Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SOCAR ve BP den Türkiyede yeni tesis yatırımı için çalışmalara başlanacak

BP ve SOCAR Türkiye, dünya standartlarında bir PTA, P-Ksilen ve aromatik ürünler tesisi kurmak ve işletmek için iş ortaklığı olasılığını de...

BP ve SOCAR Türkiye, dünya standartlarında bir PTA, P-Ksilen ve aromatik ürünler tesisi kurmak ve işletmek için iş ortaklığı olasılığını değerlendirmeye aldı. 


 
Tesisin, SOCAR Türkiye’nin Aliağa’daki Özel Sanayi Bölgesi’nde kurulması planlanıyor. Söz konusu bölgede yakın tarihte faaliyete geçen STAR Rafineri ve Petkim tesisleri bulunuyor.

SOCAR tesisleri ve altyapısıyla sağlanacak entegrasyonun, proje maliyetlerini ciddi oranda aşağı çekmesi bekleniyor.  Tesis, BP’nin endüstrinin önde gelen patentli en son teknolojisini kullanacak. - BP’nin ve SOCAR’ın bölgedeki uzun soluklu iş birliğini güçlendirecek. 

BP ve SOCAR Türkiye, Türkiye’de dünya standartlarında bir petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek amacıyla iş ortaklığı kurma olasılığını değerlendirmek üzere ‘Çerçeve Anlaşması’ (HoA) imzaladığını bugün duyurdu. 


Aliağa’da kurulması değerlendirilen tesis, yılda 1,25 milyon ton saflaştırılmış tereftalik asit (PTA), 840.000 ton P-Ksilen (PX) ve 340.000 ton benzen üretecek. 

PTA; gıda ve içecek kapları, ambalajlama malzemeleri, kumaş, film ve diğer tüketici ve sanayi uygulamaları da dahil pek çok ürünün hammaddelerinden biri olan polyester üretiminde kullanılıyor. 

 HoA’nın imzalanması sonrasında BP ve SOCAR Türkiye’nin tesis için tasarım çalışmalarına geçmesi bekleniyor. Burada planlanan tesisin yakınında yer alan ve her ikisi de SOCAR Türkiye’ye ait olan yeni STAR Rafineri’den ve Petkim’den hammaddelerin entegre bir şekilde kullanımına izin verecek bir tasarım söz konusu olacak. SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, şunları söyledi: 

“Türkiye pazarına 2008 yılında Petkim’i satın alarak girdik ve o tarihten bu yana STAR Rafineri, TANAP, Petlim Konteyner Terminali ve Petkim Rüzgâr Enerjisi Santrali gibi dev projelere imza attık. 

SOCAR Türkiye’nin tüm projelerinin yer aldığı Aliağa’daki arazi, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin ilk Özel Endüstri Bölgesi statüsünü kazanarak tarihe geçti. 

Yeni tesisin, SOCAR’ın diğer tesislerinden elde edilen hammadde ve altyapı kaynaklarına çok yakın konumlanacak olması, rekabet bakımından büyük avantaj sağlayacaktır. 

Türkiye’nin Ege Denizi kıyısından dünya pazarlarına açılan kapısı olan Aliağa’da inşa edilmiş büyük rafineri ve petrokimya tesisimizin sunduğu imkânlardan yararlanarak, kardeş iki ülke olan Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomilerine katkı sağlamaya devam edeceğiz.” 

BP’nin Global Aromatik Ürünler Birimi CEO’su Luis Sierra şu açıklamada bulundu: “Bu tesis, hayata geçirildiği takdirde, Batı Yarımküre’nin en büyük entegre PTA, PX ve aromatik ürünler kompleksi olmasının yanında BP’nin de Çin’in Zhuhai bölgesinde yirmi yıl önce açtığı tesisinden bu yana aromatik ürünler alanındaki ilk büyük yatırımı olacak. 
BP’nin alanında lider tescilli teknolojisi ile SOCAR’ın yeni rafinerisiyle sağlanacak entegrasyonun bir araya gelmesiyle, Türkiye’nin büyümekte olan polyester ambalajlama ve tekstil sektörüne hizmet verecek mükemmel bir platforma sahip olacağız. 

Rekabet gücü yüksek olan bu tesisin kurulmasına dair yapacağımız incelemelerde hem BP’nin hem de SOCAR’ın güçlerinden yararlanmak istiyoruz.” 

