Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

2021 Skoda Modellerinde Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi yer alıyor

Skoda araçlarının kokpitindeki ekran aracılığıyla doğrudan, yanlış yönde giden sürücü uyarısı.  Milyonlarca kullanıcı: Yanlış yönde giden sü...

Skoda araçlarının kokpitindeki ekran aracılığıyla doğrudan, yanlış yönde giden sürücü uyarısı. 

Milyonlarca kullanıcı: Yanlış yönde giden sürücü uyarısı akıllı telefon uygulamasının 20 Avrupa ülkesinde aylık 2,5 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. 
 
Hayat kurtaran uyarı: Bosch çözümü, civardaki sürücülere ve yanlış yönde giden sürücüye uyarı gönderiyor. 


 
 “Uyarı! Yanlış yönde giden bir sürücü size doğru geliyor!” Yanlış yönde giden sürücüler hakkındaki trafik raporları sıklıkla meydana gelen durumlardır. 
 
Sadece Alman radyo istasyonlarında, her yıl bu türde yaklaşık 2.000 uyarı yayınlanıyor. Bu olaylar çoğunlukla ciddi ve hatta ölümlü kazalar başta olmak üzere kritik durumlara neden oluyor. 
 
Bulut tabanlı yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemiyle Bosch, hem yanlış yönde giden sürücüleri hem de yaklaşan tehlikede risk altında olan tüm yol kullanıcılarını radyodaki trafik haberlerinden daha hızlı bir şekilde, saniyeler içerisinde uyaran bir çözüm geliştirdi. 
 

ŠKODA, Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarısını tercih eden dünyadaki ilk otomobil üreticisi oldu. 

Yeni bir bilgi-eğlence uygulaması sayesinde, ŠKODA sürücüleri, hayat kurtaran uyarıyı doğrudan, araçlarının kokpitindeki ekran üzerinden alacaklar. 
 
Bosch Mobilite Bilişim Çözümleri bölümünün Başkanı Dr. Mathias Pillin, “Hedefimiz, “Yaşam İçin Teknoloji” anlayışımıza paralel olarak her otomobile yanlış yönde giden sürücü uyarısı sistemini yerleştirmektir. Yanlış yönde giden sürücülerin yol açtığı her ölüm, her yaralanma istenilmeyen bir durumdur” dedi.  

2021 yılının ilk çeyreğinden itibaren ŠKODA, en iyi bilgi-eğlence sistemleriyle donatılmış olan ŠKODA SUPERB, SCALA, KAMIQ, KAROQ ve KODIAQ gibi pek çok modelde yanlış yönde giden sürücü uyarısı sistemini sunacak. 

 

Diğer araç modellerinin de yıl bitmeden bu modelleri takip etmesi planlanıyor. 
 
ŠKODA Traffication uygulamasının Ürün Müdürü Michal Vondra, “Yolda güvenliği artırmak ŠKODA için önemli bir hedef. Trafikte yanlış yönde giden sürücü uyarısı veren Traffication isimli yeni uygulamamız, bizi bu hedefe ulaşmaya bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.  
 

Yanlış yönde giden sürücülerin neden olduğu öngörülemeyen tehlike 

 
Yanlış yönde giden sürücülerin yol açtığı kazalar nadir görülür, ancak meydana geldiğinde genellikle sonuçları ciddi oluyor. 
 
Fakat çoğu durumda da öngörülemeyen tehlikenin uyarısı çok geç geliyor. Söz konusu durumların üçte biri genellikle ortalama 500 metre sonrasında sona erer ve en kötü senaryoda ölümcül sonuçlar doğurur. 
 
Bosch’un doğrudan ŠKODA araçlarının bilgi-eğlence ünitesine kurulu bulut tabanlı uyarı sistemi ile iki şirket, artık yanlış yönde giden sürücülerin yol açtığı kaza sayısını daha da azaltmak istiyor. 
 
Bir araç otoyol girişine veya çıkışına yaklaştığında sistem, mevcut isimsiz GPS konumunu otomatik olarak buluta gönderir. Yazılım, Bosch'un Cloud-Backend’inde aracın mevcut yönünü ve izin verilen seyahat yönünü karşılaştırır. 
 
Bu iki bilginin çatışması durumunda sistem, yanlış yönde giden sürücüyü hatası konusunda uyarmak için ekrana yanıp sönen bir uyarı gönderir. 
 
Bu çözümün ayırt edici özelliği, uyarının sadece birkaç saniye içerisinde yapılmasıdır. Çoğu durumda bu uyarı, sürücü otoyola çıkmadan önce yapılır. 
 
Ayrıca Bosch ve Škoda bu uygulamanın, ağa bağlı ve potansiyel olarak risk altında olan tüm karayolu kullanıcılarını anında uyarmasını planlıyor. Bu özellik, bu yılın ilerleyen dönemlerinde kullanılabilir hale gelecek. 
 
Pillin, “Bosch yanlış yönde giden sürücü uyarısı uygulamasına ne kadar çok araç bağlanırsa, görünmez güvenlik ağı da o kadar etkili olacaktır.” dedi. 
 
 
Araç otoyolun giriş ve çıkış alanından çıktıktan sonra, araç ile bulut arasındaki veri alışverişi sona erer. 
 
Bosch, ŠKODA araçlarını yanlış yönde giden sürücü uyarısı sistemiyle donatmanın yanı sıra, bu özelliği giderek daha fazla araçta sunmak için diğer otomobil üreticileriyle de görüşüyor.  
 
20 ülkede 25 uygulama ortağı 
Bosch’un bulut tabanlı yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi, 2018 yılından bu yana akıllı telefon uygulaması olarak kullanılıyor ve Avrupa’daki 25 uygulama ortağı tarafından sunuluyor. Böylece toplam 26 milyon kullanıcıya ulaşması sağlanıyor. 
 
Sistemi uygulamak için, radyo istasyonlarının ve ayrıca yayın, navigasyon ve haber sağlayıcıların akıllı telefon uygulamalarına bir yazılım modülü entegre edildi. Böylelikle, isimsiz GPS verileri akıllı telefon ile buluta gönderilir ve Bosch’un Backend’inde analiz edilir. 
 


 
Uyarı, akıllı telefon ekranı ve sesli sinyal ile verilir. İspanya, Fransa, İsveç, Norveç, Polonya, İtalya ve Birleşik Krallık başta olmak üzere Avrupa’da ayda yaklaşık 2,5 milyon tekil aktif kullanıcı Bosch'un Avrupa'daki yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemini kullanıyor. 
 
Sistemin ilk kez Avrupa'nın dışına çıkması ve ABD ve Kanada'ya genişlemesi ile birlikte sisteme yeni kullanıcılar katılacak. Bosch’un Cloud-Backend’i her gün 4,5 milyondan fazla yolculuğu yanlış yoldan giden sürücülerin riskine karşı değerlendiriyor

Hiç yorum yok