Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Basf auroom ile otomotiv renklerini dijital ortamda canlandırıyor

BASF, geliştirdiği dijitalleştirilmiş otomotiv renkleri veri tabanı portalı AUROOM ile, renk oluşumlarını simule etmek için üç boyutlu tasa...

BASF, geliştirdiği dijitalleştirilmiş otomotiv renkleri veri tabanı portalı AUROOM ile, renk oluşumlarını simule etmek için üç boyutlu tasarımlar ile zengin efektlerin dahil olduğu sanal renkler sunuyor 

AUROOM ile gerçekçi görseller, otomotiv tasarımcılarının renk tasarımı sürecini hızlandırıyor BASF’nin Boya Bölümü, AUROOM ile Otomotiv tasarımcılarının gerçekçi otomobil renkleri oluşturmasını sağlayan bir dijital platform sunuyor. 

BASF’nin sanal renklendirmesi; açıklık, ve parlaklık gibi özellikler dahil olmak üzere otomotiv boyalarının tüm yönlerini yakalıyor. Otomotiv tasarımcıları, bu renkleri otomobil modellerine uygulayarak neredeyse her rengi boyayabiliyor ve aracın ilk tasarım aşamasında bile gerçekçi renkler, efektler elde edebiliyor. 

AUROOM, artık sadece boyalı parçalara bağlı kalmayarak genel renk tasarımı sürecini hızlandırmak ve mükemmel hale getirmek için değerli bir araç olacak. 


AUROOM, doğru renk kararını vermeyi kolaylaştırmak için aynı renk grubundan farklı renk tonlarını gerçek zamanlı karşılaştırarak yenilikçi özellikler de sunuyor. 

BASF Boya Bölümü Avrupa Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Mark Gutjahr, “Otomotiv boyaları uygulandığı yüzeyin konumu, özellikleri ve bunlarla bağlantılı olarak insan üzerindeki etkilerini değerlendirdiğimizde oldukça karmaşıktır. 

Bu renk parametrelerinin bir 3D şekil üzerinde etkisini kolaylıkla anlayabilmek için dijitalleştirilmiş renkler, tasarımcıların kendi modellerindeki duruşunu görme imkanı sağlıyor.” dedi. Pazardaki neredeyse tüm otomobil üreticileriyle çalışan BASF, sürekli olarak tasarlanan yeni renklerle birlikte Avrupa’da 600’ün üzerinde renk üretiyor. 

Bu muazzam portföy bundan sonra kameralar tarafından taranacak ve tarama işlemi sırasında oluşan yüksek miktardaki görünüm verisi bir matematik modeli ile işlenecek. BASF’nin renk konusundaki teknik altyapısı ve teknik bilgisi ise doğruluk sağlamaya katkıda bulunuyor. 

Otomotiv Tasarımcıları, AUROOM platformunda kapsamlı renk verilerine ulaşabiliyor ve platform tarafından sunulan farklı 3D şekiller üzerinde veya kendi modellerinin bilgisayar tasarımı üzerinde bunları uygulayabiliyor. 

BASF Boya Bölümü Global Stratejik Pazarlama Başkanı Krzysztof Patryk Stolarzewicz ise AUROOM ile ilgili olarak “Dijitalleşme önemli bir konu, özellikle de otomotiv sektöründe. 

Laboratuvarlarımızda renk oluşturma konusunda büyük bir deneyime sahibiz ve artık bunları dijitalleştirerek gerçeğe yakın dijital tasarımlar oluşturabiliyoruz. Müşterilerimiz için bu, renk kararı sürecinin daha kolay, daha hızlı ve çok daha etkili olacağı anlamına geliyor. 

Otomobil alıcılarının satın alma kararını etkileyecek tüm otomobil rengi çeşitlerini deneyimleyebilmesini sağlayarak markaya özel otomobil konfigüratörleri için verileri kullanabiliyorlar.” dedi. BASF’nin sanal renk çözümü ilk aşamada EMEA’daki Otomotiv Tasarımcılarına sunulacak. 

Dijital platforma ek olarak müşteriler, Münster, Almanya’da bulunan Avrupa Renk Tasarım Stüdyosu‘nda özel olarak tasarlanan bir showroom olan AUROOM’un gerçek hayattaki uygulamasında teknolojiyi deneyimleme imkanına sahip olacak. BASF, renkleri ve efektleri mümkün olan en özgün şekilde sergilemek üzere sanal 3D otomobil modelleri de geliştirdi. 

Otomotiv tasarımcıları rengin uyumluluğunu farklı segmentlerde seçerek aynı rengi görebiliyor, genel tasarım konseptiyle değerlendirmek üzere, renk görselleştirme için AUROOM’da farklı araç segmentlerinin şekilleri arasından seçim yapabiliyorlar.

Hiç yorum yok