Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

VavaCars fiyat artışıyla mücadeleye şeffaflık ilkesiyle destek oluyor

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil pazarında fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için uyguladığı 6 ay 6 bin kilometre sınırını yıl s...

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil pazarında fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için uyguladığı 6 ay 6 bin kilometre sınırını yıl sonuna kadar uzatmasının ve bu kapsama bireysel kullanıcıları da eklemesinin ardından, ikinci el araçların sıfır araç satış fiyatının üzerinde satılması da yasaklandı. 
 

Bakanlığın aldığı kararları destekleyen Türkiye’nin lider online ikinci el araç platformu VavaCars, herkese eşit bir şekilde sunduğu şeffaf ve güvenilir online hizmetleriyle yüksek fiyat artışlarının önüne geçilmesine destek oluyor. 
 


İkinci el araç piyasasındaki fahiş fiyatların önüne geçmek için 1 Temmuz 2022’de Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınan "6 ay ve 6 bin kilometre" düzenlemesi, 21 Haziran itibarıyla kapsamı genişletilerek 6 ay daha uzatıldı. 
 
Buna göre ticari faaliyet olarak değerlendirilen bireysel otomobil satışları da 6 ay 6 bin kilometre sınırı kapsamına alındı. 
 
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre ise 1 Ocak 2024 tarihine kadar ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde ilan yoluyla pazarlanması ve satılması yasaklandı. 
 
Türkiye’nin ilk online ikinci el araç platformu VavaCars da şeffaflık ve güvenilirliği odağına alarak, haksız ticari uygulamalarla mücadeleye fayda sağlayan bakanlık kararlarını destekleyen bir hizmet anlayışı benimsiyor.  
 
“Fahiş fiyatı engelleme çabaları satın alım adaletsizliğinin önüne geçecek” 
 
 Sektör temsilcisi olarak, bakanlığın fahiş fiyat artışlarının önüne geçme uygulamalarından memnuniyet duyduklarını söyleyen VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, “Özellikle ikinci el araç fiyatlarının hızla yükselişe geçtiği bu dönemde Ticaret Bakanlığı hızlı bir adım atarak, 6 ay 6 bin kilometre uygulamasını 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzattı. 
 
Ayrıca, yönetmelik kapsamında yapılacak denetimlere bireysel kullanıcıların da dahil edildiği açıklandı. Resmi Gazete'de yayımlanan bir diğer yönetmelik değişikliğine göre de 1 Ocak 2024 tarihine kadar ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen sıfır araç satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması ve satılması yasaklandı. 
 
Yapılan değişiklik ile ikinci el motorlu kara taşıtı satışına yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler, bu karara aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve aykırı ilanlar ile ilan sahiplerine ilişkin tüm bilgileri Ticaret Bakanlığı'na iletmekle yükümlü olacak. 
 
Alınan bu kararlar, caydırıcı bir unsur olarak fiyat dengesizliği yaratan ve satın alım adaletsizliği oluşturan taleplerin önüne geçilmesinde etkili olacaktır” dedi. 
 
 “Tüketiciyi koruma altına alan her adımın destekçisiyiz” 
6 ay 6 bin kilometre sınırlaması ve ikinci elin sıfır araçtan daha pahalıya satılması yasaklarının yıl sonuna kadar uzatılmasıyla aynı zamanda kayıt dışı ticari faaliyetlerin de azalacağına dikkat çeken Serdıl Gözelekli, “Fiyatlara doğrudan olumsuz etki eden otomotivde kayıt dışı ticaret konusunda önemli bir adım atılmış oldu. 
 
Sıfır araç fiyatları, tüketicinin cebinden çıkan toplam tutara bakıldığında, erişim probleminin de etkisiyle gerçeklikten kopuk sembolik tutarlar haline gelmeye başlamıştı. 
 
Bilindiği gibi bakanlığımız mayıs ayında da sıfır araç satışlarına getirdiği düzenlemeyle birlikte, liste satış fiyatından yüksek fiyat talebinde bulunan veya tüketiciyi takasa zorlayan bayilerin yetki belgesinin iptal edileceğini belirtmişti. 
 
Firmamız, bu kararın da en büyük destekçilerinden biri olmuştu. Şimdi bu yeni düzenleme ile birlikte ekstra bir kontrol noktası getirilmiş oldu. Zaten sıfır araç üreticileri de fiyatlarını artırarak ticari reaksiyonu gösterdi. 
 
Böylece tüketicinin cebinden çıkan tutarın tamamı kayıt altına alınmış ve vergilendirilmiş olacak. İkinci el fiyatları da yine büyük oranda sıfır araç fiyatlarının altında kalarak bulunduğu pozisyonu doğrulamış oldu. 
 
Tüketiciyi koruma altına alan her çabaya destek veren VavaCars olarak, bakanlık tarafından atılan bu adımları, özellikle ikinci elde fiyat artışlarını engelleyecek olmasından dolayı çok önemli kararlar olarak görüyoruz. VavaCars olarak, tüketicinin yararına olan her türlü kararın yanında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.  
 
“Şeffaflık ve güvene dayalı bir hizmet modeli benimsiyoruz” 
Türkiye'de ikinci el araç deneyimini yeniden tasarlayan bir marka olarak tüm araç sahiplerine şeffaflık ve güven ilkesiyle online çözümler sunduklarını belirten Serdıl Gözelekli, “VavaCars olarak önceliğimiz; müşterilerimizi güvenli, şeffaf, hızlı ve sorunsuz biçimde ikinci el araç alım satım ve servis hizmetimizle buluşturmak. Amacımız, araç ticaret hacmimizi operasyonel verimlilik odağıyla karlı bir şekilde büyütmek. 
 
Bunu da ekosisteme eklediğimiz yeni katma değerli hizmetlerimizle sağlayacağız. Uzatılmış garanti, boya koruma, sigorta hizmetleri ve online taşıt kredisi gibi hizmetlerle, portföyümüzü her gün biraz daha zenginleştiriyoruz.
 
 Sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya destek veren, pazara katma değer sağlayan, güvenilir ve ilham verici bir paydaş ve marka olarak ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok