Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MİNİBÜS VE KAMYONETLER DE HURDA İNDİRİMİ KAPSAMINA ALINDI

Hurda indirimi uygulanan 1985 model ve öncesi kamyon, çekici, tanker ve otobüslerin yanına minibüs ve kamyonetler eklendi. Araçlar kilosuna ...

Hurda indirimi uygulanan 1985 model ve öncesi kamyon, çekici, tanker ve otobüslerin yanına minibüs ve kamyonetler eklendi.

Araçlar kilosuna 80 kuruş ile 1,1 lira verilerek hafta başından itibaren teslim alınacak. Arabaların vergi borçları da silinecek. 1985 model ve altı araçların trafikten çekilmesi için 3 yıldır çalışma yürüttükleri bilgisini veren Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, şimdiye kadar kamyon, çekici, tanker, otobüsleri aldıklarını belirtti.

Bugüne kadar yaklaşık 27 bin aracı piyasadan çektiklerini aktaran Aydın, "Şimdi bir çalışma daha yaptık. Kamyonet ve minibüsleri de dâhil ediyoruz. Zannediyorum hafta başı Resmi Gazete'de yayımlanacak. 4 cins aracın yanına kamyonet ve minibüsleri de ekledik. 1985 model ve öncesi olanları piyasadan alıp imha edeceğiz.

Araç sahiplerine bedeli ödenecek, trafik ve vergi cezaları affedilecek." dedi. Yapılan çalışma kapsamında piyasadan 100 bin kamyon, otobüs, çekici ve tankerin piyasadan çekilmesi hedefleniyor. Kırıkkale, Kocaeli ve İzmir hurda müdürlüklerine günde bin ile bin 500 araç teslim edildiğini ifade eden Aydın, yıl sonuna kadar 45 bin araç toplayabileceklerini söyledi. Aydın, ayrıca traktörler içinde ileride hurda indirimi düşünebilecekleri müjdesini verdi.

Edinilen bilgiye göre, şu ana kadar piyasadan 27 bin araç toplanırken, bunun karşılığında 135 milyon lira ödeme yapıldı. 10 milyon lira da ödeme aşamasında bulunuyor. Araç başına ortalama 5 bin 500 lira ödeme yapılıyor. Dolayısıyla hedeflenen 100 bin araç toplanırsa, karşılığında ödenen tutar 550 milyon lirayı bulacak.ZAMAN

Hiç yorum yok