Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Urban Collëctif Cıtroën’in Otonom Kaykayı Üzerinde Yükselen Açık Kaynaklı Bir Ulaşım Konsepti

Kentlerin giderek farklılaşan ulaşım ihtiyaçlarına yönelik ortak vizyona sahip üç Fransız şirketi Citroën, Accor ve JCDecaux geleceğin otono...

Kentlerin giderek farklılaşan ulaşım ihtiyaçlarına yönelik ortak vizyona sahip üç Fransız şirketi Citroën, Accor ve JCDecaux geleceğin otonom ulaşım sistemlerini yansıtan yepyeni bir ortaklık kurdu. 
 

Urban Collëctif isimli ortaklık, gelecekteki ulaşım sistemlerinin güvenlik ve rahatlık esasıyla ele alınması gerektiği inancıyla devrim niteliğinde bir ulaşım konsepti yarattı. 
 
Konsept, Citroën Otonom Vizyonu kapsamında açık kaynaklı elektrikli otonom platformu Citroën Skate’i temel alıyor ve Citroën Skate üzerinde yükselen farklı hizmetler ile uygulamalar sunan kapsüllere dayanıyor. 
 


Sofitel En Voyage, Pullman Power Fitness ve JCDecaux City Provider isimli üç yeni hizmeti içeren konsept, otonom mobilite çözümlerini alışılmışın dışına çıkarıyor. 
 
Otonom, elektrikli ve çevik Citroën teknolojisini kullanan bu çığır açıcı, açık kaynaklı kentsel ulaşım konsepti, kentlerin yoğunluğunu hafifletirken aynı zamanda ulaşım, hizmet, güvenlik ve refah açısından vatandaşların artan ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. 
 
Söz konusu yeni ve kişiye özel kentsel ulaşım kavramı, açık kaynak yaklaşımına dayanıyor: Citroën Skate platformu, bir ortağın geliştirdiği uyumlu tüm kapsülleri barındırabiliyor ve böylece ulaşım ve hizmet tekliflerini genişletebiliyor. 
 
 Dünyada büyük şehirlerin sunduğu cazibenin nüfusu her geçen gün artırdığı görülüyor. Aynı zamanda, Covid-19’un şehir sakinlerinin sosyal mesafe kurallarına uygun daha temiz, daha güvenli, daha esnek seyahat biçimlerine yönelik beklentilerini artırdığı ortaya koyuluyor. 
 
Bu sebeple, şehirlerde günlük yaşamın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan ulaşım koşullarının da sürekli olarak yenilenmesi gerekiyor. Otonom araçlar kentlerdeki sıkışıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir. 
 
Bununla beraber, otonom sürüş teknolojilerinin faydaya kıyasla yüksek maliyeti nedeniyle, bu çözümlerin orta vadede ekonomik uygulanabilirliği bulunmuyor. Citroën, Accor ve JCDecaux bu soruna yanıt verebilmek için, Urban Collëctif adlı yaratıcı ve kararlı ortaklığı kurmak amacıyla bir araya geldi. 
 
Gelecekteki ulaşımın güvenlik ve rahatlık esasıyla ele alması gerektiği inancıyla Urban Collëctif, devrim niteliğinde bir ulaşım konsepti yarattı. 
 
 Citroën Otonom Ulaşım Vizyonu adındaki açık kaynaklı konsept; elektrikli otonom ulaşım platformu Citroën Skate ile farklı hizmet ve uygulamalar için kapsüllere dayanıyor. Konspet, platformu ulaşım hizmetlerinden ayırarak, hizmet sunumlarını genişletiyor ve otonom teknolojinin kullanımını en üst düzeye çıkarma fırsatı sunuyor. 
 
Citroën Skate, Citroën’in asırlık uzmanlığı sayesinde rakipsiz bir konfor sunarken, özel bir hat kullanarak tüm kapsülleri talep üzerine hareket ettirebiliyor. Urban Collëctif için tasarlanmış kapsüller, üç yenilikçi ve bir hayli farklı ulaşım hizmeti sunarak açık kaynaklı yaklaşımların potansiyelini yansıtıyor. 
 
Sofitel En Voyage, özel bir kentsel mobil misafirperverliği sunuyor. Pullman Power Fitness, hareket halinde spor yapmanın en yenilikçi yolunu ortaya koyuyor. JCDecaux City Provider ise, talep bazlı bir kentsel çözümü sağlıyor. 
 
