımlar daha önce kullandıkları lastiklerle karşılaştırıldığında Pirelli lastiklerinin çok daha farklı özelliklere sahip olduğunu anladılar. Önümüzdeki sezonda tüm yarışı tek bir lastik tipiyle bitirmek pek mümkün olmayacak. İnanıyorum Pirelli P Zero lastikler yarışlara çok farklı bir heyecan katacak” diyerek 2011 F1 sezonu için beklenen heyecanla ilgili ipuçları verdi.

Bir sonraki resmi lastik testi Jerez’de 10-13 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Hiç yorum yok