Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Aston Martın İlk ‘Suv’u ‘Dbx’i Sahneye Çıkardı

Aston Martin’in 106 yıllık başarılarla dolu tarihinde yeni dönemin startı, 20 Kasım 2019 tarihinde verildi. Markayı dünya çapında yeni zirv...

Aston Martin’in 106 yıllık başarılarla dolu tarihinde yeni dönemin startı, 20 Kasım 2019 tarihinde verildi. Markayı dünya çapında yeni zirvelere taşıyacak ilk SUV’si Aston Martin DBX’in lansmanı, Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirildi. 2015 yılında başlayan ve geçen yıl da Galler’deki fiziki testlerle sonlanan muhteşem serüvenin doruk noktası: Aston Martin DBX… Markanın ilk SUV’si, Aston Martin’in daha önce keşfedilmemiş bir segmentteki olağanüstü performans, stil ve kullanılabilirlik sunma arayışındaki yeni döneme işaret ediyor. 

Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Aston Martin, spor otomobillerin dinamikliğini off-road araçların çokyönlülüğüyle birleştirerek sektördeki standartları sarsacak ilk lüks SUV’sini yollara çıkartıyor. 

Aston Martin Lagonda Başkanı ve CEO’su Dr. Andy Palmer, DBX’in Aston Martin için ne denli heyecan verici bir deneyim olduğunu şu sözlerle ifade etti: “DBX’in Aston Martin için ne kadar heyecan verici ve önemli olduğunu ‘yeterince’ vurgulayamıyorum! 

Bu güzel SUV, şimdiden şirketimizi yeni alanlara ve ilham verici yönlere taşıdı. DBX ayrıca ‘İkinci Yüzyıl Planı’mızın üçüncü ve son aşamasında önemli bir dönemi işaret ediyor: Yalnızca portföyümüzün vadedilen genişlemesini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Aston Martin’in ikinci üretim tesisindeki bir başlangıcı da müjdeliyor. 

Bu modeli, uzmanlığımızla oluşturduk ki kadın yöneticilerimiz de dahil olmak üzere tüm danışmanlarımızın paha biçilmez bilgi ve deneyimlerinden de yararlandık. Bu, büyük İngiliz markası için gerçek bir dönüm noktasıdır. İnanıyorum ki DBX, onu gündelik yaşamlarında deneyimleyecek herkesi ödüllendirecektir.” 

Aston Martin’in St Athan, Galler’deki tesislerinde hayata geçirilen DBX, sektörde pek de rastlanmayan, sıradışı, çok özel bir SUV. İngiliz tasarım ve mühendisliğinin sınırlarını zorlayan, sektöre vizyon katacak bir ürün… 2,245 kg ağırlığındaki model, 0-100 km/s hıza 4.5 saniyede ulaşıyor. Maksimum hızı; 291 km/s. 

Aston Martin’in spor otomobillerinde de kullanıldığı alüminyum gövdesi, hem çok hafif hem de inanılmaz derecede sert. Bu müthiş teknoloji sayesinde DBX, şehirde de off-road’da da çok güçlü ve dinamik. 

 Standart olarak 48V’lik savrulma önleyici sisteme sahip üçlü adaptif havalı süspansiyon ve elektrik kontrollü adaptif amortisörlerle birlikte gelen Aston Martin DBX’in yüksekliği, çevre koşullarına bağlı olarak 145 mm arttırılıp 50 mm azaltılabiliyor. 

Bu özellik de sürücüye, her türlü arazi koşullarıyla mücadele edebilme önceliği sunuyor. DB11 ve Vantage’da bulunan 4.0 litrelik çift turbo V8 motoru kullanan Aston Martin DBX, özel düzenlemelerin ardından bu üniteden 550 beygir gücü ve 700 Nm tork çıkışı alabiliyor. Motor sesinin çok iyi olduğu bu lüks SUV, aktif egzoz sistemi ve silindir kapatma özelliği ile de dikkat çekici. 

Aston Martin DBX, gücünü yola 9-ileri otomatik şanzıman sistemiyle aktarırken dört tekerden çekiş sistemiyle donatılan havalı süspansiyon üstünde oturan araçta, elektronik olarak kontrol edilen sürüş destek sistemi yer alıyor. 

Ürettiği gücü 9 ileri vitesli otomatik şanzıman ile tüm tekerleklerine aktaran araç, aktif diferansiyel kontrolüne ve elektrikli limitli kaydırmalı arka diferansiyele sahip. 

DBX’in kabininde de performans verilerini destekleyen lüks bir tasarım bulunuyor. Tamamen deri işlemeli koltuklar ve pek çok detay, Alcantara ile de satın alınabiliyor. DBX, kabin boyunca metal, cam ve ahşabın akıllıca kullanımı ile malzemelerin orijinalliğini koruyor. 

Aston Martin’in kişiselleştirme kanadı “Q’ya” başvurularak aracın orta konsolunu ahşap elemanlarla süslemek mümkün. İlk tam boyutlu beş koltuk modeline sahip DBX, çok geniş bagaj kapasitesiyle de iddialı (623 litre). DBX’in koltukları dik konumdayken 832 litre hacim sunuyor. 

Ön kısımda 10.25 inçlik bilgi eğlence sistemi mevcut. Ekrana 12.3 inç büyüklüğündeki dijital gösterge paneli eşlik ederken Apple CarPlay sistemi ve 360 derecelik kamera da standart donanımlar arasında. 

Aston Martin, dünya çapındaki bu markanın satış alanını genişleteceği öngörülen bir SUV olan DBX’in, İngiltere’de St Athan, Galler’deki yeni üretim tesisinde hayat bulmasından gurur duyuyor. Marka, aracını çok daha özel yapmak isteyen kullanıcılar için de “1913 Paketi”ni tavsiye ediyor. 

Özel tasarlanan çamurluk logolarına, yan marşpiyellere ve model sayısını gösteren özel bir ambleme sahip olacak bu versiyon yalnızca 500 DBX kullanıcısına özel olacak. Modellerin tamamı özel olarak CEO Andy Palmer’ın gözleminden geçecek. Her kullanıcı, Aston Martin’in hikayesini anlatan ve CEO Andy Palmer ile CCO Marek Reichman tarafından imzalanmış bir kitaba sahip olacak. 

Özel versiyona sahip olan kullanıcılar ayrıca Aston Martin Lagonda ekibinin düzenlediği Waldorf Astoria kutlama kokteyline davet edilecek. 

Aston Martin’in ilk SUV modeli DBX’in önerilen Ortadoğu perakende fiyatı, “848,000 Birleşik Arap Emirlik Dirhemi (AED)”. DBX, Q2 2020’de başlaması planlanan ilk teslimatlarla birlikte satışa sunuldu.

Hiç yorum yok