Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

çocukların otomobilde güvenli seyahat etmeleri için 10 altın kural

Yapılan araştırmalara göre üç çocuktan ikisi otomobillerde yanlış şekilde seyahat ediyor ve güvenlik ekipmanları doğru kullanılmıyor.  ...

Yapılan araştırmalara göre üç çocuktan ikisi otomobillerde yanlış şekilde seyahat ediyor ve güvenlik ekipmanları doğru kullanılmıyor. 
SEAT güvenlik uzmanları otomobilde çocukların güvenli seyahat etmeleri için ipuçları verdi. 

İngiltere’de çocuk koltuğu konsunda araştırma yapan “Child Seat Safety”nin raporuna göre çocukların üçte ikisi otomobilde doğru veya güvenli bir şekilde seyahat etmiyor. 

Uzmanlara göre sorun sadece çocuk koltuğunun kullanılmaması değil, ebeveynlerin diğer yanlış uygulamaları da kaza anında ciddi sonuçlar doğurabiliyor. 

50 km/saatin üzerindeki gerçekleşecek olası bir çarpışmada, koltuktan fırlayan 8 kg’ın üzerindeki bir çocuğun yaşadığı yaralanma üç katlı bir bina yüksekliğinden düşmekle aynı sonuçları doğurabiliyor. 

Yapılan araştırmalar emniyet ekipmanlarının doğru kullanımının ölüm riskini yüzde 75 ve yaralanma riskini yüzde 90 oranında azalttığını ortaya koyuyor. 

çocukların araçta güvenli seyahat etmeleri için son derece basit ama bir o kadar da hayati 10 ipucu  


Boy ve ağırlığa göre çocuk koltuğu kullanın 
Araçlarda kullanılması gereken çocuk koltuğunun tipi, sadece çocuğun yaşıyla ilgili değil, daha çok çocuğun boyu ve ağırlığıyla ilgili. Çocukların bedenlerini korumak için tasarlanan çocuk koltuklarının, yaş ve ağırlığa göre seçilip kullanılması son derece önemli. 

Ayrıca uzun vadede malzemeleri bozulabileceği ve yeterli korumayı sağlamayabileceği için ikinci el koltukları kullanırken dikkatli olunması da gerekiyor. Bununla birlikte, bir kazadan sonra tüm çocuk koltuklarının değiştirilmesi de gerekiyor.  

Çocuklar daima arka koltukta seyahat etmeli 

Arka koltuk çocukların seyahat etmeleri için en güvenli yer. Ön yolcu koltuğunda bir çocuk emniyet sistemi bulunsa da, istisnai durumlar haricinde, çocukların seyahati için arka koltukların kullanılması tavsiye ediliyor. 

Ön koltukta seyahat edilmesi zorunluluğu olması durumunda ise, olası bir kazada çocuklara zarar vermesinin önüne geçmek için hava yastığının devreden çıkarılması öneriliyor. 

Çocuk koltuğunu doğru şekilde bağlayın 

Çocuk koltuğunun montaj talimatlarının dikkatli bir şekilde okunması ve her seyahatten önce doğru şekilde bağlanması önemli. Uzmanlar bu konuda en kolay ve kullanışlı yöntemin Isofix olduğunu belirtiyor. 

Koltuğun emniyet kemerine takılması gerekiyorsa, kemerin üreticinin gösterdiği halkalara doğru şekilde geçirildiğinden emin olunması hayati önem taşıyor. 

Emniyet kemeri üzerindeki kayışları sıkın 

Emniyet kemerinin kayışlarının genelde çocukların kolları serbest kalabilecek kadar gevşek olması, bir çarpışma durumunda ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kemer kayışlarının sıkı bir şekilde ve bedene yakın oturacak şekilde sıkılması gerekiyor.  

Mümkün olduğunca çocuğun arkaya bakmasını sağlayın 

Olası bir önden çarpışma durumunda, bir bebeğin boynu ileri doğru fırladığında başının ağırlığını destekleyemez. 
Bu nedenle, 0 ve 0+ Grubu koltuklar sadece arkaya bakacak şekilde konulmalı. 15 aylığa kadar çocuklar için koltuğun arkaya bakması zorunludur, ECE R129 düzenlemesine göre boyu 105 cm’ye kadar olan çocuklar için de bu konumda kalabilir.  

Kısa seyahatler sırasında istisna yapmayın 

Evden okula yapılan yolculuklar riskli davranışların en sık ortaya çıktığı durumlar. Yapılan araştırmalara göre, sürücülerin yüzde 37’si kısa mesafelerde çocuklarını çocuk koltuğuna oturtmadan seyahat ediyor. Uzmanlar, yolculuk süresinin kısalığına bakılmaksızın emniyet tedbirlerinin alınması gerektiğinin altını çiziyor. 

Kalın kıyafet veya sırt çantası olmamalı 

Yine kısa mesafeli, sadece birkaç dakika sürecek yolculuklarda, çocukların çoğu paltoları veya sırt çantaları üzerilerinde olacak şekilde koltuklarına yerleştiriliyor. 

Bu da emniyet kemerinin çocuğun bedenini sarmasını önlüyor ve emniyet kemerinin doğru çalışmasını engelleyebiliyor. Kısa bir yolculuğa çıkıyor olsanız da, yola çıktığınız andan itibaren güvenliğin en büyük öncelik olduğunu unutmamanız gerekiyor.  

Tüm eşyaları bagaja koyun 

Koltuklarda veya arka tablada bırakılan bagajlar veya diğer nesneler ani bir fren veya çarpışma durumunda ölümcül yaralanmalara neden olacak hıza ulaşabilir. Bu nedenle araç içindeki eşyaların mümkün olduğunda

Hiç yorum yok