Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Ford SuperVan 4, 101. Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışında Liderliğe Oynuyor

Ford Performance, tırmanmada optimum rekabet gücü için yeniden tasarlanan tam elektrikli SuperVan 4 ile efsanevi Pikes Peak Uluslararası...

Ford Performance, tırmanmada optimum rekabet gücü için yeniden tasarlanan tam elektrikli SuperVan 4 ile efsanevi Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışına katılıyor. 


Ford araçları, Model T’nin zirveye tırmandığı 1916’daki ilk yarıştan bu yana Pikes Peak’te rekabet ediyor. 2023 yarışında ise SuperVan’ın direksiyonuna efsanevi pilot Romain Dumas geçiyor. 
 


Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı 156 viraj içeriyor ve deniz seviyesinden 1.440 metre yükseklikte başlayıp 4.302 metredeki zirvede bitiyor. 

 
Ford Performance, Gran Turismo’nun sponsorluğundaki Broadmoor Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışının (The Broadmoor Pikes Peak International Hill Climb) 101. organizasyonuna tamamen yenilenen ve geliştirilen elektrikli SuperVan 4 (SV4) ile katılmaya hazırlanıyor. 
 
Tutkunlarının merakla beklediği yarışta araçların tırmanma performansını optimize eden çığır açıcı tasarımlar, ileri teknolojiler ve benzersiz özellikler sergileniyor. 
 
Ford araçları, 1916’daki ilk yarışa katılan Model T’den bu yana daima ikonik Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışlarına damga vuruyor. Bu yıl sekizinci kez yarışa katılan motor sporlarının efsane pilotu Romain Dumas, SuperVan 4’ün direksiyonuna geçiyor. 
 
Engin deneyimi ve olağanüstü ustalığı Dumas’yı, Ford’un zengin geleneğini Amerika’nın en ünlü dağ yarışında sürdürmek için mükemmel bir seçim haline getiriyor. 
 
Ford Performance ve STARD İleri Araştırma ve Geliştirme uzmanları bir kez daha güç birliği yaparak “Amerika’nın dağı” diye anılan Pikes Peak’i fethetmek ve elektrik gücünün uç sınırlarını sergilemek için SuperVan 4’ün özel olarak tasarlanmış bir versiyonu yarattı. 
 
Otomotiv sektörü hızla elektrikli bir geleceğe ilerlerken SuperVan 4 de sahneye çıkarak elektrikli araçların (EV) motor sporlarındaki etkileyici potansiyelini gözler önüne seriyor. 
 

ford SuperVan 4, revize edilen aerodinamiği ve tırmanma performansına odaklı özel şanzımanıyla efsanevi Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışına heyecan katmaya hazır. 

Ford Performance Motor Sporları Dünya Direktörü Mark Rushbrook şu açıklamada bulundu: “Ford Performance ve STARD ekiplerinin geliştirdikleri ikinci SuperVan 4 ile gerçek anlamda rekabetçi bir araca imza attıklarına inanıyorum. 
 
Pikes Peak Tırmanma Yarışı, Ford’un Elektrikli Araç teknolojisini sergilemek ve EV’lerin performansını vurgulamak açısından mükemmel bir fırsat sunuyor.”  
 
Yüksek irtifa için aerodinamiği tamamen yenilendi 
Pikes Peak’in yüksek irtifada hareket edebilmesi için aerodinamiği tamamen yeniden tasarlanan SuperVan 4’ün bastırma kuvveti (downforce) 240 km/saat hızda 2.000 kilogramın üstüne çıkarıldı. 
 
Aerodinamiği iyileştiren temel unsurlar arasında yer alan karbon fiber hafif arka spoyler ve ön splitter aracın virajlı parkurda yolu kavramasına yardımcı oluyor. 
 
Virajlı dağ yollarında çevikliği sağlamak ve genel dengeyi iyileştirmek amacıyla SV4’te daha hafif bir şasi paketi kullanıldı; kargo alanı, Ford Sync ve co-pilot koltuğu kaldırılarak şasideki ağırlık azaltıldı. SuperVan 4’ün güç aktarma organlarında da iyileştirmeler yapıldı. 
 
STARD UHP 6 fazlı motor sayısının dörtten üçe düşürülmesi ve STARD’ın Ultra Yüksek Performanslı Li-Polimer NMC kese tipi hücrelerin kullanılması sayesinde araçta optimum güç-ağırlık oranı elde edilirken önde bir ve arkada iki motora güç sağlayan dört tekerlekten çekiş sistemi korundu. 
 

FORD SuperVan 4 toplam 1050 kW’ın (1400 HP) üzerindeki motor gücüyle tüm potansiyelini açığa çıkarırken optimum enerji kullanımı için bataryanın yeni 600 kW rejeneratif performansından yararlanıyor. 

 
Şasiyi de detaylı olarak elden geçiren Ford Performance ve STARD ekipleri, SuperVan 4’ü karbon seramik diskli frenlerle revize edilmiş bir fren sistemi, Pirelli P Zero yarış lastikleri, magnezyum jantlar ve yükseltilmiş tahrik milleriyle donattı. 
 
Ayrıca SV4’ün dağda en iyi zamanını elde edebilmesi için zorunlu olmayan her türlü ağırlık unsurunu azaltmak amacıyla pleksi ön cam kullandı ve minimal bir iç mekân yarattı. 
 
Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı 25 Haziran 2023 Pazar günü gerçekleşecek. Yarış hakkında daha detaylı bilgi için https://ppihc.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Canlı yayınlanacak yarışı YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok