Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Stellantis’ten Bataryaların Emisyonlarını Düşürecek Yatırım

Stellantis, Lyten’in Çığır Açan Lityum-Kükürt Elektrikli Araç Batarya Teknolojisine Yatırım Yapıyor!  Stellantis ve Lyten; gelişmiş lityum-k...

Stellantis, Lyten’in Çığır Açan Lityum-Kükürt Elektrikli Araç Batarya Teknolojisine Yatırım Yapıyor! 


Stellantis ve Lyten; gelişmiş lityum-kükürt bazlı elektrikli araç bataryaları ile araç hafifletme ve gelişmiş araç algılama çözümleri için uygulamalar geliştireceklerini açıkladı. 
 
Stellantis’in, Silikon Vadisi merkezli, ayarlanabilir üç boyutlu grafenin öncü şirketi Lyten’e yaptığı yatırım, şirketin sera gazı emisyonlarında önemli düşüşler sağlamasını ve sürdürülebilir mobiliteye geçişini hızlandıracak. 


 
Lityum-kükürt bataryalar, lityum iyonun iki katından daha fazla enerji yoğunluğu sağlama potansiyeline sahip ve nikel-mangan-kobalt olmayan katot çözümüne alternatif oluşturuyor. 
 
Stellantis, müşterilerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak; temiz, güvenli ve ulaşılabilir fiyatlı mobilite sağlamak için tüm batarya teknolojilerini araştırmaya devam ediyor. 
 

Stellantis N.V. ve Lyten, Inc., Stellantis’in kurumsal girişim fonu Stellantis Ventures’ın Lyten’e yatırım yaptığını açıkladı. 

 
Bu yatırım, LytCell™ lityum-kükürt elektrikli batarya, hafif yapı kompozitler ve yeni yerleşik algılama dahil olmak üzere mobilite endüstrisi için Lyten 3D Graphene™ uygulamalarının ticarileştirilmesini hızlandıracak. 
 
Üç boyutlu (3D) grafenin öncüsü olan Lyten, mobilite sektörünü karbondan arındırırken gelişmiş araç performansı ve müşteri deneyimi sağlamak için malzemenin benzersiz ayarlanabilir özelliğinden yararlanacak. 
 
Lyten’in ayarlanabilir malzeme platformu, sera gazı emisyonlarında önemli düşüşler gösteriyor ve sürdürülebilir mobiliteye geçişi destekliyor.  
 
Tedarik sorunlarını da ortadan kaldıracak! 
Geleneksel lityum-iyon bataryaların aksine, Lyten’in lityum-kükürt bataryaları, nikel, kobalt veya manganez içermiyor. Bu, günümüzün en iyi bataryalarından tahmini olarak yüzde 60 daha düşük karbon ayak izi ve küresel pazardaki en düşük emisyonlu elektrikli araç bataryasına ulaşmanın bir yolunu açıyor. 
 
Lityum-kükürt bataryaların hammaddeleri, yerel tedariği güçlendirerek, Kuzey Amerika veya Avrupa’da yerel olarak tedarik edilme ve üretilme potansiyeline de sahip. Bu teknoloji, tedarik zinciri kesintileri olmadan, sektörlerin hafif ve enerji açısından yoğun batarya gereksinimini karşılayacak. 
 
Stellantis, otomotiv ve mobilite sektörlerinde yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren, erken ve ileri evredeki startup şirketlerine yatırım yapmayı taahhüt eden bir risk sermayesi fonu olarak 2022’de Stellantis Ventures’ı kurdu. 300 milyon Euro ilk finansmanla desteklenen Stellantis Ventures, şirketin Dare Forward 2030 stratejik planının önemli bir bileşeni. 
 
Stellantis için bu plan, 2021 değerleriyle kıyaslandığında, 2030 yılına kadar CO2’yi yarıya indirme ve kalan emisyonları tek haneli yüzde telafisiyle 2038’e kadar karbon net 0’a ulaşma dahil olmak üzere temel hedefler içeriyor. 
 
Lyten CEO’su Dan Cook, “Yenilikçi bir küresel otomotiv girişim yatırım kolu olarak Stellantis Ventures’ın şirketimize ve Lyten 3D Graphene™ dekarbonize edici malzemelerimize inandığını görmek memnuniyet verici. 
 
Lyten 3D Graphene™, bir lityum-kükürt batarya ve lityum-iyonun bataryaya kıyasla iki katın üzerinde enerji yoğunluğu sağlama potansiyeline, taşıma kapasitesini iyileştiren ağırlık ve çip, batarya veya kablo gerektirmeyen yeni algılama modları gibi avantajlara sahip. Bu uygulamalarla Stellantis ve otomotiv pazarına ivme kazandırmaya kararlıyız” dedi. 
 
Cook değerlendirmesine şöyle devam etti: “Grafenin iki boyutlu formlarından farklı olarak, ayarlanabilir Lyten 3D Graphene™ üretimimizin geniş ölçekte karbon nötr olduğu bağımsız olarak doğrulanmış durumda. 
 
Sera gazlarını yeni bir yüksek performanslı, yüksek değerli karbon malzemeler sınıfına dönüştürüyoruz ve bu ayarlanmış malzemeleri, gezegendeki azaltması en zor sektörleri karbondan arındıracak uygulamalara dahil ediyoruz.” 
 
Araç ağırlığını azaltacak! 
Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “CTO Ned Curic ve Stellantis Ventures başkanımız Adam Bazih ile birlikte kısa bir süre önce Lyten’i ziyaret ettik. 
 
Bu teknolojinin temiz, güvenli ve ulaşılabilir fiyatlı mobilite sağlama potansiyelinden çok etkilendik. Lyten’in malzeme platformu, Dare Forward 2030 hedefimiz doğrultusunda, yenilikçi, müşteri odaklı teknolojilerin dağıtımını hızlandırmaya yönelik Stellantis Ventures için önemli bir yatırım. 
 
Lyten’in lityum-kükürt bataryası, küresel pazarda elektrikli araçların benimsenmesini sağlamada önemli bir bileşen olma potansiyeline sahip. Malzeme teknolojileri, sektörümüzün 0 karbon hedeflerine ulaşması için gereken araç ağırlığını azaltma avantajları sağlıyor” dedi. 
 
Amaç çevresel olarak sürdürülebilir ürünler! 
Geleneksel lityum-iyon batarya malzemeleri elektrikli araç üretimi için yetersiz kalabiliyor. Lyten’in lityum-kükürt bataryası, kitlesel pazar ölçeğinde elektrikli araçlara küresel geçişi destekleyen alternatif, nikel-mangan-kobalt olmayan bir katot çözümü sunacak. 
 
Lyten’in amacı, müşterilere güvenli, performanslı ve çevresel olarak sürdürülebilir ürünler tedarik ederken aynı zamanda otomobil üreticilerinin Enflasyon Azaltma Yasası’nda öngörülen ABD ve Avrupa teşviklerinden yararlanmalarını sağlamak. Lyten’in lityum-kükürt batarya, kompozitler ve sensör teknolojileri, Silikon Vadisi’ndeki 145 bin metrekarelik kampüste üretiliyor. 
 
Elektrikli araç bataryaları üretmenin dışında Lyten, 2023’te özel pazarlar için lityum-kükürt bataryalar ve 3D Grafen kompozitler sunmaya başlamak için müşterilerle birlikte çalışıyor. 
 
Lyten, mobilite dışında, karbon yoğun sektörleri dekarbonize etmek için Lyten 3D Graphene malzemelerini uygulamak üzere birden fazla sektörden stratejik yatırımcılarla iş birliği yapıyor. 
 
Bu yıl için daha fazla bilgi paylaşılması planlanıyor. Lyten 3D Grafen™ hakkında Lyten 3D Grafen™, doğalgazdan üretilen, karbon giderme amaçlı, özel ve uyumlu bir süper malzeme. 
 
Lyten’ın ürettiği 3D Grafen, birçok önemli özellik bakımından iki boyutlu grafene benziyor. Ancak, 3D Grafen, üç boyutlu morfolojisi nedeniyle fazlasıyla ayarlanabilirken, kimyasal ve elektriksel açıdan daha reaktif olabiliyor. 
 
Üç boyutlu grafen malzemelerin üretimi için uygulanan süreçler ve kullanılan ekipmanlar, patentleri Lyten’a ait tescilli teknolojik buluşlar. Lyten, San Jose, Kaliforniya’daki tesisinde yaptığı ilk üretimi değerlendirecek ve yakın zamanda, üretim kapasitesinin ikinci aşaması için yeni lokasyonlar araştıracak. 
 

LytCell EV™ Lityum-kükürt batarya hakkında 

LytCell™, Lyten’in kükürtle ilişkili polisülfit zorluklarını ele almak için Lyten 3D Graphene™ kullanılan tescilli Lityum-kükürt bir batarya. Bu, iki katın üzerinde enerji yoğunluğu ve geleneksel elektrikli araç bataryalarına kıyasla daha uzun sürüş menzili ile daha yüksek performans anlamına geliyor. 
 
Lityum-iyon ve katı hal bataryalarının aksine, pahalı ve doğada az bulunan nikel veya kobalt kullanılmadığından, LytCell™ tahminen, en iyi lityum-iyon batardan yüzde 60, katı hal bataryadan ise yaklaşık yüzde 40 daha düşük karbon ayak izi bırakıyor. 
 
LytCell, bölgesel olarak tedarik edilen, üreticileri ve tüketicileri tedarik zinciri risklerinden ve nikel-manganez-kobalt oksit (NMC) maddelerinin çıkarılmasında çevresel açıdan sorun yaratan madencilik konularından kurtarıyor. 
 
LytR™ hakkında 
LytR™, gücü ve performansı korurken veya geliştirirken gereken ağırlığı ve malzemeleri yarıya kadar azaltan Lyten 3D Graphene™ ile aşılanmış Lyten’in benzersiz termo plastik formülü. Lyten 3D Graphene™, LytR™ maddesinde olduğu gibi, polietilenin içinde dağılmak üzere ayarlandığında, termo-plastiklerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini önemli ölçüde güçlendiriyor. 
 
Böylece, daha az polietilen malzeme kullanılmasını sağlarken karbon ayak izini de yüzde 55’e kadar azaltıyor.  
 

Lyten hakkında 

Lyten, bir malzeme inovasyonu ve uygulama şirketi ve ayrıca Lyten 3D Grafen™ malzeme platformunun öncüsü. Lyten’in süper dekarbonizasyon malzemeleri, otomotiv, havacılık, savunma ve diğer alanlarda kullanım için yeni nesil Lityum-kükürt bataryalar dahil olmak üzere farklı uygulamalar için ayarlanıyor. 
 
Yeni nesil LytR™ polimer kompozit malzeme, yapı ve darbe dayanımını korurken, kullanılan plastik miktarını yarıya kadar azaltabiliyor. 
 
Ayrıca otomotiv, endüstriyel, sağlık ve güvenlik alanlarında kullanım için algılama hassasiyetini ve seçiciliğini önemli ölçüde artıran yeni nesil sensör dizilerinde de kullanıyor. Lyten, otomotiv, enerji, bataryalar, yarı iletkenler, üretim ve savunma sektörlerinden bir grup deneyimli isim tarafından yönetiliyor. 
 
300’den fazla patent kaydı bulunan şirket, halen San Jose, Kaliforniya’da Lyten 3D Grafen malzemesinin yanı sıra LytCell™ elektrikli araç bataryalarını da üretiyor. Lyten 2015 yılında kuruldu. Basın kiti için: lyten.com/media-kit/

Hiç yorum yok