Muhtemel bir ortak yatırım konusunda 2019’da kesin bir karara varmak üzere çalışmalarını sürdüren BP ve SOCAR'ın böyle bir karar almaları halinde 2023’te yeni tesisin devreye alınması söz konusu olacak. 

BP’nin en son geliştirdiği patentli PTA teknolojisi, diğer PTA teknolojileriyle kıyaslandığında hem sermaye hem de işletme masrafları konusunda muazzam bir tasarruf sunuyor. 

Enerjiyi çok daha verimli bir şekilde kullanan bu teknoloji, pazardaki benzerlerine kıyasla daha az suya ihtiyaç duyuyor ve daha az katı atığın ortaya çıkmasını sağlıyor. 

 BP ve SOCAR, Azerbaycan ile Türkiye’nin yanı sıra, bu yılın başlarında üretime başlayan; Türkiye’ye ve diğer ülkelere doğalgaz ihraç eden Azerbaycan’daki Şahdeniz-2 gaz projesi de dahil olmak üzere daha geniş bir coğrafyada bir dizi geniş çaplı petrol ve doğalgaz üretimi ve taşıma projelerinde uzun soluklu bir ortaklık anlayışıyla hareket ediyorlar. 

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, şu açıklamada bulundu: “Teklif edilen bu yeni yatırım hem SOCAR hem de Türkiye için ‘kazan-kazan’ durumu sunuyor. 

Bu sayede, Türkiye’deki petrokimya piyasasındaki payımız artarken, bu ürünlerin Türkiye’ye ithalini de azaltarak, dış ticaret açığının düşmesine katkıda bulunacak. Türkiye’deki tüm projelerimizde bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz.” 

BP Türkiye Başkanı Mick Stump ise şunları söyledi: “Bu büyüklükteki olası doğrudan yatırım, BP’nin 100 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürdüğü Türkiye’de petrokimya alanında yapacağımız ilk öz sermaye yatırımımız olabilir. 

Türkiye, Batı ile Doğu, tüketiciler ile üreticiler arasında adeta bir köprü görevini görürken hızla büyüyen ekonomisi, cazip yatırım fırsatlarına kapı açıyor.” 


 SOCAR TURKEY ENERJİ A.Ş (SOCAR Türkiye)

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), yurtiçi ve uluslararası pazarlarda petrol ve gaz sahalarının araştırılması, petrol, doğalgaz ve gaz yoğuşuklarının üretimi, işlenmesi ve taşınması; petrol ve petrokimya ürünlerinin pazarlanması ile sanayi tesislerine ve bireysel tüketicilere doğalgaz satışı gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. 

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin bağlı bir kuruluşu olup enerji sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği 14,2 milyar dolar tutarında yatırımıyla Türkiye’nin en büyük uluslararası yatırımcısı konumundadır. 

SOCAR Türkiye’nin yatırımları arasında, Türkiye’nin önde gelen petrokimya ürünleri üreticisi Petkim, 2018 yılında faaliyete geçen STAR Rafineri, Hazar Denizi doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru projesinin en büyük ve önemli parçası olan TANAP ve Türkiye’nin Ege Bölgesi’ndeki en büyük konteyner terminali olan Petlim yer almaktadır. 

Türkiye’de yüzyılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren BP, ülkenin ve bölgenin en büyük yatırımcıları arasındadır. BP’nin Türkiye’de önemli yakıt, madeni yağ ve havacılık kuruluşları bulunmaktadır. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattının ortağı ve işletmecisi olup TANAP projesinde tek çok-uluslu hissedar konumundadır. 

BP ile SOCAR’ın Azerbaycan’daki petrol ve gaz sektöründeki ilişkileri uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Ortaklık alanları arasında Azeri-Çırak-Güneşli petrol sahası işletme faaliyetleri, Şahdeniz gaz sahası işletme faaliyetleri, BTC petrol ihracat boru hattı ile SCP, TANAP ve TAP doğal gaz boru hatları yer almaktadır. 

BP ile SOCAR aralarında, Shafag-Asiman, Blok D230, Absheron Yarımadası Sığ Suları ve Gobustan üretim paylaşım sözleşmeleri de imzalamışlardır. 

BP, 1990’lardaki geleneksel PTA teknolojisiyle karşılaştırıldığında, yeni nesil PTA teknolojisi sayesinde sera gazı (SG) emisyonunda %65, su boşaltımında %75 ve katı atıklarda ise %95 düşüş sağlandığını tahmin etmektedir.

Hiç yorum yok