Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Ford Tourneo Custom Plug-In Hybrid tanıttıldı

Ford sınıfında bir ilk olan Tourneo Custom Plug-In Hybrid versiyonunu tanıttı.  Yenilikçi Minibüs, sıfır emisyon teknolojisiyle büyü...

Ford sınıfında bir ilk olan Tourneo Custom Plug-In Hybrid versiyonunu tanıttı. 


Yenilikçi Minibüs, sıfır emisyon teknolojisiyle büyük kentlerdeki ‘düşük emisyon araç’ bölgelerine girebiliyor. 

Elektrik şebekesinden şarj edilebilen Plug-In Hybrid versiyon 50 km sıfır emisyon menzili sunarken 1,0 litre EcoBoost menzil uzatıcı ile 500 km menzile ulaşılabiliyor. 

İç mekân genişliğinden ve fonksiyonelliğinden ödün vermeyi gerektirmeyen elektrikli güç ve aktarma organıyla Tourneo Custom Plug-In Hybrid sekiz kişilik bir yaşama alanı ve bu sınıfta bir ilk olarak toplantı oturma düzenini kullanıma sunuyor. 

Ford Tourneo Custom Plug-In Hybrid 2019 yılının sonlarından itibaren müşterilere teslim edilmeye başlanacak. Amsterdam, Hollanda, 2 Nisan 2019 – Ford, Hollanda’nın Amsterdam kentindeki “Go Further” etkinliği kapsamında yenilikçi şarj edilebilir hibrit güç ve aktarma organıyla donattığı Ford Tourneo Custom plug-In hybrid versiyonunu tanıttı. 

Sıfır emisyon özelliklerini menzil problemi olmaksızın sekiz koltuklu fonksiyonel bir iç mekân sunan Ford Tourneo Custom Plug-In Hybrid, 2019 yılının sonlarından itibaren Avrupalı müşterilerle buluşacak. 


Sınıfında bir ilk olan Tourneo Custom Plug-In Hybrid, Ford’un Avrupalı müşterilerine yönelik kapsamlı elektrikli araç sunma stratejisini yansıtan ilk model olmasıyla dikkat çekiyor. Elektrik şebekesinden şarj edilebilen Tourneo Custom Plug-In Hybrid sıfır emisyonlu sürüş özelliği ile yşehir içi emisyonların azaltılmasına katkıda bulunuyor. 

Sekiz koltuklu fonksiyonel minibüs Avrupa genelinde sayıları artan düşük emisyonlu araç (ULEV) bölgelerine girebiliyor. Tourneo Custom Plug-In Hybrid’in ön tekerleklerini 13.6 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryalarla beslenen bir elektrikli motor/jeneratör tarafından harekete geçiriyor. 

Ford’un bol ödüllü 1,0 litrelik EcoBoost benzinli motoru, fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren rejeneratif özelliği ile birlikte menzil artırıcı olarak devreye giriyor. Gelişmiş hibrit sistem, 50 km’ye varan sıfır emisyon menzile imkan tanırken, menzil artırıcı ile birlikte 500 km menzile ulaşılabiliyor. 

 Dizel motorlu Tourneo Custom gibi Plug-In Hybrid versiyonda da bu sınıfta benzersiz olan konferans koltuklarıyla toplantı düzeni oluşturulabiliyor ve sürüş yönünde konumlandırılmış iki adet üçlü koltuk sırasıyla sunulabiliyor. 

Ford Avrupa Ticari Araçlar Genel Müdürü Hans Schep yapmış olduğu değerlendirmede: “Yeni Tourneo Custom Plug-In Hybrid, farklı amaçtaki kullanım tiplerine adapte olabilirken, işletmelere ve kullanıcılara düşük emisyonlu araç bölgelerinde de sürüş imkanı sağlıyor. Hem de, geleneksel motorla tahrik edilen yolcu taşıyan araçlarla aynı alanı kaplıyor.” dedi ve ekledi: 

“Yöneticiler için lüks transfer aracı olarak kullanılırken ya da geniş aileleri taşırken konfor ve zerafeti bir arada sunacak olan Tourneo Custom Plug-In Hybrid, şehirlerin hava kalitesine de katkı bulunacak.” 

