Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Wes Anderson’un Yeni Filminin Fransız Yıldızı Cıtroën

Wes Anderson’un yeni filmi için yapılan sanatsal iş birliği kapsamında, başrolde Citroën modelleri Traction ve Type H yer alıyor.    Oscar ...

Wes Anderson’un yeni filmi için yapılan sanatsal iş birliği kapsamında, başrolde Citroën modelleri Traction ve Type H yer alıyor. 
 

Oscar adayı yapımcının Fransız Postası (The French Dispatch) filmi, tipik bir Fransız kasabasının sokaklarında geçerken, diğer Citroën modelleri de kendilerini gösteriyor. 
 
Oscar adayı ve vizyoner film yapımcısı Wes Anderson’ın yeni filmi Fransız Postası, kurgusal bir 20. yüzyıl Fransız kasabasında yayınlanan aynı adlı Amerikan dergisinin son sayısındaki hikâyelere hayat veriyor. 


 
Hikâye, yıllar içinde Fransa'yı çağrıştıran hayali Ennui-sur-Blasé kasabasında geçiyor. Filmin başrolünde ise iki Fransız yıldız Citroën Type H ve Traction modelleri yer alıyor. 
 
 “Tamamı referansa dayalı” 
Fransız Postası’nın yapımcısı Wes Anderson filmde yer alan her detayın kapsamlı incelemeler ve araştırmalar ile hayata geçirildiğini vurgulayarak, “Filmin görsel temeli, kostümler, setler, gibi her şey araştırmalara dayanıyor. 
 
Her ne kadar fantezi unsuru olarak yaratılmış olsa da, temelde hepsi bir referansa dayanıyor” şeklinde konuştu. Citroën ile gerçekleştirilen sanatsal bir iş birliği film boyunca açıkça kendisini ortaya koyuyor. 
 
Ekibin çekimler başlamadan, Citroën Konservatuarı'nı ziyaret etmesi ve özellikle Traction ve Type H olmak üzere hikâyeye en uygun modellerin belirlenmesine yardımcı olduğu vurgulanıyor. 
 
Filmin tamamının geçtiği tipik Fransız kasabasının sokaklarında diğer Citroën modelleri C2 CV, Ami 6, DS ve GS gibi farklı modeller de sergileniyor.  
 
Traction ile anime otomobil takibi 
Filmin konusu, ismine de adını veren Fransa’nın Ennui-sur-Blasé kasabasında dağıtılan Amerikan dergisi Fransız Postası’nın editörünün ölümünün ardından, yazarlardan oluşan ekibin onun ölüm ilanını yazmak için bir araya gelmesi üzerinden gelişiyor. 
 
Patronun anıları, “Polis Komiserinin Özel Yemek Odası” da dâhil olmak üzere filmi oluşturan dört hikâyeyle anlatılıyor. Filmin bu bölümü 30’lu, 40’lı ve 50’li yıllarda Fransa’daki suç romanlarından izler taşıyor. 
 
Çok önemli bir anda, gerçek hayattaki görüntüler yerini Fransız çizgi romanlarına ve çekildiği kasaba olan ve Fransa’nın Karikatür Başkenti olarak da bilinen Angoulême’i andıran bir animasyona bırakıyor. Otomobil kovalamacası o dönemin sembolik otomobili Traction ile geçiyor. 
 
Citroën ve sinema  
Yüzyılı aşkın süredir popülaritesini korumaya devan eden Citroën, tarih boyunca tüm modelleriyle birçok ünlü sahnede yer alarak her zaman sinemada var oldu. 
 
Markanın yer aldığı uzun liste içerisinde dünyada gişe rekorları kıran ve Citroën modellerinin yer aldığı bazı filmlerin başında ise ; Yalnız senin gözlerin için (1981) filmindeki 2 CV 007 modeli; (bu yıl 40. yılını kutlayan film için özel olarak üretildi), Geleceğe Dönüş II’deki DS (1989); ünlü animasyon film (Arabalar 2) Cars 2’de (2011) Seinne nehri üzerinde öpüşen DS ve 2 CV; “Suda Yaşam” (2004) ve son olarak Wes Anderson’un Citroën'i yer alıyor.

Hiç yorum yok