Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Peugeot 203 Sw’den Yeni Peugeot 308 Sw’ye, 70 Yıllık Sw Geleneği

PEUGEOT, geçtiğimiz günlerde özgün bir silüete sahip yeni PEUGEOT 308 SW modelini tanıttı.    Tasarımı, kendine has tarzı ve teknolojisiyle ...

PEUGEOT, geçtiğimiz günlerde özgün bir silüete sahip yeni PEUGEOT 308 SW modelini tanıttı.
 

 Tasarımı, kendine has tarzı ve teknolojisiyle büyük beğeni toplayan yeni PEUGEOT 308 SW, stationwagon segmentinde kullanıcıların beklentilerini her yönüyle karşılayan, son derece verimli ve modern bir otomobil olmasıyla dikkatleri çekti. 
 


Ancak, yeni PEUGEOT 308 SW’nin marka tarihi içerisinde önemli bir rolü daha var. Yeni PEUGEOT 308 SW aynı zamanda markanın 70 yılı aşkın köklü stationwagon geleneğinin en genç temsilcisi olmasıyla da öne çıkıyor. 
 
1949 yılında tanıtılan ve markanın ilk stationwagon otomobili olma özelliğini taşıyan PEUGEOT 203 SW’den günümüze, PEUGEOT markası stationwagon sınıfında güçlü modelleri kullanıcılarla buluşturmaya devam ediyor. 
 
Günümüzde stationwagon otomobiller gösterişli tasarımları, daha güçlü ve daha iddialı yapılarıyla binek otomobillerden geri kalmıyor. 
 
Üstelik uzun silüetleriyle oldukça büyük bagaj alanı sunan stationwagon otomobiller bu açıdan bir sedan veya hatcback otomobile kıyasla çeşitli avantajlar da sağlıyor. 
 
Dünyanın en büyük otomotiv markalarından PEUGEOT ise stationwagon geleneğini geçtiğimiz günlerde tanıttığı ve tasarımıyla oldukça ilgi çeken yeni 308 SW ile sürdürüyor. PEUGEOT’nun köklü stationwagon tarihi günümüzden 70 yıl öncesine kadar uzanıyor. 
 
 Geçmişten günümüzde PEUGEOT’nun station wagon geleneği Markanın ilk stationwagon otomobili, PEUGEOT 203 SW’nin tanıtıldığı 1949 yılına dayanıyor. O yıllarda stationwagonsegmenti henüz emekleme aşamasındaydı. 
 
Kimse bu tür bir otomobil için gerçekten bir müşteri kitlesinin olup olmadığını bilmiyordu. Ancak PEUGEOT umutluydu ve bu sınıfın gelecek vaat ettiğini biliyordu. 
 
O kadar emindi ki, henüz 1956 yılında PEUGEOT 403 SW’nin aile tipi ve ticari olmak üzere iki farklı versiyonunu satışa sundu. Bu modellere olan ilgiden memnun kalan PEUGEOT, böylece seçenekleri geliştirmeye karar verdi. 
 
403 SW yerini 1962 yılında PEUGEOT 404 SW modeline bıraktı. PEUGEOT 203 SW’nin yerini ise 1965 yılında tanıtılan 204 SW modeli aldı. 
 
Zamanla markanın stationwagon tarihinde yeni bölümler de açıldı. 1970’lerde PEUGEOT 304 SW ve 504 SW, 1980’lerde PEUGEOT 305 SW, 505 SW ve 405 SW, 1990’larda PEUGEOT 306 SW ve 406 SW olmak üzere markanın stationwagon geleneği sürmeye devam etti. 
 
Milenyum ile otomobil dünyası büyük bir değişim yaşadı. 2000’li yılların başında, PEUGEOT stationwagon seçeneklerine yenilerini ekledi. 
 
Bir yanda stationwagon otomobil kavramını küçük sınıfta sunan 206 SW ve diğer yanda ise kompakt vansegmentine özgü işlevsellik çözümlerini kompakt stationwagon dünyasına taşıyan PEUGEOT 307 SW olmak üzere yeni modeller stationwagon dünyasına yeni standartlar getirdi. 
 
PEUGEOT’nun stationwagon geleneği; PEUGEOT 308 ve PEUGEOT 407’nin stationwagon versiyonları ile birinci ve ikinci nesil PEUGEOT 508 modelleriyle devam ediyor. Tüm bu modellerle, hemen hemen herkesin hafızasına bir PEUGEOT stationwagon imajı kazınmış durumda.  
 
Yeni PEUGEOT 308 SW ile yeni bir dönem başlıyor 
 PEUGEOT, köklü stationwagon geleneğini geçtiğimiz günlerde görücüye çıkardığı yeni PEUGEOT 308 SW ile sürdürüyor. Platform ve mimari olarak dayandığı 308 Hatchback gibi bu model de kendi segmentindeki en baştan çıkarıcı araçlardan biri olmasıyla dikkatleri çekiyor. 
 
Yeni PEUGEOT 308 SW’nin 608 litre bagaj hacmi arka koltukların katlanmasıyla 1.634 litreye kadar ulaşırken, yanlardaki kumandalar ile doğrudan bagajdan katlanan üç parça arka koltuklarıyla aynı zamanda son derece pratik bir yapı sunuyor. 
 
Yeni PEUGEOT 308 SW’nin dingil mesafesi, hatchback modele göre 55 mm uzatıldı. Bu boyut değişikliği, arka koltuk yolcularına daha fazla alan sağlarken, aynı zamanda araca yolda daha olgun ve daha oturaklı bir görünüm de kazandırıyor. 
 
Yeni PEUGEOT 308, 10 inçlik 3 boyutlu dijital bir gösterge paneli ve yeni PEUGEOT i-Connect® Advanced ile yenilikçi 10 inçlik yüksek çözünürlüklü merkezi dokunmatik ekran ile yollara çıkıyor. Tamamen konfigüre edilebilir i-togglebutonlar geleneksel fiziksel kumandaların yerini alıyor. 
 
PEUGEOT i-Cockpit®'in bir diğer ayrılmaz parçası olan kompakt direksiyon simidi, sürücünün gerçekten otomobille bütünleşmesini sağlıyor. 
 
180 HP ve 225 HP’lik iki adet şarj edilebilir hibrit de dahil olmak üzere farklı motor seçenekleri ile satışa sunulacak olan Yeni PEUGEOT 308 SW önümüzdeki yılın başlarında yollara çıkmaya başlayacak.

Hiç yorum yok