 2018 yılının başlarında satışa sunulduğu günden bu yana yeni premium iç mekanı ve dinamik ön tasarımıyla Tourneo Custom yıl boyunca toplam 17.100 satış adedine ulaşırken bir önceki yıl ile kıyaslandığında yüzde 28 artış kaydetti. 

 Menzil kaygısı olmaan sıfır emisyon 

Yeni Tourneo Custom Plug-In Hybrid’de ön tekerlekleri içten yanmalı motor yerine, elektrikli motor harekete geçiriyor. Kompakt boyutlu sıvı soğutmalı batarya kiti 2,0 litre EcoBlue motora sahip Tourneo Custom’da yaşam alanından ödün vermemek üzere konumlandırılıyor. 

Yeni Tourneo Custom Plug-In Hybrid, sürücüye var olan şarjı ne zaman ve ne şekilde kullanacağını seçme imkânı sunan; EV Auto, EV Now, EV Later ve EV Charge olmak üzere dört farklı elektrikli sürüş modu sunuyor. 

 EV Auto performans ile verimliliğin ideal dengesini tesis ediyor. Sistem, menzil artırıcıyı etkinleştirip etkinleştirmemeye karar vermek için batarya enerji seviyelerini ve otoyol veya dur-kalk olmak üzere anlık sürüş koşullarını inceliyor. 

EV Şimdi sürüş modu menzil uzatıcıyı devre dışı bırakıyor ve var olan şarj minimum seviyeye ininceye kadar sıfır emisyonlu sürüş gerçekleştiriyor. EV Sonra menzil uzatıcıya ağırlık verirken aynı zamanda kullanıma hazır olması için bataryaları dolu tutmak üzere rejeneratif şarjdan yararlanıyor. EV Şarj ise menzil uzatıcıyı devreye sokarak EV Şimdi sürüş modu için bataryanın şarj seviyesini dolu tutuyor.  

Tourneo Custom Plug-In Hybrid ön tampondaki şarj soketi üzerinden 10 amper 240 Volt standart ev tipi prizde 5.5 saatte yüzde 100 şarj olurken, 32 amper 240 Volt prizde şarj süresi 3 saate iniyor.

 Sürücü fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren rejeneratif şarj fonksiyonunun enerji kazanım ve fren desteği seviyesini vites kumandası üzerinden “Drive” veya “Low” olmak üzere ayarlayabiliyor. Sürücünün “Low” sürüş modunda gaz pedalından ayağını çekmesiyle aracın programlanmış yavaşlaması arttırılıyor ve arkadan gelen sürücüyü uyarmak için gerektiğinde stop lambaları otomatik olarak yanıyor. Daha sert yavaşlama enerji geri kazanım miktarını arttırıyor ve enerjiyi bataryalarda depolayarak olası elektrikli menzili uzatıyor. 

 Gösterge panelindeki devir göstergesi yerini güç/şarj göstergesine, hararet göstergesi ise şarj seviyesi göstergesine bırakırken yol bilgisayarı fonksiyonları; elektrikli sürüş modu göstergesi, bakım uyarı ve bildirimleri ile aracın şarj durumu gibi bilgilerle hibrit sistem için güncellendi. 

EV sürüş modunda gösterge panelinde göstergeler ve uyarılar dışında araç bir şarj noktasına bağlandığında uyarı beliriyor. Tüm menü ekranlarında hem batarya, hem de menzil uzatıcı için kalan menzil gösteriliyor. 

