Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Lastik Rotasyonu Neden Gereklidir?

Araçların ön lastiklerinin arka lastiklere göre daha hızlı aşındığını belirten dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin, kullanıcıların ...

Araçların ön lastiklerinin arka lastiklere göre daha hızlı aşındığını belirten dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin, kullanıcıların lastiklerin yerlerini sık sık değiştirerek daha dengeli bir şekilde aşınacağını vurgulayarak aynı zamanda sırt ömründen de en iyi şekilde yararlanabileceklerinin altını çizdi. 
 Lastiklere Ne sıklıkta rotasyon yapılmalı? 
Ortalama olarak 10 bin kilometrede bir lastik rotasyonu yapılmasını tavsiye eden Michelin, daha sık lastik rotasyonu yapılmasını gerektirecek faktörleri şu şekilde sıraladı: 

• Yüksek hız, ağır yük, uzun mesafe Düzenli olarak yüksek hızda araç kullanan sürücüler aynı zamanda, uzun mesafeler kat ediyor veya ağır yük taşıyorsa, ekstra zorlanma sonucu daha sık rotasyon yapması gerekebilir. 

• Dengesiz aşınma Lastiklerin dengesiz aşındığını fark eden sürücüler, mümkün olan en kısa sürede lastik rotasyonunu gerçekleştirmeliler. 

• Uğultu sesine dikkat Düz yolda giderken lastiklerinden uğultu geldiğini fark eden sürücüler, lastik rotasyonunun zamanının geldiğini anlayabilirler.

Hiç yorum yok