Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Kış lastiklerini takmadan önce dikkat edilmesi gerekenler!

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt: ‘’Kış lastiği değişimini son ana bırak...

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt: ‘’Kış lastiği değişimini son ana bırakmayın.
 

Lastik alırken araç üreticisinin belirttiği ebat ve tipte, yük ve hız sınıfına uygun özelliklere sahip doğru lastiği seçin. 
 
Yanaklardaki markalamaya mutlaka dikkat edin. Araçta tüm lastiklerin kış lastiği olması gerekir, sadece 2 lastikte kış lastiği olması ani frenleme ve manevra sırasında aracın kontrolünü zorlaştırabilir’’ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararıyla; şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takmasını zorunlu kılan ‘kış lastiği uygulaması’ 1 Aralık 2023 tarihi itibarıyla başlayarak 1 Nisan 2024’e kadar devam edecek. 


 
Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD kış lastiği takvimine sayılı günler kala; güvenli ve akıcı bir trafik için tüm araçlarda kış lastiklerine geçilmesini önerdi. 
 
Meteoroloji raporlarına göre hava sıcaklıklarının düşerek, bazı bölgelerde kar yağışı olarak kendini gösterdiğine dikkat çeken Erdal Kurt; ‘’Değişen iklim koşulları, ülkemizde dört mevsimi aynı anda yaşamamıza sebep olabiliyor. 
 
Sıcaklıklar da ani olarak değişebiliyor. Yaşadığımız bölgede kar yağmasını beklemeden kış koşullarının gerektirdiği önlemi almalı, uygulama gereği 1 Aralık tarihi itibarıyla kış lastiği kullanmayı ihmal etmemeliyiz’’ dedi. 
 
LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt; araç sahiplerine değişimi son ana bırakmamalarını hatırlatarak kış lastiği seçerken ve takarken dikkat edilmesi gereken noktaları da şöyle sıraladı: ‘’LAstik, bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru lastik güvenli sürüşün baş şartlarından biridir. 
 
Doğru lastik demek aracınıza ve mevsimine uygun lastik demektir. LASİD olarak araç üreticinizin önerdiği ebat ve tipte; yük sınıfı ve hız sınıfına uygun özelliklere sahip kış lastiğinin seçilmesini ve araca takılmasını öneriyoruz. 
 
Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırtedebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya mutlaka dikkat edin. Seçilen kış lastiğinin üzerinde mutlaka "Kış Lastiği" (içinde kar tanesi deseni olan üç zirveli dağ) işaretinin olması gerekir. 
 
Ayrıca en önemlisi; aracın tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekir, çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır. 
 
Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu kriterlere dikkat edilerek kış lastiklerine geçiş için 1 Aralık’tan önce tüm hazırlıkların tamamlanması gerekir.’’ 
 
Özellikleri sayesinde güvenli ve akıcı trafiğe katkı sağlar! 
 
Kış aylarında araç kullanımının zor olduğuna ve risk taşıdığına da dikkat çeken LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt; kış lastiğinin özellikleri sayesinde akıcı ve güvenli bir trafiğe katkı sağladığını kaydetti: ‘’Kış koşullarında gerekli önlemler alınmazsa; trafikte risk artar. 
 
Kış lastiği kışın lastiğidir. Kış lastiği; 7 derece altındaki sıcaklıklarda sertleşmeyerek yere tutunma özelliğini korur ve ıslak, çamurlu veya karlı yüzeylerde sürüş emniyetini artırır. 
 
Bu özellikleri nedeniyle kış lastikleri hava ve yol şartlarından kaynaklanabilecek olası risklere karşı ortak trafiğin güvenli ve akıcı olmasına katkı sağlar. 
 
Zorunluluk kapsamında olmasalar da biz LASİD olarak binek araç sahiplerine de kış lastiği taktırmalarını öneriyoruz. Kış lastiğinin trafiğe çıkan tüm sürücüler tarafından yaygın kullanımı; kış aylarında tehlikeli ve çekilmeyecek hale gelen trafik çilesini de büyük ölçüde azaltacaktır. ‘’

Hiç yorum yok