Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İkinci elde en yoğun ilgi o araçlara oldu

İkinci el araçta SUV araçlara olan ilgi giderek artıyor. SUV modellere olan talebin dikkat çektiğini vurgulayan VavaCars Pazarlama Başkanı A...

İkinci el araçta SUV araçlara olan ilgi giderek artıyor. SUV modellere olan talebin dikkat çektiğini vurgulayan VavaCars Pazarlama Başkanı Alper Karaer, “2021 satışlarımızda SUV’un payı artarak yüzde 12,5’e çıktı. 
 

2022’nin ilk aylarında da aynı ilgi sürüyor. Talebin yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. 
 


Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan verilere göre otomobil satışları, 2022 Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,7 oranında azalarak 162 bin 398 adet gerçekleşti. 
 
Ancak pazardaki daralmaya rağmen yüzü gülen segmentler de oldu. Pazardaki genel küçülmenin aksine özellikle SUV segmentindeki talep artışının devam etmesi dikkat çekti. 
 
Hem sıfırın hem ikinci elin göz bebeği SUV 
ODD’nin 2022 Ocak-Nisan döneminde gövde tipleri bazında en çok tercih edilen kategori, yüzde 40,5 ile (65 bin 720 adet) SUV segmenti oldu. SUV otomobilleri, yüzde 34,5 pay ve 56 bin 69 adet satış ile sedan; yüzde 23,1 pay ve 37 bin 434 adet satış ile hatchback otomobiller takip etti. 
 
SUV modellere olan yoğun ilginin pandemiden önce başladığını ve sadece sıfır araçta değil ikinci elde de dikkat çektiğini vurgulayan VavaCars Pazarlama Başkanı Alper Karaer, “İkinci el araç pazarında SUV segment payı her geçen gün artıyor. 2020 satışlarımızda SUV araçların payı yüzde 11,5 iken 2021’de bu oran yüzde 12,5’e çıkarak yükseliş trendini sürdürdü” diye konuştu. 
 
“SUV modellere ilgi sürecek” 
SUV segmentine olan talebin bu yıl da devam edeceğini öngördüklerini belirten Karaer, şöyle devam etti: “SUV araçların normal araçlara göre daha yüksek olması, daha güven vermesi ve iç hacminin geniş aileler için daha uygun olması özellikleriyle daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. 
 
Tüketicinin son yıllardaki artan ilgisini gören araç üreticileri, SUV araçlardaki maliyetlerini optimize ederek, bu araçların çok daha ulaşılabilir olmasını sağladı. Önümüzdeki dönemde SUV araçlara olan ilginin süreceğini ve SUV segmentinin sedan ve hatchback araçlardan pazar payı çalmaya devam edeceğini öngörüyoruz.”  
 
Qashqai ilk sırada, Karadenizli Duster diyor 
VavaCars müşterilerinin en fazla tercih ettiği marka ve modeller hakkında da bilgi veren Karaer, sözlerini şöyle tamamladı: “2021 yılında SUV kategorisinde en çok tercih edilen marka ve model Nissan Qashqai oldu. Coğrafi bölgeler ve iller bazında bakıldığında da Nissan Qashqai öne çıktı. 
 
Örneğin Marmara Bölgesi, Ankara ve Gaziantep’in favori SUV markası Nissan Qashqai olurken, Akdeniz’de Renault Kadjar, Ege Bölgesi’nde Dacia Sandero, Karadeniz’de ise Dacia Duster tercih edildi.”

Hiç yorum yok