Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Porsche Cayenne E-Hybrid e-mobilite yolculuğundaki yeni durak

Yeni Cayenne artık plug-in hibrit olarak karşınızda. Yeni konfor ve sürüş destek sistemlerinin eklendiği model, 462 hp’lik toplam gücüyle d...

Yeni Cayenne artık plug-in hibrit olarak karşınızda. Yeni konfor ve sürüş destek sistemlerinin eklendiği model, 462 hp’lik toplam gücüyle de dikkat çekiyor. 

Hibrit araç yelpazesini daha da genişleten Porsche’nin yeni Cayenne E-Hybrid modeli, sürüş dinamiklerive verimlilik anlamında sınıfının en iddialısı. 

3 litrelik V6 motor (250 kW/340 hp) ve elektrik motorunun (100 kW/136 hp) toplamda 340 kW (462 hp) güç sağladığı model, 700 Nm gücünde maksimum tork değerine sahip. 

Cayenne'inplug-in hibrit sürüş sistemi, saatte 0 kilometreden 100 kilometre hıza 5,0 saniyede ulaşmasını sağlarken maksimum hızı saatte 253 kilometreye kadar çıkıyor. 


Yeni Cayenne E-Hybrid yalnızca elektrik kullanarak saatte 44 kilometre mesafe gidebiliyor ve 135 kilometre hıza ulaşabiliyor. Kullanılan lastiklere bağlı olarak Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi’ndeki (NEDC) ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 3,4 - 3,2 litreyken elektrik tüketimi 20,9 - 20,6 kWh. 

Porsche, Cayenne E-Hybrid modeliyle birlikte yeni konfor ve sürüş destek sistemlerini de devreye aldı; yeni baş üstü gösterge, masaj fonksiyonlu koltuklar ve hafif metalden yapılmış 22 inç jantlar gibi ek seçenekler tüm Cayenne serileri için kullanılmaya başlanıyor.

918 Spyder modelinin Boostkonseptiyle 462 beygir motor gücü Porsche'nin e-mobilite yolculuğundaki yeni durağı Cayenne E-Hybrid. Yeni modelde kullanılan ve ultra güçlü 918 Spyder modelinden ilham alınarak üretilen boost stratejisi, yeni eklenen özelliklerin başında geliyor. 

Bu şekilde, ek performans artışı için elektrik motorunun, SportChrono Paketlerindeki tüm standart sürüş modlarında kullanılması sağlanıyor ve gaz pedalına basıldığında maksimum motor torku elde edilmiş oluyor. 

Sürüş koşullarına ve performans gerekliliklerine bağlı olarak sürücüler, tüm hız seçeneklerinde boost desteğinden yararlanmaya devam edebiliyor ve çok daha kıvrak, üstün bir sürüş deneyimi yakalıyorlar. Boost desteği ve yolculuk sırasında batarya şarj kapasitesi sürüş moduna göre değişiyor.

Performans odaklı Sport ve Sport Plus modlarında bataryanın neredeyse tüm enerjisi boost olarak kullanılabiliyor. Sportmoddayken batarya, yeni bir boost için gerekli olacak kadar şarj oluyor. Sport Plus modundaysa batarya mümkün olduğunca çabuk bir şekilde yeniden şarj ediliyor. Diğer modlarda ise maksimum sürüş verimliliği destekleniyor. 

Porsche Connect uygulaması ve Porsche Şarj Hizmetiyle şarj etme imkanı 
Cayenne E-Hybrid'in gelişen batarya kapasitesiyle elektrik ve boost kaynaklarıyla kat edebileceği mesafe ciddi oranda artmış. Bir önceki modelle kıyaslandığında kapasite yüzde 30'a yakın bir artış ile 10,8'den 14,1 kWh'e yükselmiş. 

Otomobilin arka kısmında, bagaj bölümünün altında bulunan sıvı soğutmalı batarya, her birinde 13 prizmatik lityum iyon hücrenin bulunduğu sekiz hücre modülünden oluşuyor. Yüksek gerilimli batarya, 230 volt - 10 amperlik bir bağlantıyla 7,8 saat içerisinde tam olarak şarj edilebiliyor. 

Standart 3,6 kilovatlık şarj mekanizmasının yerine, isteğe bağlı olarak entegre 7,2 kilovatlık şarj mekanizması ile 230 volt - 32 amper'lik bir bağlantının kullanılması durumunda, batarya yalnızca 2,30 saat sonra yeniden “tamamen doluyor”. 

 Şarj işlemi, Porsche Communication Management (PCM) kullanılarak, Porsche Connect uygulamasıyla birlikte uzaktan yönetilebiliyor ve izlenebiliyor. 

Kontak kapalıyken ısıtma ve havalandırma vb. bağımsız klima kontrolü standart olarak pakette yer alırken, akıllı telefonlar ile tek tek de kontrol edilebiliyor. Porsche Connect, şarj istasyonlarını bulmak, filtrelemek ve bunları navigasyonda varış noktaları olarak belirlemek için de kullanılabiliyor. 

Yeni Porsche Charging Service (Şarj Hizmeti), ek olarak ilgili hizmet sağlayıcıya kayıt olmak gerekmeksizin tüm hizmet sağlayıcılara kamuya açık şarj istasyonlarına erişim sağlıyor. Bu şarj işlemi doğrudan Porsche ID hesabına faturalandırılıyor. 

 Yeni hibrit modülü ve hızlı değiştirilebilen Tiptronic S 
Porsche, Cayenne E-Hybrid'in sürüş sistemini yeniden tasarladı. Hibritmodül, elektrik motoru ve kavrama diskinin son derece iyi entegre edilmiş bir kombinasyonundan oluşuyor. Eski elektrohidrolik sisteme kıyasla, kavrama diski elektromekanik olarak çalıştırılıyor ve böylelikle daha hızlı tepki süresi elde ediliyor. 

Şanzımana, sekiz vitesli tüm Cayenne modelleri için geliştirilen yeni Tiptronic S ekleniyor. Bu otomatik şanzıman, aracın daha konforlu ve pürüzsüz bir biçimde başlatılmasını sağlarken vites değiştirmeyi de ciddi oranda hızlandırıyor. Vites değiştirme sırasında çekiş gücündeki kesintiler de azaltılmış oluyor. 

Aktif hang-on özellikli dört tekerlekten çekişli sürüş sistemi ve 3,5 ton römork yükü Porsche Traction Management (PTM) ile birlikte Cayenne E-Hybrid, elektronik olarak düzenlenen ve çoklu kavrama diski bulunan aktif hang-on özellikli dört tekerlekten çekişli sürüş sistemine sahip. 

Geniş tork dağılımıyla bu sistem sürüş dinamiği, kıvraklık, çekiş kontrolü ve off-road kabiliyetleri açısından üstün faydalar sağlıyor. Cayenne E-Hybrid yepyeni şasisi sayesinde, yeni Cayenne jenerasyonundaki tüm modellerle aynı spor otomobil sürüş dinamiği sağlıyor. 

Porsche Active Suspension Management (PASM) standart bir özellik olarak sunuluyor. Opsiyonel özellikler arasında Porsche DynamicChassis Control (PDCC) yana yatma önleme sistemi ve 3,5 ton ağırlığa kadar yükler için bir römork bağlantısı bulunuyor.

Hiç yorum yok