Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Jeff Koons BMW M850i Tasarımıyla Contemporary Istanbul’a Katılmak için İstanbul’a Geliyor

Uluslararası üne sahip sanatçı Jeff Koons, Borusan Holding ve BMW Türkiye’nin davetlisi olarak 16 Eylül’de İstanbul’a geliyor.  Koons, sınır...

Uluslararası üne sahip sanatçı Jeff Koons, Borusan Holding ve BMW Türkiye’nin davetlisi olarak 16 Eylül’de İstanbul’a geliyor. 
Koons, sınırlı sayıdaki BMW M850i için yaptığı tasarımla sanatseverlerle buluşacak. 
 
Koons, 2010 yılında da BMW’nin otomobillerle sanatı buluşturan BMW Art Car Projesi kapsamında Le Mans’ta yarışan BMW M3 GT2 için etkileyici bir tasarımı hayata geçirmişti. 


 
 Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin partnerliğinde gerçekleştirilen Contemporary Istanbul’un 17’inci edisyonu dünyaca ünlü Amerikalı heykeltıraş ve ressam Jeff Koons’un tasarladığı BMW M850i modeline de ev sahipliği yapacak. 
 
Ünlü sanatçı aynı zamanda Borusan Holding ve BMW Türkiye’nin davetlisi olarak Tersane İstanbul’da gerçekleştirilecek fuarı ziyaret edecek. Borusan Otomotiv’in de bünyesinde yer aldığı Borusan Grubu, kurulduğu günden bu yana kültür sanat faaliyetlerinin destekçisi olmayı sürdürüyor. 
 
Bu kapsamda, Türkiye’nin başta gelen çağdaş sanat koleksiyonlarından biri olan “Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu”na da sahip olan Borusan Grubu, güncel sanat alanındaki faaliyetlerine, Borusan Holding’in de genel merkezi olan Perili Köşk binasında “Borusan Contemporary” çatısı altında devam ediyor. 
 
Art Car Projesi’nin ardından BMW ile ikinci kez çalışan Jeff Koons’un, BMW'nin en üst segment modellerinden M850i xDrive Gran Coupé için yaptığı ve yalnızca 99 adet üretilmesi planlanan tasarımı 17. Contemporary Istanbul’da sergilenecek. 
 
BMW Group’un Dingolfing ve Landshut’taki fabrikalarında her bir otomobilin yalnızca dış cephesi için 200 saatlik el emeğiyle uygulanan eser için onlarca tasarımcı ve mühendis görev aldı. 
 
BMW AG CEO’su Oliver Zipse, “BMW tarihinde başka hiçbir BMW otomobili için bu kadar büyük ve kapsamlı bir tasarım eforu sarf edilmedi. Koons’un vizyonunu gerçeğe dönüştürebilmek için herkes elinden geleni yaptı. Bazı renkleri büyüteç kullanılarak gövdeye uygulamak zorunda kaldık. 
 
Ancak ortaya çıkan eserin topladığı beğeni ve ‘enerjik’, ‘cezbedici’ ve ‘güçlü’ gibi sıfatlarla anılması bizim için mutluluk verici” dedi. Koons ise tasarımını “rüya otomobil/dream car” olarak tanımlıyor. 
 
Tasarım, maviden gümüş rengine, sarıdan siyaha kadar 11 farklı rengi gövdesinde taşırken, iç mekanda ise yüksek kaliteli malzemeler ve en yüksek kalitede deri kullanılıyor. Koltuklar ise renklerini çizgi roman dünyasının süper kahramanlarını temsilen BMW M'in ikonik kırmızı ve mavi tonlarından alıyor.
 
Jeff Koons’un etkileyici ve göz alıcı BMW M850i tasarımı 16-22 Eylül tarihleri boyunca Tersane İstanbul’da düzenlenecek olan 17. Contemporary Istanbul’da fuarı ziyaret edenler tarafından görülebilecek.  
 
BMW Art Cars Hakkında 
BMW Art Car Projesi fikri, ilk kez Fransız yarış pilotu ve koleksiyoner Hervé Poulain ile BMW M’in kurucusu Jochen Neerpasch tarafından ortaya atıldı. 
 
Poulain, 1975 yılında Alexander Calder’ı Le Mans’daki 24 saatlik yarışlar öncesi yarış otomobili BMW 3.0 CSL’i boyaması için davet etti. Bir yarış otomobilin sanata bu şekilde aracı olması o zaman için çığır açıcı bir fikirdi.
 
 Takip eden yıllarda BMW Art Car Projesi ile bu fikir, zamanın ruhuna uygun şekilde tekrarlandı. 
 
Günümüze gelene kadar Andy Warhol, Roy Lichtenstein, David Hockney, John Baldessari, Olafur Eliasson, Cao Fei, Esther Mahlangu ve Jenny Holzer gibi dünyanın önde gelen modern ve çağdaş sanat öncülerine BMW modellerini birer sanat eserine dönüştürme görevi verildi.

Hiç yorum yok