Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Fiesta Rally Cup’ta heyecan dorukta

Türkiye Ralli Şampiyonası kapsamında yapılan ve her kesimden ralli sürücüsüne açık tek marka kupası olan Fiesta Rally Cup’ta Ege Rallisi son...

Türkiye Ralli Şampiyonası kapsamında yapılan ve her kesimden ralli sürücüsüne açık tek marka kupası olan Fiesta Rally Cup’ta Ege Rallisi sonrası ve şampiyonların belli olmasına iki yarış kala heyecan ve çekişme tam gaz devam ediyor. 
 

Türk ralli efsanesi Serdar Bostancı ve Castrol Ford Team Türkiye tarafından 2017’den itibaren yeni formatıyla başlatılan ve Ford Fiesta’lar için özel olarak düzenlenen Fiesta Rally Cup’ta şampiyonun belirlenmesi iki yarış kala heyecan hız kesmeden devam ediyor. 
 


Son etaba kadar çekişmenin eksik olmadığı Fiesta Rally Cup - Ege Rallisi ayağında Serhan Türkkan – Koray Akgün ikilisi hızlı tempolarını bu yarışta da sürdürdüler ve yarışı kazanırlarken, R2 grubunun da birincisi olmayı başardılar. Ekip aynı zamanda Ege Rallisi’nin iki çeker ikincisi ve genel klasman altıncısı olmayı da başardı. 
 
Geçen yarış yakaladığı yüksek tempoyu bu yarışta da sürdüren Kağan Karamanoğlu – Oytun Albayrak Serhan’ın sadece 27 saniye gerisinde finişe gelmeyi başardılar ve R2T grubunda da birinci oldular. 
 
Yeni Fiesta R1T’leri ile ilk kez Fiesta Rally Cup’ta start alan Ayhan Germirli – Mustafa Nazik ikilisi ilk etaplarda yaşadıkları zaman kayıplarından sonra yeni araçlarına alıştıkça hızlandılar ve genel klasman üçüncüsü oldular. 
 
Ekip ST/R1/R1T grubunu da kazanırken, aynı zamanda Şevki Gökerman Ralli Kupasının da birincisi oldular. 
 
Her zamanki istikrarlı tempolarını bu yarışta da sergileyen Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç ikilisi hem genel klasman dördüncüsü oldular, hem de Şevki Gökerman Ralli Kupası ikincisi olmayı başardılar. 
 
Cem Yudulmaz yeni co-pilotu Ali Emre Yılmaz ile yarışı beşinci sırada tamamladı ve yenilenen Fiesta R2T’sine her etap daha fazla alışmaya başladığını gösterdi. 
 
Dört yarış sonrası iki ekibin aynı puanla birinciliği paylaştığı Fiesta Rally Cup liderlik mücadelesinde ilk beş ekip birbirlerini çok az puan farkıyla takip ediyorlar: 
 
1 - And Sunman – Özden Yılmaz 37,4 puan 
2 - Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç 37,4 puan 
3 – Serhan Türkkan – Koray Akgün 32,0 puan 
4 –Tansel Karasu – Yüksel Karasu 31,6 puan 
5 – Kağan Karamanoğlu- Oytun Albayrak 30,0 puan 
 
Fiesta Rally Cup, her yaştan deneyimli pilotları ve gelecek vaat eden genç pilotları profesyonel bir ekibin parçası haline getirmeye devam ediyor. 
 
Yüksek bir rekabet ortamı sunan Fiesta Rally Cup’ın bir sonraki ayağı 13-14 Kasım tarihlerinde Kocaeli’de düzenlenecek ve Türkiye Ralli Şampiyonası’na da puan verecek olan Kocaeli Rallisi çatısı altında gerçekleştirilecek. 
 
Fiesta Rally Cup detaylı puan durumuna http://fiestarallycup.com/puan-durumu/ linkinden ulaşılabiliyor.  
 
Fiesta Rally Cup’ın temelleri 1990 yılına dayanıyor 
Ford Fiesta Rally Cup'ın temelleri 1990'lı yılların sonuna dayanırken, günümüzde Türkiye Ralli Şampiyonası yarışlarının içerisinde gerçekleştirilen ayrı sınıflardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. 
 
1998 yılında Ford KA Rally Challenge adıyla koşulan Türkiye’nin ilk tek marka ralli kupasında birbirlerine eşit olarak hazırlanmış 15 Ford KA ile genç ve amatör pilotlar ralli sporuna uygun imkanlarla başlama imkanı bulmuştu. 
 
O kupada yarışan pilotlar sonraki yıllarda Türkiye’nin en başarılı ralli pilotları oldular. Bu kupanın bir sonraki benzeri ise 2006 yılında Castrol Fiesta Rally Cup oldu. 
 
Burada da 15 eşit Ford Fiesta ST ile yarışıldı ve bu organizasyon da spora ve sporcuya büyük fayda sağladı. 50 ye yakın genç pilot adayını ralli sporuna kazandıran bu emsalsiz organizasyon günümüzde bile hala konuşulmaya devam ediyor. 
 
Fiesta Rally Cup’ın amacı, Türkiye’de Ford Fiesta ile yarışmakta olan ekipleri, Ford Motorsport çatısı altında organize bir takım kimliğine büründürmek, toplu halde yapılan organizasyon sayesinde daha düşük maliyetler ve nitelikli bir teknik hizmet ile yarışmalarını sağlamak olmaya devam ediyor.

Hiç yorum yok