Otonom, elektrikli ve çevik Citroën teknolojisini kullanan bu çığır açıcı, açık kaynaklı kentsel ulaşım konsepti, kentlerin yoğunluğunu hafifletirken aynı zamanda ulaşım, hizmet, güvenlik ve refah açısından vatandaşların artan ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.  
 
“PAYLAŞIMLI, ELEKTRİKLİ VE OTONOM” 
Citroën Genel Müdürü Vincent Cobée, Urban Collëctif’i, “Citroën’de, tüketici beklentilerini ve ihtiyaçlarını tahmin etmek için orta ve uzun vadeli eğilimleri inceliyoruz.
 
Bu yeni konseptin kentsel ulaşımın çerçevesini yeniden tanımlayabileceğine inanıyoruz: paylaşımlı, elektrikli ve otonom. Accor ve JCDecaux ile ortaklaşa sunduğumuz çözüm sayesinde herkes için otonom ulaşımı keşfediyoruz” sözleriyle değerlendirdi. 
 
Accor Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Sébastien Bazin, “Bu yenilikçi projede Citroën ve JCDecaux ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünya genelindeki yaklaşık 5 bin 200 otelle yerel ekosistemde aktif olan grubumuz hem gezginlere hem de yerel topluluklara her zamankinden daha özel deneyimler sunarken, sürdürülebilir kentlerin gelişimine katkıda bulunmayı da taahhüt ediyor. 
 
Otel deneyimini işletmelerimizin duvarlarının dışına taşımak, cesur ve modern konukseverlik vizyonumuzla uyumlu” açıklamasında bulundu. JCDecaux Eş CEO'su Jean-Charles Decaux ise “Sürdürülebilir kent yaşamını geliştirmek için yenilikçi ve faydalı çözümler geliştirmek amacıyla kamu ve özel sektör ortaklarıyla birlikte çalışmak JCDecaux'un misyonuyla tamamen uyumlu. 
 
Citroën ve Accor ile yakın bir iş birliğinin sonucu olan Urban Collëctif, JCDecaux'un geleceğin kentsel ulaşım hizmetlerini yenileme ve hayal etmeyi sürdürme arzusunu simgeliyor” ifadelerini kullandı.  
 
DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR AÇIK KAYNAKLI ULAŞIM MODELİ  
Şehir merkezlerinin sunduğu tüm fırsatlardan herkesin hiçbir dezavantaj olmaksızın yararlanabilmesi için kentsel ulaşım üzerine yeniden düşünmek gerekiyor. Citroën Otonom Ulaşım Vizyonu’nun vaadi, kenti daha akıcı, daha keyifli ve daha insancıl kılmak yönünde. 
 
Bu, kolektif ve paylaşımlı, talebe uyum sağlayan otonom ulaşım sunan, devrim niteliğinde açık kaynaklı bir ulaşım modeli. Bahse konu model, kentte durmaksızın hareket eden ve benzersiz deneyimler vadeden kapsüllerle eşleşen Citroën Skate ulaşım robotlarından oluşan bir filoya dayanıyor. 
 
Citroën Skate bu ulaşımın sağlayıcısı ve taşıyıcısı. Citroën Skate’e bağlı kapsüller ise kullanıcılarının diledikleri zaman tercih ettikleri hizmetten faydalanmasını sağlıyor. Citroën Skate ve kapsüller arasındaki ayrım, akışkan ve yaratıcı kentsel ulaşım sunan konseptin temel taşını teşkil ediyor. 
 
Otonom ve elektrikli Citroën Skate filosunun yanı sıra Accor (Sofitel En Voyage ve Pullman Power Fitness) ve JCDecaux (JCDecaux City Provider) gibi ortakların ihtiyaçlarına cevap veren kapsüller sayesinde hem bireysel hem kolektif manada ulaşım yeniden keşfediliyor ve geliştiriliyor. 
 
 Çok sayıda muhtemel kullanım sunan bu teknolojik çözüm, sessizce hareket eden ve trafik akışkanlığını en az yüzde 35 oranında artıran sürücüsüz, otonom ve birbiriyle bağlantılı Citroën Skate'ler ve kapsüllere dayanıyor. 
 
