Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SEAT’ın Dijital Gösterge Paneli şimdi Arona ve Ibiza’da

SEAT, Leon ve Ateca’dan sonra Dijital Gösterge Paneli teknolojisini Arona ve Ibiza’ya taşıdı.  Bu teknoloji, kişiselleştirme özelliği i...

SEAT, Leon ve Ateca’dan sonra Dijital Gösterge Paneli teknolojisini Arona ve Ibiza’ya taşıdı. 
Bu teknoloji, kişiselleştirme özelliği ile sürücünün dikkati dağılmadan istediği bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyor. 

SEAT, çok yönlü ve kişiselleştirilebilir Dijital Gösterge Paneli teknolojisini Arona ve Ibiza’ya taşıyarak, otomobile ilişkin bilgilerin daha açık bir şekilde gösterilmesini sağlıyor. 

Böylece 2018 yılı Ocak ayından beri Leon ve Ateca modellerinde sürücülerinin erişebildiği interaktif ve kişileştirilebilir ekran, artık SEAT Arona’da da yer alıyor. 

Yüksek çözünürlüklü dijital göstergeler, otomobile daha fazla işlevsellik katarak, sürücünün analog olarak aktarılan hız ve motor devri gibi fonksiyonları takip etmesini de sağlıyor. 


Dijital Gösterge Paneli sayesinde aktarılan net ve kapsamlı bilgiler ile sürücünün otomobil üzerindeki kontrolünü daha da gelişiyor. 

Dijital Gösterge Panelinin sunduğu bilgileri kontrol etmek son derece kolay. Bunun için sürücünün tek yapması gereken, direksiyon üzerine yerleştirilmiş “Ekran kontrol tuşu” yardımıyla üç farklı ana ekran görüntüsünden birini seçerek, o an ihtiyaç duyduğu bilgileri görüntülemek. 

1280 x 480 piksellik ekranın 75 Hz yenileme hızı, ekranda gösterilen bilgiler arasında yumuşak geçiş sağlarken bilgilerin okunmasını da kolaylaştırıyor. 

Böylece sürücü odağını yoldan ayırmadan, istediği bilgilere hızlıca ve kolay bir biçimde ulaşabiliyor. Görüntü seçenekleri SEAT’ın Dijital Kokpiti, Klasik, Dijital ve Dinamik olmak üzere üç ana gösterge seçeneğine sahip. Klasik görünümde hız ve motor devri gibi alışıldık analog kadranlar bulunuyor. 

Bunlar arasına yerleştirilmiş iki dijital kadranda ise müzik, telefon, sürüş bilgileri, sürüş asistanı sistemleri (şerit takip asistanı, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı, adaptif hız sabitleyici) ve otomobilin mevcut durumuna ilişkin ilave bilgiler gösterilebiliyor. Bu ilave bilgileri kadranların ortasına yerleştirmek de mümkün.

 Dijital görünüm ile Dijital Gösterge Panelinin yüksek çözünürlüklü ekranından yararlanarak telefon, sürüş bilgileri, sürüş asistanı sistemleri ve otomobilin durumu gibi tüm menü bilgileri de yer alıyor. 
Dinamik görünüm modu ise şerit takip asistanı, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı ile adaptif hız sabitleyici gibi gelişmiş sürüş asistanı sistemlerinin daha ayrıntılı bir şekilde takip edilmesini sağlıyor. 

Yakıt tüketimi, gidilen mesafe ve toplam mesafe gibi sürüş verileri her görünümde izlenebiliyor. Sistem aynı zamanda o an çalan parçayı gösterip, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan şarkı listesini takip etmesine de olanak sağlıyor. 

Bunlara ek olarak, sistem gelen aramalarda otomatik olarak şekil değiştirerek arayan numarayı ve arayan kişinin ismini de bir ‘pop-up’ halinde ekrana yansıtıyor. Esneklik Dijital Gösterge Panelinin kişiselleştirme özelliği sayesinde, direksiyon başındaki kim olursa olsun ihtiyaç duyduğu bilgilere kolayca ulaşabiliyor. 

Görünüm seçeneklerinden ikisi, yani Klasik ve Dinamik, tercih edilen bilgileri göstermek üzere ayarlanabiliyor. Ayrıca Dijital Gösterge Paneli teknolojisinde, ortamdaki ışık miktarına bağlı olarak ve bir algoritma yardımıyla göstergelerin parlaklık seviyesini otomatik olarak ayarlayan ışık sensörleri bulunuyor. Türkiye’de bu donanım seçeneği Eylül ayı itibarıyla Ibiza ve Arona araçlarda opsiyonel olarak sunulmaya başlayacak.

Hiç yorum yok