Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Otomotivciler ülke olsa dünyanın 4. büyüğü olurdu

İstanbul’da devam eden Dünya Otomotiv Konferansı’nın ikinci gününde yapılan sunumlarda yeni teknolojiler ve yeni trendler göz doldurdu.  ...

İstanbul’da devam eden Dünya Otomotiv Konferansı’nın ikinci gününde yapılan sunumlarda yeni teknolojiler ve yeni trendler göz doldurdu. 


Japon NTT Docomo firmasının Genel Müdürü Takehiro Nakamura Nissan markasıyla yaptıkları deneyde saatte 300 km giden bir araçta 1.1 GB veri aktarımı yaptıklarını, 100 km hızda giden araçlarda ise 11 GB hıza ulaşıldığını söyledi. 

 Mercedes-Benz Türk’ün Daimler Küresel IT Çözümler Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz, “CarToX teknolojisine sahip modellerimiz birbiriyle konuşabilecekler. 

Örneğin seyir halindeyken bir kaza yaşarsa, ya da trafikte yığılma, tıkanıklık varsa bunu çevredeki aynı model araçlara haber verecek” dedi. Turkcell Akıllı Ev ve İş Uygulamaları Direktörü Esat Sönmezer ise “Büyük sektör olduğunuzun farkındayız. 


Tüm ürettiğiniz değerleri tek bir ülke haline getirseniz dünyanın en büyük 4. ülkesi haline gelirsiniz. 50 milyon kişiye doğrudan iş verme şansınız var. Dünyada herkesin yaşayış şeklini değiştiren bir sektör. Bu nedenle bu sektörün odağında olmamız gerektiğinin farkındayız. 

Ürün ve yol haritalarımızı, mevzuat bağlantılarını, eko sistemimizi tamamıyla otomotiv sektörüne göre değiştiriyoruz”. İstanbul’da toplanan Dünya Otomotiv Konferansı WAC 2018’in ikinci gününde telekom ve otomotiv sektörlerinin işbirliği ve bu işbirliğinin sonuçları konuları ele alındı. 

Daimler AG firması bazı modellerinde birbiriyle konuşma teknolojisini geliştirdiğini açıklarken, Japon NTT Docomo firması da 5G teknolojisini 2020 yılında uygulamaya geçireceklerini duyurdu. 

İstanbul Wyndham Grand Hotel’de dün başlayan WAC 2018 ikinci gününde de birbirinden ilginç panel ve sunumlara sahne oldu.

5G teknolojisini 300 KM Hızla Giden Araçta Deneyimledik

 Japonya’dan konferansa katılan NTT Docomo firmasının Genel Müdürü Takehiro Nakamura 5G teknolojisinin otomotiv sektörüne etkilerini anlattı. Nakamura, Japonya’nın ilk 5G deneyimini 2019 yılındaki Dünya Rugby şampiyonasında yaşayacağını, 2020 yılında ise Olimpiyat Oyunlarında yaygın kullanımın başlayacağını söyledi. 

Bu konuda 2014 yılından bugüne deneyler yaptıklarını anlatan Nakamura, Nissan markasıyla yaptıkları deneyde saatte 300 km giden bir araçta 1.1 Gb veri aktarımı yaptıklarını, 100 km hızda giden araçlarda ise 11 GB hıza ulaşıldığını söyledi. 

 Mercedes-Benz Türk’ün Daimler Küresel IT Çözümler Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz, de firma olarak veriyi doğru yerinde efektif kullanım analizi ile bir çok uygulama ve ürünü hayata geçirdiklerini açıkladı. 

Mobilitenin konforlu, rahat, ulaşılabilir olmasından yana olduklarını belirten Engindeniz, “Yüksek sürüş otonom tekniklerine sahip araçlarla sadece ürün veya hizmet değil, bir ekosistem sunmak hedefindeyiz” dedi. 
Mevcut araçları geliştirmenin yanı sıra yeni teknolojik araçları da geliştirdiklerini anlatan Özlem Vidin Engindeniz, Case başlığında değerlendirdikleri ve araçların araçlarla, araçların altyapıyla ve nesnelerle konuşması gibi teknolojilere sahip yeni ürünlerle ilgili şu bilgiyi verdi: “CarToX teknolojisine sahip modellerimiz birbiriyle konuşabilecekler. 

Örneğin seyir halindeyken bir kaza yaşarsa, ya da trafikte yığılma, tıkanıklık varsa bunu çevredeki aynı model araçlara haber verecek. Tabi burda araçların altyapı ile konuşması da kritik önemde. 

Henüz trafik ışıkları ve sinyalizasyon gibi altyapılar hazır olmadığı için henüz Türkiye’de bu teknoloji etkin kullanılamıyor. Yine otoban pilotu uygulamamız var. Uzun yolda sürücü yorulduğunda otoban pilotuna geçiyor, araç kendi hızını ayarlıyor. 

Konforlu bir sürüş deneyimi yaşıyor. Car2go ise paylaşılan araç sistemi. 8 ülkede 26 bölgede 3 milyon müşterisi var. Şehir içinde bir noktaya ulaşmak istediğinde, belli noktalardaki Car2go araçlardan birini alıp kullanabiliyorsun. Kullandığın dakika kadar para ödüyorsun. 

Yine belirlenen noktalara aracını teslim ediyorsun. Fizibilitesi yapıldı ama Türkiye’de henüz kullanılabilir durumda değil. Sürdürülebilirlik de bizim için önemli. Elektrikli aracımız 2019’da yollara çıkacak. 

Markası da EQ olacak”. Konferansta otomotiv sektörü ile telekom sektörünün izdivacı başlıklı bir sunum yapan Turkcell Akıllı Ev ve İş Uygulamaları Direktörü Esat Sönmezer, her iki sektörün de sosyal ihtiyaçları karşılamak, bir noktaya ulaştırmak gibi benzerlikleri olduğunu, artık iki sektörün izdivacının gerekli hale geldiğini anlattı.  

“Otomotivciler Ülke Olsa Dünyanın 4. Büyüğü Olurdu” Konuşmasında otomotivcilere seslenen Esat Sönmezer “Büyük sektör olduğunuzun farkındayız. 

Tüm ürettiğiniz değerleri tek bir ülke haline getirseniz dünyanın en büyük 4. ülkesi haline gelirsiniz. 50 milyon kişiye doğrudan iş verme şansınız var. Dünyada herkesin yaşayış şeklini değiştiren bir sektör. 

Bu nedenle bu sektörün odağında olmamız gerektiğinin farkındayız. Ürün ve yol haritalarımızı, mevzuat bağlantılarını, ekosistemimizi tamamıyla otomotiv sektörüne göre değiştiriyoruz”.  

Bağlantılı Araçlarda Çin Pazar Lideri Olacak 
Türkiye pazarında halen 22 milyon araç olduğunu ve bunların dijitalleşme potansiyelinin henüz ortaya çıkmadığını da anlatan Esat Sönmezer “Dünyada ise 2022 yılında bağlantılı araç sayısı 70 milyon adede ulaşacak, Çin pazar lideri olacak. 

Fiziksel dünya ile dijital dünya arasında bir köprüye ihtiyaç var. Ulaşım dünyasında katma değer yaratabileceğimize inanıyoruz” diye konuştu

Hiç yorum yok