Citroën Skate’ler bu amaçla özgülenmiş şeritlerde seyahat etmek üzere tasarlandı. Citroën Skate, kentsel çevreye en etkili ve ekonomik biçimde entegre olmaya uygun. 
 
Halka açık yollarda özel müşteriler için otonom otomobiller önermek, teknolojik zorluğun ötesinde son derece masraflı olacaktır. Ancak tam aksine, Citroën Otonom Ulaşım Vizyonu kapsüller arasındaki mükemmel yeterliliğe, Citroën Skate’e ve altyapıya dayanıyor. 
 
Dahası çözümün etkinliği, özgülenmiş şeritlerde sürerek veya talebe göre akıllı filo yönetimi kullanarak en üst düzeye çıkarılıyor. Söz konusu yeni ulaşım platformu, üç ortağın bilgi birikimini, uzmanlığını ve kentsel deneyimleri gözler önüne seriyor. 
 
Teknolojik, elektrikli ve otonom Citroën ulaşım katmanı üzerine inşa edilen platform: Citroën Skate. Üç kapsül, açık kaynak yaklaşımı sayesinde mümkün olan potansiyelin konsept ve kapsamını sergiliyor. 
 
Accor ile geliştirilen iki kapsül ise portföydeki lüks ve birinci sınıf parkalardan ikisini öne çıkarıyor: Sofitel (Sofitel En Voyage) ve Pullman (Pullman Power Fitness). Üçüncü kapsül ise JCDecaux ile tasarlanan JCDecaux City Provider.  
 
ACCOR KAPSÜLLERİ: SOFITEL EN VOYAGE VE PULLMAN POWER FITNESS 
Otelcilikte dünya lideri olan Accor, Sofitel En Voyage ve Pullman Power Fitness kapsüller ile, tüm müşterilerinin yanı sıra şehir sakinlerinin de otel sınırları dışında marka deneyimine kendilerini kaptırmalarını sağlayacak “kentsel mobil misafirperverliği” icat etti. İç tasarım ve Fransız otomotivinde 200 yıllık deneyime sahip bu ortaklık, yenilikçi ve cesur kapsüllerin ortaya çıkmasını sağladı. 
 
Citroën ekipleriyle sürdürülen geliştirme sırasında malzemelerin, renklerin ve detayların yanı sıra ara kaliteye de özen gösterildi. Accor’un Tasarımdan Sorumlu Küresel Kıdemli Başkan Yardımcısı Damien Perrot, “Her bir kapsül, iç ve otomotiv tasarımının cesur ve modern bir yorumu” dedi ve ekledi: 
 
“Hassas mühendislik, üst düzey malzemeler, rafine estetik ve yenilenen işlevler ve uygulamalarla sektörün bugün kullandığı sözleşmelerin ve standartların ötesinde tasarlandılar. Hem biçim hem de içerik açısından son derece yenilikçi olan bu benzeri görülmemiş ortaklık sayesinde gelecek için sonsuz fırsatlar yaratıyoruz.” 
 
 Bu iki kapsül, Accor ekosisteminde faaliyet gösteren tüm markaları, hizmetleri ve ortaklıkları bir araya getirerek geliştiren günlük yaşam tarzı arkadaşı ALL (Accor Live Limitless) uygulaması kullanılarak rezerve edilebiliyor. 
 
Accor Pazarlama Direktörü Steven Taylor, “Sofitel En Voyage ve Pullman Power Fitness kapsüllerinin sunumu, artırılmış misafirperverlik stratejimizin yeni bir örneği" şeklinde başladığı değerlendirmesini şöyle sürdürdü:
 
“Misafirlerimizin, otellerimizde geçirdikleri konaklamaların ötesinde yanında olabilmek için markalarımızı giderek daha görünür ve daha ilgili hale getirmek üzerine kararlı biçimde yoğunlaşıyoruz.” 
 
 • Sofitel En Voyage 
Accor ve Citroën arasındaki iş birliğinden doğan ilk kapsül Sofitel En Voyage, yeni bir kentsel ulaşım ile olağanüstü konfor, şık hizmetler ve nefes kesen manzaralar içeren bir yolculuk vaat ediyor. Uluslararası alanda genişleyen ilk Fransız lüks otel markası olan Sofitel gibi, Sofitel En Voyage kapsülü de Fransız zarafetini yansıtıyor. 
 