Lüks, konforlu ve gelişmiş bağlanabilirlik özellikleri 

Titanium versiyonuyla sunulan yeni Tourneo Custom Plug-In Hybrid çok iyi düşünülmüş detaylar ve üstün konfor özellikleriyle dikkat çekiyor. 

Ford’un sesle komut özelliğine sahip bilgi ve eğlence sistemi SYNC 3 standart olarak sunuluyor. Akıllı telefon gibi sürükleme ve tıklama mantığıyla kullanılan 8 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip sistem Apple CarPlay ve Android Auto™ uyumluluğu sunuyor. 

Yine standart olarak sunulan FordPass Connect araç içi modem teknolojisi 10 adede kadar akıllı cihazın Wi-Fi üzerinden internete bağlanmasına imkân tanıyor. 

Ayrıca FordPass mobil uygulama sayesinde araç bulma, uzaktan kilitleme/açma ve benzeri fonksiyonlar yönetilebiliyor. Aktif Park Yardımcısı ise aracın paralel ve dikey park alanlarına girme ve çıkma manevralarını gerçekleştirirken, sürücü gaz ve frenini kontrol edebiliyor. 

 Plug-in hybrid elektrikli araçların şehir içi kullanıma olumlu etkilerini araştırmaya devam eden Ford prototip araçlarla İngiltere’nin Londra kentinde müşteri denemeleri yapıyor. Bunları 2019 yılı sonunda Almanya’nın Köln ve İspanya’nın Valencia kentleri izleyecek. 

Ford, bu yılın başlarında yeni Focus ile başlamak üzere tüm yeni modellerin elektrik destekli bir versiyona sahip olacağını açıkladı. 


Buna yeni modeller ve var olan modellerin yeni versiyonları da dahil olacak. Fiesta’dan Transit’e kadar tüm ürün gamında yarı hibrit, tam hibrit, şarj edilebilir hibrit veya batarya elektrikli alternatifler sunulacak. 

 Tourneo Custom Plug-In Hybrid'in km'de 75 g CO2 salım, 100 km'de 3.3 litre yakıt verimliliği sunması öngörülüyor. Android ve Android Auto, Google Inc.'in ticari markalarıdır. 

*Beyan Edilen Yakıt/Enerji Tüketimi, CO2 emisyon salım değerleri ve elektrik menzili, en güncel Avrupa Regülasyonları (EC) 715/2007 ve (EC) 692/2008 teknik şartnamelerine ve özelliklerine göre ölçülmektedir. 

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyon salım değerleri tek bir otomobil için değil, bir araç tipi için belirtilmiştir. Uygulanan standart test prosedürü farklı araç tipleri ve farklı üreticiler arasında karşılaştırma yapılmasını sağlar. 

Otomobilin yakıt verimliliğine ek olarak, sürüş davranışı ve diğer teknik olmayan faktörlerin yanı sıra otomobilin yakıt/enerji tüketimi, CO2 emisyon salım değerleri ve elektrik menzilinin belirlenmesinde rol oynar. CO2 küresel ısınmadan sorumlu temel sera gazıdır.

1 Eylül 2017'den itibaren, bazı yeni araçların tip onayı, yakıt tüketimini ve CO2 emisyon salım değerini ölçmek için yeni, daha gerçekçi bir test prosedürü olan ve (AB) 2017/1151 uyarınca belirlenen Dünya Uyumlulaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) kullanılarak onaylanıyor. 

WLTP, 1 Eylül 2018’de Yeni Avrupa Sürücü Döngüsünün (NEDC) yerini aldı. NEDC devreden çıkarken, WLTP yakıt tüketimi ve CO2 emisyon salım değerleri NEDC’ye dönüştürülür. 

Testlerin bazı unsurları değiştiği için, önceki yakıt tüketimi ve emisyon salım değerlerinde bazı değişiklikler olacaktır, yani aynı otomobil farklı yakıt tüketimi ve CO2 emisyon salım değerine sahip olabilir. **Yasaların izin verdiği bölgelerde

Hiç yorum yok