Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Türkiye’nin En Büyük Lastik Geri Dönüşüm Tesisi Ankara’da Kurulacak

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup tarafından 30 Milyon Dolar yatırımla Ankara’da kurulacak Türkiye'nin en büyük lastik g...

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup tarafından 30 Milyon Dolar yatırımla Ankara’da kurulacak Türkiye'nin en büyük lastik geri dönüşüm tesisinde, Türkiye'de bir yılda ortaya çıkan 350 bin ton lastik atığın dörtte biri geri dönüştürülebilecek. Tesiste yapılan üretimle ithal ürün ikamesi sağlanarak cari açığın giderilmesine yıllık 16 milyon dolarlık katkı sağlanacak. Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli dev sanayi kuruluşu AKO Grup, 30 milyon dolar yatırımıyla sıfır atık projesine ve cari açığa katkı sağlayacak. 

AKO Grup tarafından gerçekleştirilecek yatırımla, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde Türkiye'nin bu alandaki en büyük entegre geri dönüşüm tesisi kurulacak. Tesis, sanayinin kauçuk ihtiyacını karşılaması ve çevre korumasına katkı amacıyla lastik atıklarının tamamen geri dönüştürülmesini sağlayacak. 

Üretime 2020'de başlaması planlanan ve 80 bin metrekare açık, 21 bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesiste, Türkiye'de bir yılda ortaya çıkan yaklaşık 350 bin ton lastik atığın dörtte biri nitelikli ham maddeye dönüştürülebilecek. 

Geri dönüşüme tabi tutulacak lastikler, niteliklerine göre ayrıştırılarak yüksek teknolojili entegre sistemlerde işlenecek. Böylece atıklar, yerli imkanlarla otomotiv yan sanayi, ayakkabı, konveyör gibi farklı sanayi kollarının ihtiyaç duyduğu nitelikli ham maddeye dönüştürülecek. 

Cari Açığın Giderilmesine Yılda 16 Milyon Dolarlık Katkı 

Türkiye'de stratejik sektörlerde üretim gerçekleştiren sanayi kuruluşlarının, her yıl 11 bin ton civarında geri dönüştürülmüş kauçuk türevi ithal ettiğini belirten AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, "AKO Grup yatırımıyla hayata geçirilecek tesis, bu ham maddenin atık dönüşümüyle elde edilmesini sağlayacak.
 İthal ikamesiyle bu alandaki dışa bağımlılık azalacak. Tesisin sağlayacağı ithal ikamesinin cari açığın giderilmesine 16 milyon dolarlık yıllık katkı sağlayacağını öngörüyoruz" dedi. 

Türkiye’de hali hazırda kurulu bulunan lastik geri dönüşüm tesislerinde, atık lastiklerin tüm unsurlarının geri dönüştürülemediğini vurgulayan AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, sözlerine şöyle devam etti: 

“Lastik atıklarının, çelik dahil bütün unsurlarıyla geri dönüştürülebileceği tesisimiz, bu alanda fark ortaya koyacak ve bir ilk oluşturacak. Tesisimiz bu özelliği ile, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ‘sıfır atık’ projesine de katkı sağlayacak.” 

AKO Grup’un 30 milyon dolarlık yatırımıyla hayata geçecek tesisin, alanında Türkiye'nin en büyüğü olacağını da sözlerine ekleyen Erkal Özürün, “Atık lastiklerin doğaya zarar vermeden tamamen geri dönüştürülebileceği bu tesis, aynı zamanda ülkemizde iş makinesi ve kamyon lastiklerinin dönüştürülebildiği ilk tesis olacak” dedi.  

AKO Grup Hakkında 

Türk sanayinin yüzde 100 yerli gücü AKO Grup, ülke ekonomisine katkılarını artan bir ivme ile sürdürmektedir. AKO Grup, Petlas fabrikasında üretilen Petlas, Starmaxx ve Milestone lastik markalarının yanı sıra, 2013 yılında Japon Sumitomo Rubber Industries ile yapmış olduğu anlaşma kapsamında Falken ve Dunlop marka lastiklerin Çankırı’da üretildiği Sumitomo Rubber AKO Türkiye lastik fabrikasının da ortağıdır. 

AKO Grup’un, 2005 yılındaki satın alma sonrasında Petlas’a yapılan yatırımlar 630 milyon Dolar düzeyinde gerçekleşmiş ve bu dönemde Petlas’ın ihracatı, 24 milyon Dolar düzeyinden, yaklaşık 5 katlık bir artışla 168 milyon Dolar mertebesine ulaşmıştır. 

Yine Çankırı’da AKO Prestige ve Turbo Akü markalarıyla Türkiye’nin tek çatı altında üretim yapan en büyük akü üretim ve kurşun dönüşüm (izabe) tesisi olan AKO Akü fabrikası 2015 yılında üretime başlamıştır. 

AKO Akü ayrıca, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi statüsüne sahiptir. Ankara Temelli’de bulunan AKO Jant fabrikasında, binek otomobil ve ticari araçların yanı sıra, zirai, ticari ve iş makinelerine jant üretimi gerçekleştirilmektedir. 

AKO’nun 1993 yılında kurduğu ilk lastik kaplama fabrikası bugün Ankara, Çayırova, Mersin ve Denizli’deki fabrikalarında toplam 5.000 m2’nin üstünde kapalı alanda orbit ve soğuk sistem lastik kaplama teknolojileriyle üretimini sürdürmektedir. 

Üretim faaliyeti dışında Türkiye’nin en büyük satış ağına sahip olan AKO Grup, ithal ettiği Maxxis, Toyo, Cooper, Apollo marka lastikler ve alaşım binek araç jantların satışında da hizmet vermektedir.

Hiç yorum yok