En iyi restoranlara, en iyi butiklere gitmek, trene veya uçağa yetişmek, şehri keşfetmek ya da sadece çalışmak için gelen konuklar, Sofitel'in “Fransız Yolu” deneyimini hareket halindeyken, taleplerine uygun biçimde, kendi hızlarında ve istedikleri gibi yaşayabiliyor. 


 
Sofitel En Voyage kapsülü, dışarıya tamamen açık olmasına paralel bir mimariyle samimi bir atmosfer yaratan cam ve ahşap oymalar içeriyor. 
 
Geleneksel Fransız işçiliğini yansıtan ahşap oymacılığın organik görünümü, en son teknolojiler ve yüksek hassasiyetli lazer kesim sayesinde çağdaşlaştırılarak Paris kentini, Fransız mobilyalarını ve haute couture’u çağrıştıran bir kaporta yaratılıyor. Bu dikkat çekici yaklaşım, ışığı bir ekran sistemiyle filtreleyerek lüks ve modern atmosferi ustaca geliştiriyor. 
 
Kontrpuan görevi gören düz cam kullanımı sofistike, rafine, davetkar ve sıcak bir iç mekân ortaya koyuyor. İç mekânda zeminden tavana uzanan kan turuncusu kadife tonlar, çağdaş lükse mütevazı bir yaklaşım çağrıştırıyor.
 
Otomatik camlı kayar kapılara sahip olan kapsül, iki veya üç yolcunun, bagajları özel bir bölmedeyken birlikte rahatça oturmasına imkân tanıyor. İç mekandaki kayan LED şerit kişisel mesajlar, haberler, hava durumu, varış ve seyahat süreleri gibi bilgileri gerçek zamanlı olarak görüntülüyor. 
 
İçecek ve atıştırmalık sunmak üzere çiçek gibi açılan dokunmatik bar, ses sistemi, kablosuz şarj cihazları ve özelleştirilebilir ortam aydınlatmasıyla her şey kişiselleştirilmiş Sofitel hizmetini sunmak için tasarlanmış. 
 
Sofitel hizmetini tamamlayan dokunmatik ekranlı tablet restoran veya tiyatro rezervasyonu gibi etkinlikleri ayarlamak için Sofitel konsiyerjiyle video konferans görüşmesi yapmaya olanak tanıyor.
 
 • Pullman Power Fitness 
Pullman Power Fitness, Accor ve Citroën arasındaki ortaklıktan doğan ikinci kapsül olup, Pullman Hotels & Resorts'un sınırları zorlayan fitness vizyonunu yansıtıyor. 
 
Power Fitness programı sayesinde, Pullman’ın konuk topluluğu performanslarını 24 saatlik dersler, bütünleşmiş teknoloji ve şık eğlence ortamında bir üst seviyeye çıkarmaya davet ediliyor. Kendini fitness alanında öncü otel markası olarak konumlandıran Pullman, oyunun kurallarını değiştirmeye devam ediyor. 
 
Pullman’ın dünya genelinde 140’ın üzerinde otel ve tatil köyünden oluşan ağında uygulanmaya başlayan Power Fitness programı, en yüksek fitness performansını optimize etmek için işe gidiş-geliş sürelerini daha kullanışlı hale getiren modern ulaşım vizyonu Pullman Power Fitness kapsülde yenilikçi biçimde özetleniyor. 
 
Pullman Power Fitness kapsül, tek kullanıcının kentte seyahat ederken aracın iki yanında yer alan kürek ve bisiklet cihazlarıyla egzersiz yapmasını sağlıyor ve Pullman’ın fitness tesislerinin atletik enerjisini genişletiyor. 
 
Pullman Power Fitness kapsül mavi, mor, pembe ve yeşilin pırıltılı tonlarının yanı sıra Pullman'ın grafik ve renk geleneklerini yansıtan, çift-renkli panjur biçimli desenler içeren sıra dışı bir cam baloncuk ile karakter kazanıyor. 
 
Böylece dışarıyı görmek mümkün olurken, yolcunun mahremiyeti de muhafaza ediliyor. Bilinçli yaratılan fütürist ve öncü atmosfer spor, müzik ve ışık arasındaki ortak yaşamı mükemmel sergiliyor.
 
LED şerit üzerinden özelleştirilebilir ses ve aydınlatma sistemi, egzersiz seçimine göre ayarlanmış üç renk ve ışık ortamı içeren üç ayrı mod ile benzersiz bir etki sağlıyor. Böylece kullanıcı için eşsiz, neşeli ve canlandırıcı bir deneyim yaratılıyor. 
 
Ekranda görünen dijital koç kullanıcıyı Pullman'ın hiper bağlantılı ruhuna uymaya teşvik ederken, kardiyo seansının bu bir üst seviyesinde rota bilgisi ve eğlence de sunuluyor. Kapsül içinde yapılan egzersiz, Citroën Skate bataryalarının şarj edilmesini de sağlıyor.  
 
• JCDecaux City Provider 
 JCDecaux City Provider 80’den fazla ülkede kullanışlı ve sürdürülebilir sokak mobilyaları ve hizmetleri sağlayan, açık hava reklamcılığında dünya lideri JCDecaux ve Citroën arasındaki ortaklıktan doğdu.
 
JCDecaux’nun sokak mobilyaları yenilik, kalite, estetik ve işlevsellik açısından dünya çapında standartları belirliyor ve self-servis bisikletleri 2003’ten bu yana kent ulaşımında devrim yaratıyor. JCDecaux City Provider ile JCDecaux, kentlerdeki yaşam kalitesinin sürdürülebilir iyileştirilmesine dair şirketin yenilik stratejisine sadık kalıyor. 
 
Akıllı şehirler hayatımıza girerken, JCDecaux kendisini bu alandaki en önemli oyunculardan biri olarak konumlandırıyor ve giderek daha insani, açık ve sürdürülebilir bir akıllı kent oluşumunu teşvik etmeye şimdiden dahil oluyor. 
 
Kamu ve özel ulaşım arasında gerçek bir tamamlayıcı hizmet olan JCDecaux City Provider, tüm kullanıcıların erişimine açık yenilikçi ve talep bazlı bir kent ulaşım çözümü sunuyor. 
 
Yolcuların bavul, puset veya tekerlekli sandalyeye tek başına veya başkalarıyla birlikte kolaylıkla binebildiği JCDecaux City Provider, herkesin erişimine açık bir çözüm işlevi görerek kent ulaşımını daha fazla özgürlük ve seçim fırsatı sunarak kolaylaştırıyor. 
 
Kapsül, kentin kalbinde keyifli ve huzurlu bir deneyim sunarken, zaman ve mesafeyi optimize eden akıllı otonom teknolojisi sayesinde yolcularına kalkış ve varış noktaları arasındaki en iyi rotayı sağlıyor. 
 
JCDecaux’nun sokak mobilyalarından ilham alan JCDecaux City Provider’a, yalın şekiller üzerinden zamansız, sade ve fonksiyonel bir tasarım aşılandı. Bu sayede JCDecaux City Provider, yolcularına konfor ve alan sağlıyor. Ağırlama konforu için JCDecaux City Provider’da çeşitli malzeme ve dokular bir araya getiriliyor:
 
Siyah dokular, saten alüminyum grisi, koyu renkli pencereler ve açık renkli estetik ahşap bitkiler. JCDecaux City Provider bitki dokulu yeşil çatısı altına konumlu, birbirine bakan iki yolcu alanına sahip: Hava koşullarından tente aracılığıyla korunan açık bir alan ve orijinal ortam aydınlatma düzenine sahip kapalı ve parlak camlı ikinci bir alan. 
 
Araçta aynı anda 5 kişiye kadar yolcu, mükemmel kent görünürlüğü sunan rahat ve parlak bir çevrede yolculuk ediyor. İçerideyse USB soketleri tüm mobil cihazları şarj etmek için yolcuların emrine sunuluyor. 
 
Etkileşimli iki ekran, yolculuğun planlaması ve takibi, kültürel, turistik ve toplumsal yaşam hakkında bilgi alınması, yeni yerler keşfedilmesi ve ayrıca kapsülün istek üzerine yönelebileceği faaliyet önerileri için bilgi ve faydalı hizmetler sağlıyor. Açık tasarımı sayesinde, JCDecaux City Provider kentsel seyahatin büyüsünü herkes için geri kazandırıyor. 
 
 CITROËN SKATE 
Citroën Skate, akıcı ve optimize edilmiş bir ulaşım sağlamak için kendisine özgü korunaklı şeritlerde tüm şehrin tüm merkezlerine seyahat edebilen kentsel bir ulaşım çözümü. 
 
Otonom, elektrikli ve kablosuz olarak şarj edilebilen Citroën Skate neredeyse kesintisiz biçimde 7/24 çalışabiliyor. Üstelik gerektiğinde belirlenmiş şarj merkezlerine giderek kendini otomatik şarj edebiliyor. 
 
Citroën Skate, kapsüllerin ihtiyaca göre hareket etmesine izin veren ve talep bazlı hizmetlerin etkinleştirilerek gerekli ulaşımı sağlamak üzere kapsüllerin altlarına yerleştirilebilen bir ulaşım platformu. Kapsüller 10 saniyeden daha kısa bir sürede Citroën Skate’in üzerine yerleştirilebiliyor.
 
Citroën Skate her türlü kapsülü hareket ettirmek için kullanılabilen evrensel bir ulaşım platformu olup, günlük yaşamda teknolojinin kullanımını artırıyor. Citroën Skate, taşıma ve lojistik birimlerini hareket ettirmek için gereken tüm teknolojilerle donatılmış durumda.
 
Bu da gereksiz ve pahalı ekipmanların bir kenara bırakılmasını ve otonom sürüş teknolojisinin kârlı kılınmasını sağlıyor. Karşılaştırıldığında, istatistiklere göre zamanının yüzde 95’ini park halinde geçiren binek araçlarda bu teknoloji asla tam kapasite kullanılamıyor. 
 
Ultra teknolojili bir tür kaykay olan Citroën Skate, otonom ve elektrikli seyahat için gereken bataryalar, elektromotor ve sensörler dahil tüm zekâ ve teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. 
 
Citroën Skate'in maksimum hızı ise 25 km/s. Alana bağlı olarak tüm kullanıcıların güvenliğini sağlamak için 5 km/s ile de sınırlandırılabiliyor. Hız, talebin olabildiğinde etkin biçimde karşılanabilmesi için kapsüllerin kullanımına göre yapılandırılabiliyor. 
 
Citroën Skate, 2,6 m uzunluk, 1,6 m genişlik ve 51 cm yükseklikle sınırlı boyutlarıyla minimal bir ayak izi taşıyor. Böylece halka açık alanlarda yer kaplamıyor. Kompakt boyutları ve otomotiv çizgisinden uzak tasarımı, onu akıllı ve evrensel bir ulaşım çözümü haline getiriyor. 
 
Citroën'in yüzüncü yılı olan 2019'da geliştirdiği, kentten uzaklaşmak için ultra-konforlu ve ekstra-kentsel ulaşım vizyonu sunan konsept otomobili 19_19 Concept’te kullanılan ultra teknik alt gövdenin biçimsel desenlerine sahip Citroën Skate, büyük bir özenle tasarlandı. 
 
Platform bünyesindeki teknolojiyi gözler önüne seriyor: Makro köşeli çift ayraçlar ile siyah döşeme ve alüminyumu birleştiren koyu gölgeli malzemeler, üste yerleştirilen kapsüller için adeta bir vitrin işlevi görüyor. 
 
Citroën Skate'in merkezinde konumlandırılan büyük ve çift şeritli logo, dokusu ve malzemesiyle markanın orijinal logosunu yeniden yorumluyor. Böylelikle, daha önce bu özellikleri bünyesinde barındıran 19_19 Concept'in meşalesini taşıyor. 
 
Citroën logolarının arkasına gizlenmiş güvenlik sistemleri yayaları, otomobilleri, bisikletleri, scooter’ları veya yoldaki diğer nesneleri algılayarak tamamen güvenli ve otonom bir sürüş elde ediyor. 
 
Citroën Skate'in ön ve arka görünümünün tamamen aynı olması sebebiyle, arkadan aydınlatmalı Citroën logoları aracın ön yüzünde beyaz ve arkasındaysa kırmızı renge sahip. Böylece hem yasal düzenlemelere uyuluyor hem de yoldaki diğer kullanıcılara Citroën Skate’in seyahat yönü açık biçimde belirtiliyor. 


 
Citroën Skate, seyahat esnasında sürüş konforu sağlamanın yanı sıra kapsüllerin rahatça ve sarsıntısız yerleşimi için de hareket ettirilebilir hidrolik yastıklarla donatıldı. Citroën Gelişmiş Konfor® logoları araç türü ne olursa olsun, Citroën'in konforla eş anlamlı olduğunu hatırlatıyor. 
 
Goodyear lastikler 
Citroën Skate’in konsept ve tasarımlarıyla devrim yaratan tekerleri, 19_19 Concept’in göz kamaştırıcı tasarıma ve sıra dışı boyutlara sahip tekerleri Goodyear tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Goodyear, Citroën Skate için çok yönlü Eagle 360 tekerlerini kullandı. Küçük elektromotorların birleşimi tekere gerçek bir 360° hareket özgürlüğü kazandırıyor. 
 
Böylece herhangi bir yönde seyahat edebiliyor ve tıpkı bir bilgisayar faresi gibi, belirli bir seyahat yönü ile bağlı kalmaksızın yerinde dönebiliyor ve en küçük boşluklara doğru ilerleyebiliyor.  
 
AÇIK KAYNAK: ÇEŞİTLİ KULLANIMLARI KARŞILAYACAK SONSUZ KAPSÜLLERE DOĞRU  
Urban Collëctif kapsamında tasarlanan kapsüllerin sunabileceği başka hizmetler de düşünülebilir. Citroën Skate ve kapsül arasındaki ayrım sayesinde, yeni uygulamalar geliştirilerek bireysel ve kolektif ulaşıma yönelik özgün vizyonlara sahip yaratıcılık serbest bırakılabilir. 
 
Bu vizyonun gerçekleşebilmesi, otomotiv sanayisinin çok ötesine geçen ortaklıkları değerlendirilmesine bağlı. Üçüncü tarafların teknik gereksinimlere uygun kapsüller geliştirmesini sağlayan Citroën Skate teknolojisinin açık kaynaklı yaklaşımı sayesinde her şey mümkün. 
 
Yerel yönetimler, kamu görevlileri ve şirketler ihtiyaçları ne olursa olsun yolcu taşımacılığı, hizmet veya tüketim ürün teklifleri için kendi kapsüllerini geliştirerek Citroën Skate teknolojisinden havaalanları, fabrikalar veya kongre merkezleri gibi kamusal veya özel alanlarda yaralanabiliyor. Citroën Otonom Ulaşım Vizyonu çok çeşitli esnek ve uygun fiyatlı hizmetler sunuyor. 
 
Böylece, örneğin yerel bir yönetim kentlerdeki yoğunluğu azaltmak için elektrikli ve otonom toplum hizmetleri sunmayı amaçlıyorsa, faaliyet masraflarını Citroën Skate filosu kullanarak azaltması mümkün. 
 
Ulaşım, sağlık ve atık gibi vatandaşların günlük hayatlarıyla ilgili çok sayıda kamu hizmeti de bu bağlamda değerlendirilebiliyor. 
 
Citroën Skate filosuyla birlikte yerel yetkililer, ulaşıma olan talepte yoğun saatlerde yaşanan ani artışları daha etkili bir şekilde yönetebiliyor. Üstelik yoğun olmayan saatlerde de isteğe bağlı ulaşım, ayrıca geceleri de hem güvenli hem de gürültüsüz seyahat seçenekleri sunabiliyorlar. 
 
Citroën Skate filosu mobil, yerel ve kişisel kamu hizmetlerinde yeni ufuklar açıyor. Tıbbi uygulamalar, gıda dağıtımı, gıda kamyonları ve güvenlik maksadıyla da kullanılabiliyor. 
 
Yapay zekâ ise açık hava etkinlikleri veya bireysel tercihlere göre kapsüllerin nereye ve ne zaman yerleştirilmesi gerektiğini tahmin yeteneği sağlıyor. 
 
TEKNİK ÖZELLİKLER CITROËN SKATE 
Uzunluk: 2,6 metre
Genişlik: 1,6 metre 
Yükseklik: 0,51 metre 
Azami hız: 25 km/s 
Otomatik kablosuz şarj 
 
SOFITEL EN VOYAGE 
Uzunluk: 3,16 metre 
Genişlik: 1,8 metre 
Yükseklik: 1,96 metre 
 
PULLMAN POWER FITNESS 
Uzunluk: 3,26 metre 
Genişlik: 1,7 metre 
Yükseklik: 1,83 metre 
 
JCDECAUX CITY PROVIDER 
Uzunluk: 3 metre 
Genişlik: 1,65 metre 
Yükseklik: 2,52 metre

Hiç yorum yok