Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MINI E tamamen elektrikli

MINI, düzenlediği test programını Amerika’da uygulamaya başlıyor. Program, 500 müşterinin, tamamen elektrikli motor ile çalışan MINI E’leri...

MINI, düzenlediği test programını Amerika’da uygulamaya başlıyor. Program, 500 müşterinin, tamamen elektrikli motor ile çalışan MINI E’leri test etmesinden oluşuyor. Test dönemi boyunca, araçlar, konusunda uzman teknik ekip tarafından kontrol edilecek ve dönem sonunda araçlar BMW tarafından derin bir incelemeye alınacak.

MINI E, Toyota Prius, Honda Civic Hybrid gibi hibrid bir araç değil yani elektrikli motor dışında, ikinci bir içten yanmalı motor kullanmıyor. Elektrikli olan aracın motoru 200 beygir güç ve 220 Nm tork üretiyor.

5,088 lityum iyon pilden oluşan batarya takımı 260 kilogram ağırlığında. Firma bu yüzden yarış otomobillerinde olduğu gibi aracı hafifletmek için bazı çalışmalar yapmış, örneğin arka koltukları iptal etmiş. Sonuç olarak ağırlık 1465 kilograma indirilmiş ve 50:50 oranında ön-arka aks ağırlık dağılımı yakalanmış.

MINI E’nin maksimum motor devri 12,500! Araç 0-100 km/s hızlanmasını 8.5 saniyede tamamlıyor ve azami hızı elektronik olarak 152 km/s’de sınırlandırılmış.

Aracın batarya takımının şarj olması 2.5 saat sürüyor ve menzili 240 km. MINI E, Kasım ayında düzenlenecek Los Angeles Auto Show 2008’de sergilenecek haber7

Hiç yorum yok