Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ODTÜ kampüsüne monorail geliyor

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kampüs içinde sessiz, güvenli ve çevreyle uyumlu ulaşımı sağlayabilmek amacıyla tek raylı (monorail) to...Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kampüs içinde sessiz, güvenli ve çevreyle uyumlu ulaşımı sağlayabilmek amacıyla tek raylı (monorail) toplu taşıma sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor. Sistemin tamamlanmasının ardından ODTÜ kampüsünde ulaşım, tramvay benzeri monorail ile sağlanacak.
ODTÜ yetkilileri, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, kentlerde hız ve otomobil öncelikli trafik düzenlemelerinin yaygınlaştığını, bu düzenlemelerin can güvenliği açısından büyük risk yarattığını belirttiler.
ODTÜ olarak, kampüs içinde hıza ve otomobillere öncelik veren ulaşım anlayışından yana olmadıklarını ifade eden yetkililer, bunun yerine modern, sessiz, çevreyle uyumlu ve yavaş bir toplu taşıma sisteminin inşa edilmesini uygun bulduklarını söylediler. Yetkililer, yapılan araştırmalar sonucunda monorail sisteminin aranan şartlara en uygun sistem olduğunun ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydettiler:
''Monorail yola bağlı gitmiyor, avantajı bu. Direkler üzerinde kaldırılıp yukardan da gidebiliyor, eğim farklarından çok etkilenmiyor. Proje için öğrenci ve öğretim üyesi işbirliğinde makine mühendisliği, endüstri tasarım, mimarlık, şehir bölge planlaması ve inşaat mühendisliği bölümleri ortak çalışma yürütüyor. Monorail durakları, koltuk tasarımı, güzergahı, yoğun kullanılacağı saatler gibi detaylar öğrencilerce araştırılıyor. Monorail sisteminin Türkiye'de örneği bulunmuyor.''
Yetkililer, monorail sisteminin ilk etap çalışmalarının kampüs girişi ile rektörlük binası arasında gerçekleştirildiğine işaret ederek, sistemin tamamen faaliyete girmesinin ardından kampüse araç girmesine sınırlama getirileceğini, araçların girişlerdeki otoparklara bırakılacağını bildirdiler.
Eskişehir yolundan geçen metronun da bitirilmesiyle birlikte günde 5 binden fazla öğrencinin monorailden faydalanacağını tahmin ettiklerini dile getiren yetkililer, sistemin en kısa sürede bitirilmesini hedeflediklerini kaydettiler.
Yetkililer, raylı sistemin yapımı için bir kaç ağacın yerinin değiştirileceğini, ancak ODTÜ tabiatının korunmasına özen gösterdiklerini vurguladılar.zaman

Hiç yorum yok