Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Golden Scarab, Cıtroën’in 100. Yıl Dönümü Kutlamaları İçin Yeniden Üretildi

Sahra Çölü’nden 1922 yılında geçen ilk araç olan Citroën’in yarı paletli ‘Golden Scarab’ isimli aracı, 2016 yılında başlayan bir yeniden in...

Sahra Çölü’nden 1922 yılında geçen ilk araç olan Citroën’in yarı paletli ‘Golden Scarab’ isimli aracı, 2016 yılında başlayan bir yeniden inşa projesine konu oldu. 


Golden Scarab, 13 Mayıs tarihinde Paris'teki Sanat ve El Sanatları Müzesi’ndeeğitim projesinin ortaklarının katılımıyla tanıtıldı. 

Mühendislik öğrencileri tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan yarı paletli otomobil, Temmuz ayındaki "Yüzyılın Buluşması"na katılmadan önce Haziran ayındaki Citroën’in yüzüncü yıl dönümü kutlamalarında boy gösterecek. 

Aralık 1922’de Sahra Çölünü geçen ilk otomobil olarak tarihe geçen Golden Scarab lakaplı yarı paletli otomobil Citroën’in 100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde birebir orijinaline uygun olarak yeniden üretildi. 

Eğitim projesi olarak 2016 yılında 160 mühendislik öğrencisi ve 40 öğretmen tarafından başlatılan projenin, finansal, teknik ve lojistik desteğini Citroën üstlendi. Golden Scarab, Citroën’in100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinliklerde sergilenecek. 

 Haziran ayında Citroën’in 100. yıl dönümü sergisi yerini alacak olan yarı paletli Golden Scarab, 18 Haziran 2019 tarihinde ise “Batıya Yolculuk”etkinliği kapsamında Şanzelize Caddesi boyunca Concorde Meydanı’ndan, Charles de Gaulle Meydanı’nda bulunan CCFA’ya (Fransız Otomobil Üreticileri Komitesi) ve oradan da Ferté Vidame’ye doğru bir sürüş gerçekleştirecek. 

Golden Scarab, 19 - 21 Temmuz 2019 tarihleri arasında la Ferté Vidame’de gerçekleşecek olan “Yüzyılın Sürüşü” etkinliğinde yer alacak. Citroën CEO’su Linda Jackson yapmış olduğu değerlendirmede: “Golden Scarab’ın yeniden üretilmiş olması Citroën’in 100. yıl dönümü kutlamalarına tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Bu, André Citroën'in takdir edeceği bir proje olurdu. 

Golden Scarab’ın birebir orijinal replikasının üretilmesi gibi önemli bir projenin her aşamasına destek vermekten gurur duyuyoruz. 100 yıllık süre iki aracın mimarlarının tamamen farklı olmasını sağlasa da, onlara aynı tutku yön veriyor.” dedi.

Hiç yorum yok